Przestała działać historia :(

Gdzie mogę poszukać przyczyn i jak je ewentualnie naprawić, gdyż nagle przestała działać historia po restarcie PRO1 (Leon), Postrgresql lokalnie.

A usługa działa w PM2?

1 polubienie

Też raz tak miałem.
Zrobiłem pełen restart AiS i ruszyła.
Błędów brak więc nie wiem czemu nie wstała za pierwszym razem.

A jaka usługa?

┌─────┬─────────────┬─────────────┬─────────┬─────────┬──────────┬────────┬──────┬───────────┬──────────┬──────────┬──────────┬──────────┐
│ id  │ name        │ namespace   │ version │ mode    │ pid      │ uptime │ ↺    │ status    │ cpu      │ mem      │ user     │ watching │
├─────┼─────────────┼─────────────┼─────────┼─────────┼──────────┼────────┼──────┼───────────┼──────────┼──────────┼──────────┼──────────┤
│ 2   │ ais         │ N/A         │ N/A     │ fork    │ 5533     │ 4h     │ 1    │ online    │ 50%      │ 232.8mb  │ u0_a44   │ disabled │
│ 4   │ db          │ N/A         │ N/A     │ fork    │ 18765    │ 23m    │ 6    │ online    │ 0%       │ 17.9mb   │ u0_a44   │ disabled │
│ 3   │ ftp         │ N/A         │ N/A     │ fork    │ 4823     │ 2D     │ 0    │ online    │ 0%       │ 2.4mb    │ u0_a44   │ disabled │
│ 1   │ mqtt        │ N/A         │ N/A     │ fork    │ 25024    │ 0s     │ 2    │ online    │ 0%       │ 3.7mb    │ u0_a44   │ disabled │
│ 6   │ node-red    │ default     │ N/A     │ fork    │ 4832     │ 2D     │ 0    │ online    │ 16.7%    │ 94.1mb   │ u0_a44   │ disabled │
│ 9   │ tunnel      │ default     │ N/A     │ fork    │ 6454     │ 4h     │ 0    │ online    │ 0%       │ 28.0mb   │ u0_a44   │ disabled │
│ 0   │ webssh      │ N/A         │ N/A     │ fork    │ 4819     │ 2D     │ 0    │ online    │ 0%       │ 3.6mb    │ u0_a44   │ disabled │
│ 5   │ zigbee      │ default     │ 1.22.1  │ fork    │ 6580     │ 4h     │ 2    │ online    │ 5.6%     │ 77.9mb   │ u0_a44   │ disabled │
└─────┴─────────────┴─────────────┴─────────┴─────────┴──────────┴────────┴──────┴───────────┴──────────┴──────────┴──────────┴──────────┘

W sensie

su -c "reboot"

?

Zawsze korzystam z

pm2 restart ais

Odnośnie bazy to zobacz w ustawieniach może coś się zmieniło. Sprawdź hasło i liczbe dni.

Sam ais restartowałem już ze 3 razy, dodatkowo jeszcze db do tego na wszelki wypadek
Najpierw jak mi przestała działać historia to np. na wykresie pojawiał się komunikat, że nie jest włączona integracja historia, czy coś podobnego.
Dopisałem do pliku configuration.yaml history: (gdzieś wyczytałem) i zrestartowałem ais. Informacja zmieniła się na brak zapisów w historii. Po tej operacji uaktualniły się w historii stany na ten moment i tyle, nic nie zapisuje dalej.

Zapisywanie do bazy jest włączone

Za dużo gmerania przy tej bramce… powinno się ją odpalić i nic nie musieć przy niej grzebać, do czasu aż się czegoś nie chce zmienić, a tu co rusz jakiś kwiatek :frowning:

@Goral64 Historia to część funkcjonalności HA (czyli również AIS) powiazana z bazą danych (History - Home Assistant). W celu weryfikacji potencjalnego miejsca problemu proponuje uruchomić defaultowe zapisywanie do bazy SQLite (Database - Home Assistant) i zobaczyc czy historia sie pojawi.

Jeśli masz PRO, to wpisy miałeś już pod tę bazę.
Ja na DEV3 zakładałem wg tego:

Sprawdź i porównaj ustawienia zapisu do db w GUI asystenta. Może coś w swojej konfiguracji zmieniłeś.
Nic nowego nie robiłeś na bramce? Aktualizacja jakaś? Jaka wersja systemu?

Poczytaj inne fora, porównaj z problemami innych. Innymi słowy spójrz obiektywnie. Moim zdaniem bramka jest mega stabilna. Co do bazy danych, większość osób zaawansowanych z dużą ilościa zapisywanych encji i danych statystycznych, poleca zewnętrzną bazę danych. Sam przymierzam się do tego.

1 polubienie

Na DEV3 miałem zewnętrzną bazę danych bo przynajmniej nie miała ograniczeń historii do 10 dni, ale myślałem, że jak PRO1 będzie miało na pokładzie własną bazę to nie potrzebna będzie zewnętrzna, w końcu sprzęt powinien ją spokojnie ogarnąć jako zasób, a jednak…

Nic nie robiłem nowego. Jak pisałem mam Leona produkcyjnego.

No nic, zanim cokolwiek pokombinowałem to mi zabrakło prunda, zrestartowałem bramkę i zaczęło działać…
czary

1 polubienie

Polecam UPS :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face: cała sieć i kamery podpięte pod UPS :slightly_smiling_face:

No właśnie mam i co jakiś czas pojawia się przerwa w zasilaniu, bardzo króciutka, ale wystarczająca aby wszystko szlag trafił :frowning:
Dzisiaj przepiąłem na drugi UPS i mam nadzieję, że jest bardziej sprawny.

Proponuje tak:

  • zatrzymaj usługę
    pm2 stop db
  • uruchom bazę “z palca”
    pg_ctl -D $PREFIX/var/lib/postgresql start

daj z tego loga zobaczymy czy baza startuje, albo co jej nie pasuje

jeśli status bedzie
server started
tzn, że wszystko ok i możesz zatrzymać bazę
pg_ctl -D $PREFIX/var/lib/postgresql stop
i uruchomić usługę
pm2 start db

Często bywa tak, że przy zaniku napięcia pozostaje plik blokujący start bazy.

1 polubienie

Ja miałem ostatnio jazdy z postgresql. Okazało się, że przez bazę miałem restarty całj bramki. Niestety w logach brak info co tam się działo. Wróciłem do sqlite file i póki co jest ok. Całą historię trzymam i tak w influxdb. Postresql było szybsze jeśli chodzi o wyświetalnie historii od sqlite.