Bezprzewodowy odczyt licznika gazu Metrix G4 UGT (AI-Speaker - Home Assistant)


Mój gotowy gazomierz w HA

4 polubienia

@Wojtas zrobiłeś fajną kartę z licznikiem. Uzupełnij opis i podziel się jej konfiguracją. Będzie dopełnieniem tematu.

3 polubienia

1.Pobieramy poniższy obrazek:

gazomierz5

2.Dodajemy nową kartę w Lovelace i wklejamy poniższy kod:

elements:
  - entity: sensor.gas_0
    tap_action:
      action: none
    style:
      color: white
      font-size: 240%
      font-family: Roboto
      left: 26%
      top: 61%
    type: state-label
  - entity: sensor.gas_1
    tap_action:
      action: none
    style:
      color: white
      font-size: 240%
      font-family: Roboto
      left: 34%
      top: 61%
    type: state-label
  - entity: sensor.gas_2
    tap_action:
      action: none
    style:
      color: white
      font-size: 240%
      font-family: Roboto
      left: 42%
      top: 61%
    type: state-label
  - entity: sensor.gas_3
    tap_action:
      action: none
    style:
      color: white
      font-size: 240%
      font-family: Roboto
      left: 50%
      top: 61%
    type: state-label
  - entity: sensor.gas_4
    tap_action:
      action: none
    style:
      color: white
      font-size: 240%
      font-family: Roboto
      left: 59.2%
      top: 61%
    type: state-label
  - entity: sensor.gas_5
    tap_action:
      action: none
    style:
      color: white
      font-size: 240%
      font-family: Roboto
      left: 68%
      top: 61%
    type: state-label
image: /local/icons/gazomierz5.png
show_header_toggle: false
type: picture-elements
panel: true

Aby stworzyć sensory gas_1, gas_2 itd. które są rozbiciem na cyfry aktualnego wskazania gazomierza należy dodać następujące sensory w pliku sensor.yaml (lub configuration.yaml jeśli nie używamy osobnych plików)
Dzięki temu można dowolnie pozycjonować każdą cyfrę w gazomierzu.

################################################################################
#GAZ - CYFRY GAZOMIERZA
################################################################################
  - platform: template
    sensors:
      gas_0:
        friendly_name: "gaz0"
        value_template: "{{ states('counter.licznik_gazu' | string)[0] }}"
      gas_1:
        friendly_name: "gaz1"
        value_template: "{{ states('counter.licznik_gazu' | string)[1] }}"
      gas_2:
        friendly_name: "gaz2"
        value_template: "{{ states('counter.licznik_gazu' | string)[2] }}"
      gas_3:
        friendly_name: "gaz3"
        value_template: "{{ states('counter.licznik_gazu' | string)[3] }}"
      gas_4:
        friendly_name: "gaz4"
        value_template: "{{ states('counter.licznik_gazu' | string)[4] }}"
      gas_5:
        friendly_name: "gaz5"
        value_template: "{{ states('counter.licznik_gazu' | string)[5] }}"
################################################################################
6 polubień

Ucieszony tym co tu przeczytałem postanowiłem również napisać do PSGaz. Niestety dostałem taką odpowiedź:
“W odpowiedzi na poniższe zgłoszenie informujemy, że urządzenia pomiarowe są montowane tylko na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa z o.o. Nie wyrażamy zgody na indywidualny montaż rejestratora przez Odbiorcę gazu. Obligatoryjnie nie montujemy urządzeń rejestrujących w taryfach niższych niż W-4. Jeśli będziemy mieli możliwości techniczne, zamontujemy rejestrator do przedmiotowego gazomierza w późniejszym terminie.”

Czar prysł :slight_smile: a ja kombinuje dalej tak aby zrobić to bez ingerencji w licznik.

Witamy na forum.
Domyślam się, że trafiłeś na smutnego Pana kierownika i musisz albo zmienić obszar zamieszkania w uwagi na jego jurysdykcje (nie ma gwarancji, ze trafisz na wyrozumialszego kierownika), albo czekać na jego odejście (takie czy inne). Nie zaszkodzi spróbować za jakiś czas, ponowić pismo. Wszystko, jak widać na naszych przykładach zależny od człowieka.

Co do odczytu bez otwierania skrzynki, to chyba nic takiego nie istnieje. Każde umiejscowienie czegokolwiek wewnątrz, możne być uznane za “ingerencje w układ pomiarowy”.

Witam,
Również zgłosiłem się do PSG w celu uzyskania zgody na podłączenie nadajnika impulsów NI-3.
W odpowiedzi dostałem informację, że konieczna będzie bariera bezpieczeństwa oraz opisanie całego podłączenia.
Przygotowałem poglądowy schemat podłączenia jak na obrazku. Planuję kupić barierę STAHL INTRINSPAK 9001 tylko mam jedną niewiadomą: jaką polazyrację powinna mieć ta bariera: positive czy negative ?
Czy ktoś bardziej obeznany w takich podłączeniach coś mógłby podpowiedzieć? :slight_smile:

Pojawiła się integracja w HACS po API do konta eBOK PGNiG:

Co ciekawe jest także sensor monetarny :smile: pgnig_gas_invoice_sensor. Póki co mam null-e, więc nie wiem czy działa skutecznie, żeby wrzucić do HA powiadomienie o konieczności zapłaty.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski - Bankier.pl
Pewnie dlatego :wink:

Witam szanownych kolegów. Po zabudowie układu (sonoff SNZB-04 + NI-3 do gazomierza Metrix G4) HA rozpoznaje impuls z czujnika raz na kilkadziesiąt sekund, co fałszuje pomiary. Po sprawdzeniu poprzez ręczne przykładanie magnesu okazało się, że częstotliwość stanu sensora jest zbyt rzadka, by precyzyjnie oddać liczbę impulsów z gazomierza. Czy jest jakiś sposób na zwiększenie częstotliwości przesyłania danych przez zastosowany (sonoff SNZB-04) czujnik zigbee ?

Witam. W konsoli tasmoty komenda teleperiod (np: 10) nic nie zmienia ?

@krzychorna - to nie jest urządzenie z Tasmota, to czujnik Zigbee.

Witamy @dps na forum, nie mam za wiele doświadczenia z tym czujnikiem drzwiowym od Sonoff. Śmiem jednak stwierdzić, w przekonaniu graniczącym z pewnością, że nie masz wpływu na działanie tegoż czujnika. Dlatego, że to Zigbee na baterie, która ma wytrzymać 2 lata w założeniach.

Najlepiej jak @Tomasz wypowie się ze swoimi doświadczeniami po czasie. Ja podejrzewam słaby zasięg sieci Zigbee, ale przy tych czujnikach może być różnie.

Tak to moja pomyłka mam taki czujnik i przestałem go używać w automatyzacji, teraz ma pokazywać stan włączony /wyłączony ale robi to losowo jak by nie zawsze się obudził zasięg mam bardzo dobry. To chyba ich przypadłość nie chcą pracować z większą częstotliwością.

Ja od początku używam SONOFF SNZB-04 i działa perfekcyjnie.
Wg mnie problemem jest jednak zasięg.
@krzychorna pokaż mapę twojej sieci zigbee.
Jak daleko czujnik znajduje się od najbliższego routera zigbee?

Ja na początku również miałem wrażenie, że za rzadko wybija się impuls ale okazało się, że impuls nie jest wybijany co 0,001 tylko co 0,01 - może masz podobny problem?

Witaj @ironhead Czy mógłbyś pokrótce opisać jak to wszystko zrobiłeś z PSG i zamontowałeś te niezbędne urządzenia itp. Ja otrzymałem takie coś na e-maila w odpowiedzi na moje zapytanie.

Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana poniższe zgłoszenie informuję, iż PSG sp. z o. o. Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle zezwala na montaż nadajnika impulsów IN-3 do gazomierza METRIX G4 oraz podłączenie urządzeń umożliwiających zdalny odczyt wskazania gazomierza. Rozwiązanie takie dopuszczalne jest pod warunkiem, że zastosowany nadajnik impulsów IN-3 zastanie podłączony do urządzenia posiadającego stosowny certyfikat ATEX (np. odpowiedni rejestrator impulsów lub bariera iskrobezpieczna). Dostawy nadajnika impulsów IN-3 oraz niezbędnych urządzenia – wykonuje Klient. Jednocześnie informujemy, że w przypadku wymiany gazomierza lub potrzeby wykorzystania przez PSG wejścia do liczydła gazomierza zastrzegamy sobie możliwość odpięcia nadajnika impulsów IN-3.

Instalacji nadajnika impulsów na gazomierzu oraz przygotowanie urządzeń do podłączenia może dokonywać tylko upoważniona osoba – posiadająca stosowne uprawnienia. Podłączenie układu będzie możliwe po wcześniejszej pozytywnej weryfikacji i odbiorze przez odpowiednie służby Oddziału Zakładu Gazowniczego w Jaśle. Weryfikacja upoważniająca do podłączenia układu będzie realizowana po zgłoszeniu przez Klienta gotowości przedmiotowego układu lokalnego odczytu do przeglądu odbiorowego. W celu zgłoszenia gotowości odbioru lub potrzebie pozyskania dodatkowych informacji oraz wyjaśnień prosimy o kontakt z Panem: xxxxx, tel.: xxxxxxx, email: xxxxxxx

Nie wiem, co z tym urządzeniem ATX (czy wystarczy za ścianę przeciągnąć przewód od nadajnika impulsów IN-3 i zakupić Licznik impulsów WIFI Zamel Supla LIW-01) i to załatwia sprawę?

Czy jak już mam tego Sonofa SNZB-04 to zakupić jakąś barierę iskrozabezpieczną, ale ich ceny zwalają z nóg⁣, chyba że szukam nie tego co trzeba xD

I co z upoważniona osobą, która ma to założyć? Czy tutaj wchodzą jakieś dodatkowe koszty?

To znaczy, że urządzenia muszą spełniać dyrektywę ATEX.
O ile impulsator pewnie takową spełnia jak i bariera iskrobezpieczna, to spełniać ją musi cały układ znajdujący się w strefie możliwego wybuchu (np przewody).

Nie jesteś pewnie specjalistą dlatego do sprawdzenia, czy montowany układ spełnia wymogi dyrektywy ATEX, potrzebny jest ktoś z odpowiednimi uprawnieniami i swoją pieczątką poświadczy fakt prawidłowości wykonania i montażu urządzeń przy Twoim liczniku. Za odpowiednią kwotę, oczywiście :wink:. I tu przypomniano Ci o tym w piśmie.

Jak przyjadą Panowie z PSG to sprawdzą sprzęt swoim fachowym okiem. Co najważniejsze dla nich i procedur zarządzają stosownych papierów, deklaracji ATEX zarówno dla sprzętu jak i oświadczeń upoważnionych osób z pieczątkami.

@Wojtas mam wielką prośbę czy udostępniłbyś kod, w jaki sposób ustawiłeś te encje ?

2022-11-17 20_53_16-Bezprzewodowy odczyt licznika gazu Metrix G4 UGT (AI-Speaker - Home Assistant) -

Znalazłem wątek gazomierza praktycznie takiego jaki ja sobie wykonałem… i walcze u siebie z dodaniem do panelu ENERGY wraz z pobraniem i oddaniem Taurona. Czy ktoś może mi jako świeżakowi podpowiedzieć gdzie i jak mam dodać state_class: measurement i
last_reset: ‘1970-01-01T00:00:00+00:00 ? juz przeczesalem wszystko i nigdzie nie znalazłęm czegos co mnie nakieruje… jak wiekszosc tematow ogarniam szukajac tak tutaj juz poległem. Ktoś podpowie lub pomoże?

Witamy na forum.
Czy jesteś posiadaczem bramki AIS? Na jakiej wersji systemu obecnie chcesz dodać dostosowanie?