Problemy z instalacją Node-Red (wtyczki)

Witam
Instaluję Node-Red (dokumentacja AIS) i doszedłem do etapu połączenia z AIS:

“Połączenie z Node-RED do Asystenta domowego”
“Instalacja wtyczki do Asystenta domowego”

Po skopiowaniu komend
“cd ~/.node-red
npm install node-red-contrib-home-assistant-websocket” powinienem mieć coś podobne z obrazka podanego w pomocy. Ja natomiast mam komendę w konsoli:

bash: /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/bin/npm: /usr/bin/env: bad interpreter: No such file or directory

Zawartość katalogu .node-red:

$ ls -a
. … .config.json .config.json.backup .flows_localhost.json.backup flows_localhost.json lib node_modules package.json settings.js:

Zawartość katalogu nadrzędnego (nad node-red) to:

$ ls -a
. .ais .bash_history-23886.tmp .cache .node-red .pm2 .ssh .termux_authinfo NULL zigbee2mqtt
… .bash_history .bash_profile .config .npm .python_history .suroot AIS dom

Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie, lub chociażby nakierunkowanie na rozwiązanie problemu.

Pozdrawiam
Robert

Nie instaluj z konsoli, tylko wejdź już na Node-Red, menu, palette, zakładka instal i tam wpisz node-red-contrib-home-assistant-websocket.

Dzięki za pomoc, ale dalej nie wiem jak to dodać tą wtyczkę, chyba mi czegoś brakuje. Nie mam w Menu pallette. Zakładam że menu to 3 poziome kreski w prawym górnym rogu. Przejrzałem chyba już wszystko w Node red i nieznalazłem ani pallete, ani install.

Nie bardzo wiem co mam dalej robić…
Pozdrawiam
Robert

Hmmm. Restartowałeś Node-Reda, a najlepiej cała bramkę?


Zobacz tu:
https://nodered.org/docs/getting-started/raspberrypi

Tak,restartowałem po wielokroć, ale dalej mam taki obraz menu jak powyżej. Chyba node-red jest nie dla mnie. Żałuje bardzo. A może ktoś coś podpowie jeszcze?
Pozdrawiam
Robert

Przeinstaluj jeszcze raz Node Reda

Może skrótem klawiszowym :slight_smile:
Lewy Alt + Shift + P

Skróty klawiszowe nie działają. zmieniłem też konfigurację NodeReda zgodnie z opisem na https://stackoverflow.com/questions/53782588/nodered-disable-palette-manager i też nie działa (robiłem zarówno dla enabled: jak i dla editable:) Teraz kolej na przeinstalowanie.

Chciałem zainstalować od nowa na tą starą wersje komendą:
npm i -g --unsafe-perm node-red && termux-fix-shebang /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/bin/node-red
ale mam taki komunikat:
$ npm i -g --unsafe-perm node-red && termux-fix-shebang /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/bin/node-red
bash: /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/bin/npm: /usr/bin/env: bad interpreter: No such file or directory

Czyli kiszka. Jakiej komendy użyć w konsoli by to odinstalować?

Jak wpisze komendę w konsoli node-red to mam coś takiego:
16 Jun 19:44:49 - [info] Palette editor disabled : npm command not found
gdzie szukać tego NPM? chyba powinienem mieć to zainstalowane a chyba nie mam. Jak to doinstalować?

Pozdrawiam
Robert

Instalujesz na Jolce czy na osobnym sprzecie? jesli na osobnym, zakladam ze t o Linux - sprobuj https://github.com/nodesource/distributions/blob/master/README.md

Instaluje na Jolce. Wszystko zaktualizowane.

Sprawdzono o 16/06/2020 20:24:49
Status Aktualny
Zigbee 1.13.1 1.13.1
Home Assistant 0.111.2b0 0.111.2b0
Android 2.0.6 2.0.6
Linux 20.06.09 20.06.09

No i po problemie. Przeinstalowałem od nowa Jolkę i ponownie zainstalowałem Node-Reda, tym razem bezproblemowo. Mam pełne menu. Przy okazji: Gdy zainstalowałem od nowa Jolkę, wczytałem backup to Node-Red instalował sie z brakiem pełnego menu. Odwrotna kolejność: Node red a potem wczytanie backupu - wszystko OK.

Dziękuje wszystkim za okazaną pomoc.

A może znacie jakieś tutoriale do nauki Node-Reda? Oby po polsku :slight_smile:
Pozdrawiam
Robert

Chyba tylko YouTube, lub oryginalne wsparcie. Proponuję zrobić temat i wrzucać swoje automatyzację. Na nich chyba najłatwiej się nauczyć.

Z youtube’a mogę polecić ArtursHome.
Dodatkowo może faktycznie warto rozpocząć jakiś wątek dzielenia się automatyzacjami NR.

Jako że również mam problemy z node-red postanowiłem nie zakładać nowego wątku tylko napisać tu.

Mój problem jest już na starcie, mianowicie po odpaleniu node-red na koniec wywala błąd:
1 Jul 22:03:30 - Error: Invalid URL: ws168.0.198:8081/api/websocket

Nie bardzo wiem jak to ugryść, a odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nie wiele daje :frowning:

Osobiście odradzam dalszą zabawę w instalację NR na Jolce. Szkoda czasu. Nawet jeśli będzie to działać to z czasem rozbudujesz na tyle system, że już nie będzie tak pięknie i będziesz szukać innego rozwiązania, a odinstalowywanie też nie jest prostą ścieżką i pewnie zostawia po sobie śmieci.
Proponuję na Jolce zostawić tylko to co ma fabrycznie wbudowane i jest support’owane, ewentualnie HACS, ale i z tym ostrożnie.

Generalnie przydał by się do zaawansowanych automatyzacji w wieloma zależnościami, np:

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym, mam w całym domu podłogówkę i założenie jest takie że na mixerze od podłogówki są elektrozawory sterowane sonoffami (11szt dla 7 pomieszczeń), do tego pompka podłogówki sterowana sonoffem, i piec sterowany sonoffem, dodatkowo w każdym pokoju termometr. i teraz zależności jeżeli temperatura spada poniżej zadanej otwierana jest odpowiednia sekcja podłogówki, jeżeli temp przekracza zadaną sekcja jest zamykana, jeżeli w całym domu temp jest wyższa od zadanej, wyłączany jest piec i cała podłogówka.

Jakoś nie widzę tego na wbudowanych automatyzacjach i skryptach, ale może za mało wiem jeszcze :frowning:
Więc Node-red wydawał się do tego idealny, jednak jak pisałem post wyżej, coś nie pykło mi przy instalacji :frowning:

Nie neguje NR, bo sam go mam, ale postawionego poza Jolką.
Co do sterowania zaworami podłogówki w zależności od wskazanego termometru to Generic Thermostat, ustawiasz histerezę jaką chcesz, do tego Simple Thermostat i masz regulację temperatury z skokiem 0,1 stopnia, chyba że Twój termometr ma mniejszą dokładność. Automatyzacje pompy cyrkulacyjnej i pieca możesz zrobić w wbudowanych automatyzacjach, ale i w NR, kwestia tego czy na te potrzeby chcesz stawiać osobną maszynę - to już Twoja decyzja, ale j.w. odradzam stawianie NR na Jolce.

Dzięki za rozjaśnienie tematu. Mało jeszcze wiem o HA :frowning:
No właśnie po to jest Jolka żeby nie było kolejnych sprzętów :wink:

W teorii i w praktyce jesteś w stanie wszystko zrobić w automatyzacjach wbudowanych - kwestia obeznania się z tematem :slight_smile:

1 polubienie