Skalowanie systemu do sterowania automatyk膮 domow膮 - 馃寜 most MQTT pomi臋dzy bramkami

Zmienia艂e艣 konfiguracj臋 na brokerze na NUCu, czy tylko wprowadza艂e艣 wpis odno艣nie mostu w konfiguracji brokera na IAS?

Wpis w AIS 偶e chce synchro w obu kierunkach (topic both 0)

Szkoda 偶e kiedy艣 nie by艂o takiej opcji zakupu

Bo dzi艣 zauwa偶y艂em 偶e nowsza wersja bramki dev By na allegro i jest lepsza od poprzedniej bez bluetooth bo ma opcj臋 wifi 2,4 i 5 GHz oraz jest w wariancie 2/16 w przeciwie艅stwie do poprzedniej wersji 1/8 i z wifi tylko 2,4 GHz jak dev1

S艂uchajcie - czy mog臋 do jednego brokera mqtt podpi膮膰 kilka instancji HA? Brokera mam na Synology i podpi臋t膮 do niego Jolk臋. Mam testowy HA na wirtualce te偶 na Synology i tak si臋 w艂a艣nie zastanawiam, czy podpinaj膮c HA nie b臋dzie to stwarza艂o problemu?

Hej, mo偶esz i nie b臋dzie to problem. Ka偶dy HA jest takim samym klientem MQTT jak gniazdko czy prze艂膮cznik.
Ka偶dy klient MQTT subskrybuje(nas艂uchuje) tematy i publikuje wiadomo艣ci na jakim艣 temacie.
Jedyna r贸偶nica pomi臋dzy gniazdkiem a HA jest taka 偶e gniazdko subskrybuje tylko jeden temat a HA wszystkie. Ale dla brokera MQTT to nie problem

2 polubienia

Hmmm.
Taki wpis mam w Jolce i taki sam wpisa艂em do testowego HA.

mqtt:
  broker: 192.168.1.80
  port: 1883
  client_id: home-assistant
  discovery: true
  discovery_prefix: homeassistant
  birth_message:
   topic: "tele/hass1/LWT"
   payload: "Online"
   qos: 1
   retain: true
  will_message:
   topic: "tele/hass1/LWT"
   payload: "Offline"
   qos: 1
   retain: true

W Jolce i w HA wszystkie urz膮dzenia kt贸re komunikuj膮 si臋 po mqtt sekund臋 s膮 a kolejn膮 sekund臋 niedost臋pny i tak ca艂y czas. Tak ja by w jednej sekundzie dane id膮 do HA a w drugiej do Jolki. :thinking:

Pierwsze co rzuci艂o mi si臋 w oczy to czy zmieni艂e艣 client_id dla drugiej instancji?

2 polubienia

I tu mnie masz :shushing_face:
Teraz dzia艂a.

2 polubienia

R贸wnie偶 chcia艂bym po艂膮czy膰 AIS z HA, czy mog臋 ca艂膮 konfiguracj臋 mie膰 na HA, a AIS do艂膮czy膰 tylko do sterowania g艂osowego i multimedi贸w?

Czy zadzia艂a po艂膮czenie mi臋dzy ASI a HA poprzez Remote Home-Assistant

Co ma robi膰 AIS w z Twoim przypadku?
Mo偶e po prostu u偶yj tylko wsp贸lnego MQTT brokera.

Edit: Sorki nie doczyta艂em. Polecenia g艂osowe i odtwarzanie ogarniesz. Encje kt贸re na HA s膮 z innych integracji musisz udost臋pni膰 po mqtt, nie wiem tylko czy wszystkie typy mo偶na tak udost臋pni膰.

Ok, a moje drugie pytanie:
Czy zadzia艂a po艂膮czenie mi臋dzy ASI a HA poprzez Remote Home-Assistant

Edit: Chyba jednak nie ma szans.

Spr贸buj po mqtt, ale zapewne b臋d臋 mia艂 pytania co do konfiguracji.

Edit: po dodaniu do mosquitto.conf
connection most-do-HA
address 10.0.0.7:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-1
remote_username homeassistant
remote_password has艂o
topic # in 0
topic # out 0

doda艂 si臋 prze艂膮cznik xiaomi aquara do AIS kt贸re mam w HA , ale stan jest jako niedost臋pny, bateria itd. te偶, jak prze艂膮czam to status w AIS r贸wnie偶 si臋 nie zmienia, co musz臋 jeszcze doda膰?

