ESP32-ble aktualizacja oprogranmowania

Witam. Mam problem z esp32-ble po aktualizacji z ais-tasmota 9.5 do ais-tasmota 10.1 bramka nie widzi tego modułu w urządzeniach jest nie widoczny z opisem ais-tasmota 9.5 jako niedostępny. Jak mam zmusić bramkę do ponownego wczytania integrację z aktualnym optogramowaniem lub jak by ktoś dysponował binarką ais-tasmota 9.5 ble i mógł się podzielić

Jak wygląda to od strony Tasmota? Czy SO19 jest włączone i topic jest prawdłowy?
Przeprowadź kontrolę poprzez konsolę Tasmota, ona służy do debugowania problemów.

Bramki nie trzeba zmuszać, trzeba jej tylko dostarczyć połączenia urządzenia Tasmota z brokerem MQTT.

GroupTopic dom i SetOption19 1 poszło jako pierwsze nawet wgrałem konfiguracje z ais-tasmoty 9.5 nic się nie zmieniło jedyne podejrzenie to tele/dom_ED9050/BLE = … nie pamiętam czy na poprzednim oprogramowaniu tak był. Czy mam wykasować niedostępne esp32-ble oraz jego encje ?

Coś mi tu nie pasuje, AIS ma obecnie Tasmota w wersji 10.0.0, a Ty piszesz o wesji 10.1…

Jaki plik wgrałeś, z jakiego źródła?

Na tym etapie nic nie musisz robić w HA (na bramce).
Najważniejsze aby skonfigurowany był prawidłowo moduł od strony Tasmota:
Ustawienia MQTT (serwer), SO19 i topic.

Cel - “połączony”

Wgrałem od AIS Projekt ais-dom - esp32-ble Wersja 10.1.0(bluetooth)-2_0_1_1(2022-01-13T07:16:14) ale coś nie gra zrobiłem reset ustawień (na szczęście było rozgłaszanie) wpisałem ustawienia od nowa lecz HA proponuje integracje Tasmota a nie MQTT nie wiem czy nie rozlecą mi się wszystkie ustawienia

Moim zdaniem masz niewłaściwy plik bin. Moje zrzuty ekranu są z modułu na świeżo zaprogramowanego, wersja jest 10.0.0.
Poniżej link do właściwego pliku:

Wgrałem flash z linku dalej bez zmian niby łączy się z HA
MQT: Próba połączenia…
08:28:41.243 MQT: Połączony
08:28:41.252 MQT: tele/dom_ED9050/LWT = Online (Zachowane)
08:28:41.265 MQT: cmnd/dom_ED9050/POWER =
08:28:41.281 MQT: tele/dom_ED9050/INFO1 = {“Info1”:{“Module”:“ESP32-DevKit”,“Version”:“10.0.0(bluetooth)”,“FallbackTopic”:“cmnd/DOM_ED9050_fb/”,“GroupTopic”:“cmnd/dom/”}}
08:28:41.291 MQT: tele/dom_ED9050/INFO2 = {“Info2”:{“WebServerMode”:“Admin”,“Hostname”:“dom-ED9050-4176”,“IPAddress”:“192.168.10.135”}}
ale nie pokazuje się w ais. Na wersji ais 9.5 chodziło mi 14 lyswd003 i 2 szt flory a po aktualizacji nie widzi esp32

Jeśli masz połączenie MQTT, to użyj programu:

W nim możesz zobaczyć całą komunikację z brokerem.

Niestety okazało się, że od wersji 10.0 autodiscovery via MQTT już nie działa poprawnie i SetOption 19 1 nie wysyła już do HA odpowiednich komunikatów inicjujących sensory:
MQT: homeassistant/sensor/Flora662c86/Temperature/config = {“availability”:[],“device”:

Dodatkowo zauważyłem, że po każdym restarcie SetOption19 jest ustawiany na 0.
Można przekompilować sobie wersję z ustawieniami z powyższego wątku, ale na tą chwilę chyba najlepiej powrócić do wersji 9.5 i ponownie włączyć: SetOption19 1

Generalnie MQTT discovery jest już deprecated i należy przygotować się do przejścia na oficjalną integrację HA Tasmota:

Nie znalazłem ais-tasmoty9.5 wgrałem tasmote 9.5 SO19 i poszło jak by ktoś mógł udostępnić ais-tasmote32-ble 9.5 byłbym wdzięczny. Czy w oficjalnej integracji Tasmota pokażą się sensory z automatu, mam na razie wszystko po MQTT i zastanawiam się ile to będzie roboty z przejściem na integrację tasmota. Dziękuję Sebastianowi oraz Cezaremu za pomoc.

Ja również nie znajduję. Link do starszych wersji kieruje do oficjalnego repozytorium Tasmota.
@Sebastian , @admin.ai-speaker - utrzymujecie gdzieś swoje starsze wersje? Czy może jest inna metoda na korzystanie z aktualnych plików Tasmota (w oryginale) ale nie rezygnując z autoproxy od AIS?

Bezpośredni link do 9.5.0: https://github.com/sviete/AIS-Tasmota/releases/download/18/tasmota32-bluetooth.bin

i do pozostałych wersji: Releases · sviete/AIS-Tasmota · GitHub

1 polubienie

Dzięki to rozwiązuje na dziś mój problem lecz jakie rozwiązanie na później ?

Jest zgłoszony błąd na github’ie więc jest szansa, że w kolejnej wersji coś poprawią.
Aktualnie czujniki z BLE nie zakładają encji automatycznie nawet w nowej integracji HA Tasmota.

To przykre bo można tanio na nich zrobić sterowanie indywidualne w każdym pomieszczeniu przy podłogówce

Tasmota to nie jedyny projekt, są alternatywy.

1 polubienie

Przez pewien czas używałem OpenMQTTGetway lecz gotowe kompilacje nie miały autodiscovery i po restarcie bramki musiałem restartować moduł, miałem też z pi zero przez suplę ale tam karta SD była problemem. Mi najlepiej się sprawdziła ais-tasmota jak to nie wypali to zostanie ESPHome

Nie bardzo rozumiem w jakim celu robisz upgrade do wersji, w której potrzebna Ci funkcjonalność nie działa - wystarczy pozostać przy 9.5.0. W Twoim przypadku wersja 10.0 raczej nic nowego nie wnosi poza powyższym problemem.

I tak zrobię, aktualizacje gdy wszystko działa to taka zmiana dobrego na lepsze nie zawsze potrzebna. Ale można się czegoś dowiedzieć i następni z LYWSD03 będą wiedzieć że szukamy wersji tasmoty 9.5. Dzięki za pomoc.

@Sebastian Czy będzie aktualizacja Tasmota do nowej wersji? [Tasmota v11.1.0 Ostara ] (Release Tasmota v11.1.0 Ostara · arendst/Tasmota · GitHub)

Na serwerze nadal jest v10.0.0 Norman
https://powiedz.co/ota/