Bezprzewodowy odczyt licznika gazu Metrix G4 UGT (AI-Speaker - Home Assistant)

Chwila, chwila… czy zrobiłeś pomocnika counter tak jak w pierwszym poście opisał @Tomasz?

U mnie tak to wygląda po 2 tygodniach:

  1. Faktyczne wskazanie licznika:
    image
  2. Licznik na bramce
    image
    różnica 0,09 w okresie dwóch tygodni jest na moje potrzeby jak najbardziej do zaakceptowania.
    Restart bramki robię regularnie, a trwają one max 3 minuty więc jak widać nie mają dużego wpływu na odczyt. A ostatnio sporo grzebałem i dodawałem więc trochę ich było.

Jak pisze @Cezary.K to rozwiązanie przy restarcie nie daje dodatkowego impuls do licznika a nawet jakby dawało to jeden impuls to tylko 0,01m3.

Kryterium wyboru tego rozwiązania było brak zasilania w skrzynce z gazem, stąd zigbee.
Jak na razie dla mnie działa powyżej oczekiwań.
Jak chcesz to zrób na Tasmocie i pokaż jak Ci wyszło :wink: i po sezonie grzewczym porównamy różnice odczytu.

PS przy Tasmocie może nie być przez kilka godzin prądu i będzie też rozbieżność, oczywiście można dać UPS ale bez przesady…

1 polubienie

Zrobiłem sobie taki miernik jak w pierwszym poście. Zamiast Sonoff użyłem Aqara. Odległość od skrzynki 10m. Mam na zewnątrz extender. Sygnał w deconz jest zielony 166/255. Widzę, że są sygnały zliczane jednak mam wrażenie, że gubi impulsy. Po jednym dniu różnica około 2m3. Coś jest nie tak. Może temperatura ma wpływ na prace Aqara? Jest - 5 u mnie. Chyba, że to jeszcze coś innego.

to ewidentnie coś nie tak

U mnie ostanie noce było blisko -8 i wskazania OK
image

Przejrzyj historie i dziennik i zobacz czy jednak nie zrywa połączenia:

1 polubienie

Czujnik zigbee nie ma stałego połączenia, nie będzie tego w logach. Gubi pakiety.

2 polubienia

Przesyłam mapkę sieci. Sygnał do gazomierza stabilny. Nie wiem czemu ale gubi pakiety niestety.
Zamówiłem Sonoffa z instrukcji z pierwszego postu jednak patrząc na mapę mam wrażenie, że problem jest między extenderem (jest on za oknem) a Conbee 2. Może ktoś ma jakieś sugestie ?

Co do zgłoszenie do gazowni. Wysłałem zapytanie przez formularz kontaktowy na ich stronie. p 2 tygodniach dostałem odpowiedź:

"W odpowiedzi na Pana zapytanie w sprawie możliwości zamontowania nadajnika impulsów NI-3 Metrix Apator do gazomierza G4 Metrix Apator, w celu rejestracji zużycia gazu w gospodarstwie domowym informujemy, że udzielamy zgody na zamontowanie nadajnika impulsów NI-3 Metrix Apator do przystosowanego gazomierza G4 Metrix Apator, zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową nadajnika impulsów NI-3 Metrix Apator. Koszty zakupu nadajnika impulsów NI-3, jak i montażu oraz koszty naprawy oraz wymiany gazomierza w przypadku jego uszkodzenia podczas montażu nadajnika NI-3, pokrywa w całości Klient.

Jednocześnie Polska Spółka Gazownictwa (PSG) zastrzega sobie prawo, jako właściciel układu pomiarowego, do wykonywania wszelkich czynności eksploatacyjnych, w tym modernizacji układu pomiarowego, czego skutkiem może być konieczność demontażu i odłączenia nadajnika impulsów z gazomierza. Ponowne udostępnienie danych pomiarowych Klientowi, będzie możliwe po dostosowaniu układu pobierającego impulsy z wystawionymi warunkami technicznymi i udzieleniu zgody przez PSG, Oddział w Gdańsku."

Szybko i sprawnie.

2 polubienia

http://www.apator.com/uploads/files/Produkty/Pomiar_gazu/nadajnik-impulsow-ni-3-dtr.pdf

W dokumentacji nie ma nic specjalnego, więc chyba i ja napiszę… dzięki z informację.

u mnie za oknem też regularnie gubił i w rezultacie rozłączał się czy to aqara czy sonoff. postarałem się umiejscowić go za ścianą w domu i od tej pory wydaje się być ok, nic nie gubi i wskazania są identyczne z gazomierzem.

Dostałem identyczną wiadomość w zeszłym tygodniu. :slight_smile:

IMG_20211212_085306

Tak to wygląda za oknem. Oczywiście to testowo. Odpowiedź dostałem identyczną.

Szczęściarze, a u mnie nie chcą wymienić licznika na taki, do którego można by podpiąć impulsator :frowning:

@Acid podaj proszę adres email na jaki wysłałeś zapytanie

Ja zrobiłem przez formularz kontaktowy :slight_smile:

Napisałem:

Kategoria zgłoszenia: Zużycia/Odczyty

Dzień dobry,
Zgłaszam prośbę o możliwość montażu urządzenia pomiarowego NI-3 dedykowanego do istniejącego gazomierza Metrix G4.
W związku z dyrektywami europejskimi dotyczącymi udostępniania danych z urządzeń pomiarowych użytkownikom końcowym chciałbym skorzystać z takiej możliwości.
Urządzenie pomiarowe będzie zainstalowane zgodnie z instrukcją urządzenia NI-3 przez wykwalifikowanego do tego celu pracownika.
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

4 polubienia

Otrzymałem odpowiedź z PSG…

"Dzień dobry,
W odpowiedzi na przesłane zgłoszenie, Polska Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy informuje, iż wyraża zgodę na montaż nadajnika impulsów na punkcie poboru…"

Nawet otrzymałem kontakt do kierownika w razie pytań.

3 polubienia

W związku z bardzo dużym wzrostem ceny gazu od nowego roku zrobiłem sobie dwa sensory, jeden pokazujący aktualny rachunek za gaz, narastająco tj. dzisiaj mamy 20.12 czyli ile na dzień dzisiejszy do zapłaty oraz drugi taki sam ale po podwyżce…

image

Kurde, co raz mniej kasy będzie na smart zabawki :frowning:

2 polubienia

Jak wyliczacie kWh i PLN z m3?

Na fakturze masz przelicznik m3 na ilość kWh, oraz cenę za kWh. Z tego co pamiętam około 11kWh z 1 m3, ale poszukaj dokładnej liczby, bo tam były jakieś przecinki.

A czy ten współczynnik nie ulega okresowo zmianie ze względu na kaloryczność paliwa?

Tak jest zmienny, ale orientacyjne dane masz.
Przejrzałem 6 faktur wstecz (cały rok) i mam takie wartości:
11,5250
11,5230
11,4990
11,4740
11,4730
11,4040

Czyli pomiędzy skrajnymi wartościami mam różnice 12kWh na 100m3. Dla mnie wartość błędu do zaakceptowania, zwłaszcza, że co 2 miesiące mogę wprowadzić nową wartość i zmniejszać błąd.

3 polubienia

Uzupełniłem pierwszy post w jaki sposób to zrobić.

2 polubienia