Sterowanie Oświetleniem poprzez moduł Shelly (AI-Speaker - Home Assistant)

Jedną z podstawowych funkcji Inteligentnego domu jest sterowanie oświetleniem.
Gdy podłączymy moduł do sterowania oświetleniem to otwierają się możliwości gaszenia/zapalania światła:

• zdalnie po przez aplikacje AIS dom
  • wg harmonogramu np o konkretnej godzinie
  • wg wschodu/zachodu słońca
  • wg wykrycia lub braku ruchu, otwarcia/zamknięcia drzwi - tu już potrzebne są dodatkowo czujki ruch i kontaktrony na drzwiach/oknach. Można kupić bezprzewodowe urządzenia i podpiąć je do bramki.
    Ja nie zagłębiałem się jakie są dostępne na rynku, ale jest ich bardzo dużo, trzeba szukać takie które są przeznaczone do Home Assistans.
    Inny sposób to integracja czujek z alarmu np. Satel Integra z modułem Ethm plus wg Integracja z Satel (AISpeaker - Home Assistant).
    Tak naprawdę tu zaczyna się prawdziwy inteligenty dom, można tworzyć tego typu automatyzacje:
  • zgaś światło w kuchni jeżeli czujka ruchu nie wykryje ruchu w kuchni przez 10 minut
  • zapal światło w kotłowni gdy zostaną otwarte drzwi w kotłowni ale tylko po zachodzie słońca
    itp. W osobnych postach wrzucę kilka takich automatyzacji.

Jeżeli chodzi o moduły (dopuszkowe) jakie można wykorzystać do sterowania oświetleniem to między innymi:

• sonoff mini (tu trzeba moduł rozebrać i umieć lutować, bez tego nie wgramy softu)
  • shelly 1 (tu jest łatwo wgrać soft, bo piny są wyprowadzone na zewnątrz tj GND, GPIO0, 3,3V, RX i TX, czyli prosta sprawa)
  • tuya mini (a tu to nie wiem, nie używałem nigdy :wink: )

Można zrobić również taki moduł samodzielnie ale to już temat na osobny post.

Wracając do tematu posta czyli sterowania oświetleniem poprzez moduł Shelly 1 to:
Hardware:

Shelly 1

Wgrywamy oprogramowanie AISpeaker wg:

z małą różnicą gdyż ten moduł nie ma fizycznego przycisku i “zastępuje” go zwarcie ze sobą GND i GPIO0 jak na zdjęciu poniżej oraz w punkcie 8 powyższej instrukcji zamiast Sonoff Basic wybieramy Shelly

:exclamation: Podłączenie modułu do instalacji elektrycznej należy wykonać :
- wg instrukcji producenta modułu
- podłączenie musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi
- na odłączonym zasilaniu 230V! :exclamation: :exclamation: :exclamation::exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation:

4 polubienia

@Tomasz
Witaj. Jak ustawić shelly żeby śmigał przekaźnik.

Doprecyzuj o co Ci chodzi, bo nie rozumiem.

@Tomasz

Jaka konfiguracja modułu, typ i na jakich GPI działa przekaźnik ?

Z oprogramowaniem AIS w module przy jego pierwszej konfiguracji wybierasz z dostępnych szablonów. Nie trzeba znać pinologi. Tomasz wyraźnie wskazał na pkt. 8 instrukcji.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce “shelly 1 gpio” - wyniki grafiki jedne z pierwszych:

@Cezary.K

Witaj. Dzięki serdeczne za podpowiedzi. Sterownik działa.