Ogólne: Korekta odczytu temperatury i wilgotności

Jeżeli chodzi o korektę pomiaru temperatury, to od wersji softu 7.1.2 możliwa jest korekta w konsoli na module.
Należy wejść na nasz moduł po adresie IP i w konsoli wpisać polecenie TempOffset oraz wartość korekty np TempOffset -5 oznacza, że czujnik temperatury będzie podawał pomiar o 5 niżej.
Jeżeli chcemy przywrócić oryginalny pomiar wpisujemy TempOffset off

Jeżeli chodzi o korektę pomiaru wilgotności to musimy stworzyć wirtualny sensor bazujący na sensorze który chcemy korygować.
Opis:

Na bramce, w folderze AIS:

• w pliku configuration.yaml robimy wpis:
    sensor: !include sensor.yaml

• tworzymy plik sensor.yaml i dodajemy do niego następując wpis:

• platform: template
      sensors:
      sun_state:
      friendly_name: “Garderoba”
      unit_of_measurement: “%”
      value_template: >-
      {{ (states.sensor.sonoff_garderoba_am2301_humidity.state | float - 3.8) | round(1) }}

tak to wygląda prawidłowo sformatowane, nie wiem czemu ale mam cały czas problem z tekstem sformatowanym na forum

następnie w kodzie podmieniamy:
sensor.sonoff_garderoba_am2301_humidity = nasz sensor bazowy, na podstawie której tworzymy wirtualny sensor
float - to wartość o ile korygujemy nasz sensor
round - to ilość wyświetlanych miejsc po przecinku nowego sensora
** friendly_name** - własna nazwa nowego sensora
Efekt poniżej, czyli pierwszy bazowy (zawyża pomiar o 3,8), drugi to nasz wirtualny sensor.

dfsad

Do rozwiązania jest tylko jeden drobny problem, po resecie bramki utworzony sensor pokazuje przez chwilę wartość korekty. Dzieje się to dlatego, że bazowy sensor jeszcze się nie załadował do bramki więc korektę odejmuje od 0. Tak to wygląda na wykresie.
eqw
Każdy pik na wykresie to reset bramki :slight_smile:
Ktoś ma pomysł jak to rozwiązać ?

Korekta jest mi potrzebna, gdyż po kalibracji czujników DHT21/22 okazało się że nie które zawyżają pomiar o 15% !!

3lajki

nie wiedziałem, że jest taka opcja - bardzo ciekawe. Dzięki za info :slight_smile: