Bezprzewodowy odczyt licznika gazu Metrix G4 UGT (AI-Speaker - Home Assistant)

Zainspirowany możliwością dodania zużycia gazu do dodatku Energy oraz licznymi wpisami na innych forach między innymi tu oraz tu zrobiłem zdalny odczyt licznik gazu w oparciu komunikacje zigbee.
Temat liczników w HA za pomocą Tamsoty już fajnie opisał kiedyś @Cino111 więc część informacji będzie się powtarzać.
Generalnie temat banalnie prosty.
Proponuje, żeby przed podjęciem tematu sprawdzić zasięg zigbee w miejscu gdzie ma być umieszczony nasz licznik ale kabel nadajnika NI-3 ma 2m (można go jeszcze przedłużyć) więc można pokombinować pod swoje potrzeby.

Hardware:

  1. Gazomierz Metrix G4 UGT - można wykorzystać każdy inny licznik który umożliwia pomiar za pomocą odbiornika impulsów.
    Wyżej wymieniony liczy 1 imp = 0,01 m³

  2. Nadajnik impulsów NI-3 - jest nadajnik dedykowany to gazomierza jak wyżej. Koszt 62zł.
    image

  3. Sonoff SNZB-04. Koszt 34zł.

  4. Bateria CR123 która ma 1400mAh czyli 7 razy więcej niż oryginalna bateria z Sonoffa CR2032. Koszt 8zł.

  5. Koszyk na baterie CR123. Koszt 3zł.
    image
    Wymiana baterii nie jest konieczna ale zależało mi na długiej żywotności a Sonoffa i tak musimy otworzyć więc szkoda było nie wymienić.

Wykonanie:

  1. Dodajemy Sonoffa do bramki, z powstałych nowych encji będzie potrzebna nam oczywiście binary_sensor, u mnie binary_sensor.gaz_contact

  2. Rozbieramy Sonoffa, wyjmujemy baterie i wylutowujemy wewnętrzny kontaktron:
    Zrzut ekranu 2021-11-08 200457

  3. W miejsce usuniętego kontaktronu wlutowujemy brązowy i zielony kabel od Nadajnik impulsów NI-3
    image

  4. Lutujemy kable zasilające z koszyka, wkładamy nową baterie CR2032 i całość wrzucamy w puszkę.


  5. Montaż nadajnika w liczniku wg instrukcji producenta:
    DTR-NI-3 _2 (apator.com)

Dodanie do bramki:

  1. Tworzymy pomocnika typu licznik:


    gdzie wartość początkowa to nasz aktualny stan licznika gazu pomnożony razy 100.

  2. dodajemy automatyzacje:

alias: Gas Counting
description: ''
trigger:
  - platform: state
    entity_id: binary_sensor.gaz_contact
    from: 'off'
    to: 'on'
condition: []
action:
  - service: counter.increment
    target:
      entity_id: counter.gazomierz
mode: single

gdzie
entity_id: binary_sensor.gaz_contact - encja z Sonoff SNZB-04 (pkt1 hadware)
entity_id: counter.gazomierz - utworzony krok wcześniej pomocnik (pkt1)

  1. Tworzymy sensor który będzie pokazywał aktualny stan licznika gazu:
- platform: template
  sensors:
    gas_meter:
      friendly_name: "Stan Licznika Gazu"
      unit_of_measurement: 'm³'
      value_template: "{{ (states('counter.gazomierz')|float(2) * 0.01)| round(2) }}"
      icon_template: 'mdi:fire'
      device_class: gas

gdzie counter.gazomierz utworzony w pkt1 pomocnik
Sprawdzamy konfigurację i jak wszystko jest OK to ponownie uruchamiamy bramkę.
Dodajemy nowy powstał sensor który pokazuję nam aktualny stan naszego licznika gazu wyrażony w m3:

image
Działa to naprawdę bardzo dokładnie i ja u siebie póki co nie widzę różnicy od wskazań na liczniku.