Zmieni艂em opcje i doda艂em konfiguracj臋 mostu MQTT do HA zamiast do ASI:

connection most-do-AIS
address 10.0.0.8:1883
remote_clientid bramka-HA
topic # both

po艂膮czenie dzia艂a.

1 polubienie

Doda艂em MQTT Eventstream i MQTT Statestream, ale nie pokazuje mi w drugiej instancji HA encji z Satela i ESPHome. Na brokerze s膮 stany, ale jako encje nie pokazuj膮 si臋? Czy dla ka偶dego musz臋 r臋cznie tworzy膰 encj臋 z platform: MQTT itd?

Temat stary, ale mo偶e aktualny i przybli偶y Ci臋 do rozwi膮zania:

Czy co艣 wysz艂o z dodawaniem nowych, urz膮dze艅, mam tak samo.

Ok, wi臋c tak, informacja z HA jest wysy艂ana o moich czujnikach do MQTT i dalej do AIS, natomiast AIS nie dodaje nowych urz膮dze艅 bo nie dostaje informacji konfiguracyjnej z HA.

Ze wzgl臋du 偶e m贸j podstawowy system o艣wietlenia jest dodawany poprzez node-red - MQTT do HA i AIS
(tworz臋 nowe urz膮dzenia i encje) postanowi艂em wys艂a膰 z node-red poprzez MQTT informacj臋 o utworzeniu czujnik贸w.

Po wys艂aniu informacji config urz膮dzenie jest dodawane do AIS i ju偶 dalej pobiera sobie dane np: o temperaturze z HA poprzez MQTT :slight_smile:

2 polubienia

Yyyy a pokaz jak to robisz. Mo偶esz te偶 wrzuci膰 flow.

Sory, nie mam ostatnio czasu na zabawy konfiguracyjne.

Co do mojego poprzedniego wpisu to niestety nie dzia艂a to taj jakbym chcia艂, podczas tworzenia encji czujnika z node-red poprzez mqtt czujnik tworzy si臋 z AIS ale r贸wnie偶 tworzy si臋 w HA chocia偶 ju偶 tam jest, nic nie daje podanie takiego samego entity_id, i tak nowy czujnik jest tworzony.

U mnie dzia艂a jeden mqtt na HA gdzie pod艂膮czona jest bramka AIS, mo偶e tworz膮c dwa mqtt i wysy艂aj膮c plecenie tworzenia czujnika tylko do AIS by艂o by ok.

Ja zrobi艂em taki mostek z DEV3 do DEV1 i na DEV1 mam w艂asnie takie same objawy.
Zrobi艂em wszystko zgodnie z instrukcj膮.
Wpis w mosquitto.conf
# Most do AIS dom DEV1
connection dev1-bridge
address 172.16.144.6:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-dev3
topic # in 0
topic # out 0
Pewnie jak zwykle czego艣 nie doczyta艂em ale mo偶e @jolka podpowiesz?

Panowie - przede wszystkim dzi臋ki za testy.

Wydaje mi si臋, 偶e problem jest w艂a艣nie w tych mostach (mo偶e kwestia tych topicow i innych podobnych konfiguracji). Mam identyczne objawy - 鈥減rze艂膮czniki zmieniaj膮 stan ale zaraz wracaj膮 na OFF鈥.

Dlaczego tak my艣l臋 - po moich testach:

• nie uda艂o mi si臋 z z sukcesem po艂膮czy膰 za pomoc膮 most贸w czegokolwiek,

• w przypadku Supli - lokalna Supla i w .env parametry do po艂膮czenia z MQTT na bramce AIS - dzia艂a bezb艂臋dnie ju偶 par臋 dni (100% dzia艂ania).

• w przypadku integracji AIS do Supli publicznej - zrobi艂em w configuration.yaml wg tego poradnika >>> - dzia艂a bezb艂臋dnie r贸wnie偶 (100$% dzia艂ania).

Natomiast integracja AIS do Supli z tym modu艂em integracyjnym AIS Supla MQTT nie dzia艂a dobrze (czasami dzia艂a czasami nie), ale ona pewnie jest zrobiona w trybie mostu pomi臋dzy brokerami MQTT na AIS i na publicznych serwerach Supli.

Wi臋c mniemam, 偶e to nie jest problem AIS czy Supli a dogadywania si臋 broker贸w. Nie znam si臋 na tym - ale mo偶e to jest jaki艣 trop.

Reasumuj膮c - mosty mi nie dzia艂aj膮 (@Cezary.K ma racj臋 - mo偶e trzeba je opu艣ci膰鈥:wink: ) ale podpi臋cie si臋 do jednego brokera MQTT dzia艂a u mnie bezb艂臋dnie.