Popsulem MQTT - usunalem z integracji

Siemano, tym razem nabroilem. Usunalem (nie pytajcie czemu) MQTT z integracji. Jak chce dodac raz jeszcze modul MQTT to musze wpisac dane typu broker, uzytkownik oraz haslo. Ktos podpowie co powinienem wpisac w polu broker, oraz czy uzytkownik/haslo sa dowolne czy tez sa moze predefiniowane na bramce AIS?

Tego nie da się tak łatwo zepsuć. MQTT jest zapisane w konfiguracji systemu - wystarczy ponownie uruchomić Asystenta domowego i usunięta integracja MQTT “wróci”.

Fakt, dzieki. Pomogl restart :slight_smile: Mozna zamknac temat

No właśnie wróci…
A co zrobić żeby nie wróciło??
Używam zewnętrznego serwera mqtt, z pewnego powodu musiałem zmienić adres sieciowy. No i teraz nie potrafię zmienić adresu w ais.
Jak zmienić adres mqtt, żeby nie wrócił stary?

1 polubienie

nadpisać domyślną konfigurację MQTT, tu jest opis jak:

W tym sęk, że po nadpisaniu i po resecie aplikacji dalej mam poprzedni adres. Zaznaczam, że korzystam i korzystałem z zewnętrznego brokera mqtt.
A tak przy okazji jak wyłączyć wbudowane mqtt (po co obciążać sprzęt zasobem z którego i tak nie korzystam)?

Nadpisywanie konfiguracji MQTT

a gdzie sprawdzasz adres brokera MQTT?
napisz co dokładnie robisz… i w sumie… po co :wink: (taki żart)

MQTT broker i zasoby

mosquitto (broker mqtt na bramce) prawie nic nie obciąża systemu, można sprawdzić komendą htop

przy kilkudziesięciu urządzeniach podłączonych do brokera (ponad 100 encji) mamy użycie pamięci 0.2% i procesora od 0 do max 0.5%

Jak wyłączyć broker MQTT na bramce

za serwisy na bramce odpowiada PM2

:warning: UWAGA robisz to na własną odpowiedzialność, my wspieramy tylko wbudowany broker MQTT, jeżeli będziesz miał problem z MQTT po zmianie brokera to jedynym zaleceniem będzie “Wykonanie pełnego resetu aplikacji”.

sprawdzenie statusu serwisu MQTT:

pm2 status

image

zatrzymanie serwisu mqtt:

pm2 stop mqtt

usunięcie serwisu:

pm2 delete mqtt

zapisanie zmian na stałe żeby po restarcie uruchamiały się tylko te procesy które chcemy

pm2 save

Hmm po ostatniej aktualizacji problem znikł. Dziwne…
W każdym bądź razie dziękuję za informację jak wyłączyć brokera mqtt

1 polubienie

To ja mam pytanie jakby odwrotne: “udało mi się” pozbyć wszystkich aplikacji z pm2 - próbowałem włączyć pm2 monitor i tak to się skończyło.

Odnośnie uruchomienia samego ais (hass) to udało mi się z ręki ze wskazaniem katalogu z konfiguracją.
Pytanie czy ktoś może poratować ponowną instalacją aplikacji pod pm2?

Znalazłem kilka skryptów w:

/data/data/pl.sviete.dom/.ais

I te komendy się przydały:

pm2 start mosquitto --name mqtt – -c /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/etc/mosquitto/mosquitto.conf
pm2 start node-red --name nred --node-args=“–max-old-space-size=128”
pm2 start hass --name ais --interpreter=python – --config /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS
pm2 save

Brakuje mi tylko jeszcze:

ftp
web terminal