Node-RED -> jak dodać?

Czyli działa, więc o co chodzi? Masz w NR widoczne encje? Restartowałeś NR i AIS? Jak masz NR gdzieś w Dockerze to musisz zrestartować kontener.

Tutaj przy kopiowaniu trzeba uważać na cudzysłów - mnie się wkopiował ten nieco inny - po ręcznym poprawieniu działa :slight_smile:

1 polubienie

Potwierdzam, przy kopiuj-wklej z instrukcji należy ręcznie poprawić cudzysłowy.

Właśnie zauważyłem że jak ręcznie zmieni się cudzysłowy to działa a czy da się jakoś podpiąć pod tryb nocny bramki aby dodać dodatkowe funkcje w node-red np.: jak na bramce włączy się tryb nocny to uzbroi się alarm a jak się wyłączy tryb nocny to alarm sie rozbroi itp.

Przed chwilą również szukałem tych informacji. W node-red można się odwołać do trzech encji:
input_boolean.ais_quiet_mode - > Tryb nocny ON-OFF
input_datetime.ais_quiet_mode_start - > Start trybu nocnego
input_datetime.ais_quiet_mode_stop - > Koniec trybu nocnego

1 polubienie

Mam problem gdyż w ustawieniach NR nie wyświetla mi się servis say_it. Nie ma też połączenia z HA.

Sprecyzuj czy to są twoje początki z Node-Red. Czy wygenerowałeś i dodałeś token. Czy skonfigurowałeś w Nod-Red serwer AiS (HA). Czy restartowałeś bramkę i Node-Red?

Zainstalowałem NR, uruchomiłem i podczas próby odpalenia poprzez http://192.168.68.150:1880/ pojawia się pusta strona, chociaż w karcie przeglądarki jest tytuł “NODE-RED”.

Screen z instalacji:

Czy jesteś już na binarkach z Termux? To podstawowe pytanie, bo przejście na Termux zmienia drzewo katalogów i komendy opisywane w tym poście są już nieaktualne.
Zmienia się w ścieżkach katalog /pl.sviete.dom/ na /com.termux/.

1 polubienie

Nie przechodziłem na Termuxa i póki co nie mam takiego zamiaru ze względu na możliwe problemy.

Edit: Po kilku restartach bramki wszystko działa. :slightly_smiling_face:

Jak będzie wyglądała instalacje i uruchomienie tego na home assistant z supervisor?

Naciskając install

1 polubienie

Zaktualizowałem dev 3 do najnowszej wersji na kanale Alfa (2023.11.0) i ponownie zainstalowałem Node-RED. Mam problem z połączeniem wtyczki HA z asystentem.

Próbowałem nawet zmienić domyślny port 1880 na 1888, modyfikując wpis:

uiPort: process.env.PORT || 1880

na:

uiPort: process.env.PORT || 1888

w pliku /data/data/com.termux/files/home/.node-red/settings.js

Niestety wciąż ten sam problem z portem. Ktoś coś?

Z logow wynika, że chcesz uruchomić Node-REDa na porcie, na którym coś już dziala (port in use), sprawdź uruchomione pocesy na bramce.

1 polubienie

Wiem, co sugeruje błąd, ale nie mam pomysłu jak go naprawić. Jaki bym port nie ustawił to zawsze ten sam komunikat.

1 polubienie

Może spróbuj jakoś pobrać starsza paletę czy jak to zwą tutaj Wtyczka bo najnowsza paleta do ha działa tylko z grodniowym wydaniem ha (którego AIS jeszcze nie wydał) bo u mnie po aktualizacji do 0.62 mam status łączenie (pod nodami od ha) i też nie działa u mnie sterowanie ha przez nr

Problem został rozwiązany, a sam błąd sugerujący “port w użyciu” to ślepy zaułek. :slightly_smiling_face: Chcąc nie chcąc mając HA, zwłaszcza w wersji z nakładką Ai-Speaker musiałem nauczyć się, iż błędy, które sugeruje np. terminal często są jedynie konsekwencją innego kluczowego problemu. Tak było i tym razem …

Prawdziwym problemem, co zresztą wcześniej sugerował @Szamotuly2004 jest brak kompatybilność najnowszej wersji Node-RED oraz pakietu / wtyczki Home Assistant z najnowszą wersją systemu AIS. Wynika to z faktu, iż mimo korzystania z najczęściej aktualizowanego kanału tj. ALFA jądro systemu Ai-Speaker czyli Home Assistant nigdy nie jest wystarczająco świeże, aby współdziałać z najnowszymi dodatkami. Powodem jest oczywiście to, że zanim nowa wersja HA zostanie dostosowana i wstępnie przetestowana przez zespół AIS na ich autorskich bramkach to między czasie wypuszczane są nowsze wersje Home Assistanta.

Jeżeli zaktualizowałeś/aś swój system Ai-Speaker i Twoje automatyzacje Node-RED przestały działać koniecznie przeczytaj ten wpis!

Opieram się na najnowszej wersji Paweł systemu AIS, który bazuje obecnie na Home Assistant Core w wersji 2023.11.0 (informacje te znajdziesz w Ustawienia → AIS ustawienia bramki AIoT → Oprogramowanie bramki)

Instalacja Node-RED w wersji 3.1.2:
Korzystając z domyślnego polecenia bez wskazania wersji, zainstaluje nam najnowszą wersję (obecnie jest to niekompatybilna z AIS Paweł wersja 3.1.3), dlatego w poleceniu musimy dopisać @ wraz z numerem interesującej nas wersji.

npm i -g --unsafe-perm node-red@3.1.2 && termux-fix-shebang /data/data/com.termux/files/usr/bin/node-red

(podczas instalacji mogą pojawić się różne błędy w konsoli, ale nie należy się nimi przejmować)

Następnie uruchamiamy Node-RED komendą

node-red

i przechodzimy do instalacji kompatybilnej wersji pakietu HA / node-red-contrib-home-assistant-websocket.

Instalacja Home Assistant WebSocket w wersji 0.59.0:
Wersja 0.59.0 jest najnowszą kompatybilną wersją z HA 2023.11, dlatego jak poprzednio wklejamy komendy wraz ze wskazaniem wersji.

cd ~/.node-red
npm install node-red-contrib-home-assistant-websocket@0.59.0

i restartujemy

pm2 restart node-red

Konfiguracja połączenia z asystentem jak i autostart wyglądają identycznie jak opisała @Celina na początku wątku.