Następnie w ustawieniach DOSTOSOWYWANIE, dodajemy dla naszego sensor.gas_meter: dwa wpisy
state_class: measurement
last_reset: ‘1970-01-01T00:00:00+00:00

dzięki temu sensor.gas_meter możemy dodać do zakładki Energia:

image

Możemy oczywiście wykorzystać integracje utility meter i wykonać:
image
żeby to zrobić należy w utility_meter.yaml dodać wpis:

  dzienne_zuzycie_gazu:
    source: sensor.gas_meter
    cycle: daily
    name: Dzienne Zuzycie Gazu
  tygodniowe_zuzycie_gazu:
    source: sensor.gas_meter
    cycle: weekly
    name: Tygodniowe Zuzycie Gazu
  miesieczne_zuzycie_gazu:
    source: sensor.gas_meter
    cycle: monthly
    name: Miesieczne Zuzycie Gazu
  roczne_zuzycie_gazu:
    source: sensor.gas_meter
    cycle: yearly   
    name: Roczne Zuzycie Gazu

EDIT
Możemy również zrobić encje która wyrazi zużycie w kWh, w pliku sensor.yaml dodajemy wpis:

- platform: template
  sensors:
    gas_meter_kwh:
      friendly_name: "Stan Zuzycie Energii Gazu"
      unit_of_measurement: 'kWh'
      value_template: "{{ (states('sensor.gas_meter')|float(2) * 11.37)| round(2) }}"
      icon_template: 'mdi:fire'
      device_class: gas

gdzie 11,37 to współczynnik który pobieramy z naszej faktury za gaz, dla każdego miesiąca inny, ja zrobiłem średnią z ostatniego roku

możemy również zrobić encje która pokaże dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne koszty gazu, w pliku utility_meter.yaml dodajemy wpis:

  dzienny_koszt_zuzycia_gaz_pln:
    source: sensor.gas_meter_cost
    cycle: daily
    name: Dzienny Koszt Zuzycie Gaz
  tygodniowy_koszt_zuzycia_gaz_pln:
    source: sensor.gas_meter_cost
    cycle: weekly
    name: Tygodniowy Koszt Zuzycie Gaz
  miesieczny_koszt_zuzycie_gaz_pln:
    source: sensor.gas_meter_cost
    cycle: monthly
    name: Miesieczny Koszt Zuzycia Gaz
  roczny_koszt_zuzycia_gaz_pln:
    source: sensor.gas_meter_cost
    cycle: yearly   
    name: Roczny Koszt Zuzycia Gaz

gdzie sensor.gas_meter_cost to encja powstała po dodaniu do ENERGY stałej ceny gazu:
image

możemy również śledzić na bieżąco nasz miesięczny rachunek za gaz, w pliku sensor.yaml dodajemy wpis:

- platform: template
  sensors:
    gas_meter_miesieczny_rachunek_cost_pln:
      friendly_name: "Miesieczny rachunek za gaz"
      unit_of_measurement: 'PLN'
      value_template: "{{ (states('sensor.miesieczny_koszt_zuzycia_gaz')|float(2) + 48.05)| round(2) }}"
      device_class: monetary

gdzie:
48.05 to miesięczne stałe opłaty za gaz, u mnie 48,05zł miesięcznie - sprawdź na swojej fakturze jakie masz
sensor.miesieczny_koszt_zuzycia_gaz - powstały wcześniej sensor z utility_meter.yaml

7 polubień

@Tomasz - widzę, że czytasz również (tak jak ja), zbieżne tematyką forum (zwłaszcza sugestia z CR123 mi się podoba :wink:). Mam ten sam model licznika i skrzynka w granicy z laminatu, aż korci aby założyć tę przystawkę…
Czy nie obawiasz się - co na to właściciel licznika? Tylko odpowiedź na to pytanie mnie powstrzymuje przed zakupem impulsatora i “ingerencją w układ pomiarowy”.
EDIT:
Dołóż jeszcze sensory w przeliczeniu na KWh i PLN’y. Będzie kompleksowo.

2 polubienia

czytam, czytam :slight_smile:

Dlatego między innymi zdecydowałem się na nadajnik impulsów NI-3 bo to dedykowany urządzenie do mojego gazomierza i dla odwiedzających gazomierz (PGNiG i PSG) nie wywołuje zdziwienia.
Ale może faktycznie trzeba będzie zadzwonić do PSG (oni są właścicielem licznika) i to sformalizować. Jutro zadzwonię i zobaczę co powiedzą.

1 polubienie

Raczej ich zaskoczysz pytaniem i zacznie się przełączanie :phone: :roll_eyes: :triumph: Może i ja zapytam, ale na piśmie… pewnie odpowiedź dostanę na wiosnę.

