DEV3 + DEV1 w jednym stały domku

Posiadam DEV1 i właśnie oczekuję na przyjście DEV3.
Czy dobrze rozumiem, że mogę sobie dodać most MQTT pomiędzy tymi bramkami i np. DEV1 wrzucić na poddasze użytkowe a DEV3 dać do salonu na parterze?
A jak z integracją z SUPLA? Most powinien być tylko na 1 bramce?
A co z ZigBee? Można dać do obu bramek, czy lepiej zostawić w jednej?

Tak
Tak
Na jednej, jak sądzę

Można dać na obu, oczywiście na różnych kanałach, jedno urządzenie Zigbee może być sparowane tylko z jednym koordynatorem sieci Zigbee.

1 polubienie

No to DEV3 dotarł…
Na razie pierwsze uruchomienie. Wieczorem zabawa z przenosinami zawartości DEV1 na DEV3…
Chyba drugi pilot jednak się przyda no i bramka zigbee2mqtt.

A tak z wyprzedzeniem zapytam: jak wygląda temat aplikacji na Andka dla dwóch bramek?

Na razie pierwsze próby. Na DEV3 ustawiłem bridge do MQTT na DEV1. Explorer pokazuje, że topiki z brokera DEV1. Nawet dodał 2 gniazdka AIS jednak ze statusem niedostępne i nie można nimi sterować. O czym zapomniałem albo nei wiem?
Gniazdko z Lidla na ZigBee pojawia się na brokerze ale nie pojawia się w urządzeniach na DEV3. Czy tu pomimo bramki zigbee2mqtt też mam jakąś integrację włączyć aby urządzenie się pojawiło na DEV3?
Podobnie z urządzeniami Supli. Czy na DEV3 też muszę uruchomić integrację AIS SUPLA MQTT?

Niestety nie. Kombinuję jak je połączyć, żebym na obu bramkach widział urządzenia podłączone do obu bramek. Póki co przegrywam. Kombinowałem z subskrypcją brokera MQTT z jednej bramki do drugiej, ale jedyne co uzyskałem to udało mi się uzyskać dostęp do jednego gniazdka AIS, które podłączone jest do drugiej bramki. Drugi nadal się wyświetlało jako niedostępne. A przy okazji popsuła się integracja z Suplą, jakby nie było komunikacji. Wcześniej działało.
Teraz patrzę czy mogę połączyć oba brokery przez integrację AIS MQTT BRIDGE, ale ta integracja chyba służy do czegoś innego…

Tą Suplę masz lokalnie? na RPi?

Tak. Wcześniej działało. Jak zacząłem się bawić w połączenie bramek to coś się rypło… Na DEV1 nie reagowało na komendy ani nie uaktualniało statusu. Na DEV3 po skonfigurowaniu bridge i subskrypcji topiki Supli pojawiają się na brokerze DEV3 ale encje się nie dodają… Chyba o czymś zapomniałem przy zestawianiu integracji…

Integracja z Suplą wróciła. Okazało się, że ostatecznie pomogło zrestartowanie brokera Supli.
To teraz idziemy dalej w las…

Fajnie

Przy okazji możesz mi pomóc i wskazać wg którego zasobu robiłeś lokalna Suplę ew wskazać jakich błędów uniknąć. Dzięki z góry

Ja po prostu liczę, że lokalna Supla na RPi pozbawi mnie tych ciągłych próblemow z integracja z Suplą, z ich serwerami. Póki co Supla natywnie 0 problemów natomiast AIS z Suplą to losowość, ktorej nie można zaufać

Czy to są normalne parametry?

To wszystko znajdziesz na forum Supli. Co do działania integracji AIS z Suplą… póki co to głównie ją uruchomiłem, ale nie korzystam z tego na stałe, gdyż w ogóle mało korzystam z AIS. Teraz jak mam DEV3 obiecuje sobie powalczyć z nim. Może jeszcze w tym roku uda mi się kupić głośnik do niego.

Teraz Ci nie powiem, bo u mnie na razie pokazuje same 0…

Gdyby się komuś chciało pomóc to proszę o info jak brzmi zaklęcie, które udostępni na DEV3 wszystkie urządzenia i encje z DEV1 i odwrotnie?
Także te z integracji.

Mostu nie stawiłem… ale może nie czytałeś :point_down: chociaż trochę wody upłynęło i może być mało aktualne:

Ja most próbowałem między HA a Dev2 i nie bardzo mi to działało, w końcu przesiadłem się na AIS.
Co do mostu to będziesz miał stany encji, ale nie ma informacji konfiguracyjnych aby utworzyć urządzenia i encje, najprościej jest dodać je ręcznie.

Trzeba pytać @jolka czy działa jej to tak jak sama pisze w FAQ dot. skalowania

U mnie wszystko działa na modułach Zamela, serwer Supli mam postawiony na RPI4 dodatkowo zainstalowałem Nodered oraz broker MQTT takie połączenie umnie działało prawidłowo (Supla + Nodered), problemy zaczeły się kiedy chciałem postawić most MQTT pomiędzy RPI a DEV1.
Posiłkując się tym opisem:
https://forum.supla.org/viewtopic.php?p=90317#p90317
zrezygnowałem z brokera na RPI i korzystam z wbudowanego na bramce dzięki takiemu rozwiązaniu integracja AIS+Supla+Nodered już od 2-miesięcy działa u mnie bezbłędnie.

@rocko dzięki

Czyli ais łącząc się z brokerem mqtt po stronie Supli sprawiał problemy? Jakiego typu?

Miałem podobne obiawy o których pisze @qumi

A czy mógłbyś ogólnie je opisać?

Mówmy tu proszę o integracji dwóch bramek AIS. O integracji AIS z Supla jest już wątek.

1 polubienie