1 polubienie

U mnie nie chcą wymienić na nowszy licznik, który można by wyposażyć w impulsator :frowning:
A nawet gdyby wymienili to nie dadzą zgody na instalację impulsatora odbiorcy gazu :frowning:

Miałeś racje…
Najpierw dzwoniłem na centrale PSG, to nic nie umili powiedzieć i kazali pisać pismo do najbliższego oddziału PSG. Lokalny odział PSG odpowiedział, że nie pozwalają na montaż i że nie spotkali się jeszcze z takim pytanie od klienta indywidulanego. Czyli to samo co powiedzieli dla @Goral64.

Goral64 napisał:

A nawet gdyby wymienili to nie dadzą zgody na instalację impulsatora odbiorcy gazu

A co stoi na przeszkodzie aby kupić własny podlicznik i założyć np. taki:

GAZOMIERZ UG G4 METRIX PODLICZNIK / Gazomierze - MAG GAZ Poznań

Jak już miałbym zakładać taki pod-licznik to pierwsze co mi przychodzi do głowy:

  1. gdzie go zamontować?
  2. kto ma go zamontować?
  3. na jakie pieniądze wyceni przeróbki instalacji i swoje pieczątki?

Przy próbie odpowiedzi na pierwsze pytanie, dochodzę do wniosku, że mi się już nie chce…

1 polubienie

Ja mam dwa, oba zamontowane bezpośrednio przed kotłami CO/CWU dzięki czemu instalacja jest prozaicznie prosta. Są teraz elastyczne przewody ze stali nierdzewnej do gazu więc cała operacja to 0,5 h z kawą włącznie.
Kupowałem używane po 65 zł na OLX kilka lat temu i działają do dziś.

1 polubienie

Zazdroszczę, ale u mnie instalacja podlicznika (którą biorę cały czas pod uwagę, jeśli chcę mieć automagiczny pomiar) jest bardzo skomplikowana technicznie :frowning: A to wiąże się z kosztami, rozwaleniem kawałka łazienki i fochem Małżonki przynajmniej paromiesięcznym, z obietnicą wypomnienia tego faktu przez co najmniej do końca życia.

5 polubień

Chyba, pozostaje zamontować oryginalny impulsator i jak coś to: “nie znam się, nie wiem, zarobiony jestem”.

1 polubienie

Ale mam stary licznik, bez takiej możliwości. A wymienić też nie chcą.

Panowie podpowiedzcie proszę jak włączyć panel ENERGY?

Zapis w configuration.yaml i dostosowanie encji.

1 polubienie

@Cezary.K dzięki wielkie za pomoc. Wszystko działa.

1 polubienie

Jest problem z tym rozwiązaniem. Otóż w chwili kiedy np. licznik zlicza impulsy z licznika gazu, a dojdzie do restartu bramki to tracimy kilka odczytów. W przeciągu tygodnia zauważyłem różnicę 1m3 gazu. Nie jest to doskonałe rozwiązanie i moim zdaniem lepsze byłoby na jakimś module np. Wemos i Tasmota. Nie tracimy odczytów bo Tasmota liczy sobie impulsy nawet jak bramka się restartuje. Wiadomo tracimy bezprzewodowowść, ale przynajmniej odczyty są zachowane. Znalazłem jeszcze jeden błąd w konfiguracji automatyzacji, moim zdaniem zapis “on” i “off” powinny być zamienione, bo po restarcie bramki dolicza nam jeden impuls i tym samym zmienia się stan licznika.

Masz rację. Tylko dlaczego ma dochodzić do restartów bramki? Zabrzmiało jakbyś ją restartował cyklicznie i celowo.
Co do automatyzacji to @Tomasz z tym przypadkiem coś powinien wiedzieć :wink: jako jej autor i mając podobny przypadek i rozwiązanie w tym temacie:

@Cezary.K Do restartu dochodzi jak zainstaluje się aktualizacja, a w tym czasie jest pobór gazu. Chodzi o to, że trzeba pilnować kiedy zrobić restart bramki aby nie było poboru gazu.

Z Tasmota masz rację, licznik działa niezależnie od HA. Często jednak nie ma możliwości zasilania ESP w skrzynce gazowej czy jej pobliżu. ESP nie radzi sobie z oszczędzaniem energii i jego zasilanie bateryjne nie wychodzi nawet najlepszym np Shelly.

@Cezary.K Tu się zgadzamy, ja na szczęście licznik gazu mam w swojej piwnicy i podpięcie zasilania nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Wskazania licznika gazu przez bramkę to dla mnie dość istotna sprawa, bo muszę raz na miesiąc podawać stan licznika. Czasem jestem na dłużej poza domem i dokładne wskazania wypadałoby mieć.