👨‍🚀 Darek, piewsza BETA wydana (UWAGA Wymagany Python3.9 - binarki LTS)

Darek, wydanie pierwszej wersji na kanale BETA

:man_astronaut: :dagger: :bug:

Zmiany

1. najnowszy Home Assistant 2021.2.0

Ta wersja wyszła wczoraj, ale testowaliśmy ją już kilka dni - jest OK. Ciężko zauważyć jakąkolwiek zmianę :wink: czyli jest dobrze.
Szczegóły wydania na blogu Home Assistant:

2. zigbee2mqtt 1.7.1

To też wersja głównie z poprawkami:

Plany

1. SUPLA MQTT

w tej wersji skupimy się na integracji z SUPLA MQTT.
Włączyliśmy znowu tę integrację tym razem skonfigurowaną z produkcyjną SUPLA Cloud.

SUPLA lada chwila ma włączyć tę integrację na produkcji (po swojej stronie) i wtedy będziemy mogli to do końca przetestować i wydać za miesiąc na kanale stabilnym.
image

:warning: UWAGA Dotychczasową integrację z SUPLA (przez odpytywanie API z limitami) oznaczamy jako przestarzałą i zalecamy przejść na nową integrację SUPLA MQTT.

2. Włączamy integrację z naszym mostem MQTT

Ta integracja jest nam potrzebna do projektu AIS Easy. Pomyśleliśmy, że może wykorzystamy ją też do synchronizacji zdarzeń pomiędzy bramkami/głośnikami. Chodzi o to, że umożliwić komuś, kto ma nasze 2 bramki (czy głośniki) w różnych lokalizacjach wymianę pomiędzy nimi zdarzeń (bez konieczności stawiania VPN-itd).

:warning: Nie obiecujemy, że to wejdzie, porobimy testy i zobaczymy jaki ruch taka integracja robi. Jeżeli nie będzie nas to obciążać, to udostępnimy taką funkcjonalność.

3. Mamy kilka błędów do poprawienia.

W tej wrsji skupimy się na kliku rzeczach które czekają zaplanowane do poprawy.

Jedną z takich rzeczy jest proces LMKD (low memory killer daemon), który w tej chwili jest dość brutalny :wink:

Obrazowo najlepiej można pokazać, działanie serwisu zakańczającego procesy, które zajmują za dużo zasobów na przykładzie porównanie pomiędzy Windows i Linux:

U nas oczywiście dzieje się tak w Linux / Android. Czyli zabijanie bez pytania.
Ma to jedną zasadniczą wadę, jak ktoś włączy bazę w pamięc w Asystencie domowymi i generuje dużo zdarzeń to żeby system Android działał dalej, mechanizm LMKD (low memory killer daemon), zabija nasz serwis (bo to on uruchomił bazę i to on zużywa pamięć). Pracujemy nad tym żeby to zmienić.

Nie chodzi o to, żeby przenieść zabijanie procesów na użytkownika… tak jak to ma miejsce w systemie znanym i lubianym :wink: Bo coś tekigo na bramce do IoT nie przejdzie.

Chcemy tylko żeby system powiedział naszemu procesowi coś w stylu - “zużywasz za dużo pamięci - zrób coś z tym szybko, bo cię zabije!” I wtedy my mamy czas, żeby wyczyścić bazę w pamięci lub zatrzymać jakiś “szlony proces” i nasz serwis nie jest zabijany/restartowany przez system.

Było krwawo… sporo o zabijaniu :wink:
Czyli zapraszamy do aktualizacji a sami wracamy do zabijania :man_astronaut: :dagger: :bug:

image

5 polubień

Coś jest nie tak po zainstalowaniu, AIS już się nie uruchomił :thinking:

I u mnie też, puściłem na dobranoc aktualizacje z telefonu i nie chce wstać bramka, a nie mam już chęci sprawdzać czemu. Muszę się obejść w nocy bez automatyzacji…

Przecież, to beta i na dodatek pierwsza.
Masochiści z Was jacyś…

No to mi teraz zaimponowaliście, zresztą nie pierwszy raz. Proponuję to uruchomić, nawet jeżeli będzie brało dużo zasobów - przecież zaraz będzie potężna bramka PRO, która wszystko ogarnie :slight_smile:

@Cino111 - tu chyba bardziej chodzi o zasoby dla serwera AIS pod usługi tunelu, portalu integratora, niż lokalne bramki.

Aaaaa faktycznie. No tak czy siak pomysł jest mega i trzymam kciuki, żeby się udało. Może bezpośrednio bramka z bramką z pominięciem serwera AIS, ale z gotowym rozwiązaniem bez samodzielnej kombinacji z instalacją VPN.

Tak, tu chodzi o zasoby na naszym serwerze pośredniczącym w komunikacji. Nie chcemy wprowadzać abonamentów a raz daną usługę za darmo i serwery trzeba utrzymywać latami :wink:
Na bramkach nie będzie problemu bo tylko jeden nowy klient mqtt dochodzi.

Testujemy to - przesyłamy sobie komunikaty i sprawdzamy jak to działa, ogólnie mqtt jest tak lekkie że chyba nie będzie problemu z takim mostem.

powstało by coś takiego co opisaliśmy kiedyś teoretycznie

image

Chyba to dodamy tylko nie wiadomo kiedy bo trochę mamy pootwieranych rzeczy (SUPLA,KIT, PRO, EASY + oczywiście stałe wydania).

PS
testujemy to już 3 miesiące

2 polubienia

Zrobiłem pełen restart bramki i przy próbie przywrócenia backup z portalu integratora mam taki komunikat

Co tu się dzieje?

U mnie to samo niestety …

7zip nie jest w stanie rozpakować kopii, zwraca status inny od 0 (sukces). Czy robiąc kopie dałeś hasło żeby zaszyfrować?

Sprawdzimy jutro na spokojnie i damy znać.

A coś na to po aktualizacji na szybko zaradzimy, bo Jolka martwa :wink:

3|ais | Traceback (most recent call last):
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/bin/hass”, line 8, in
3|ais | sys.exit(main())
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/main.py”, line 278, in main
3|ais | args = get_arguments()
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/main.py”, line 60, in get_arguments
3|ais | import homeassistant.config as config_util
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/config.py”, line 14, in
3|ais | from homeassistant import auth
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/auth/init.py”, line 9, in
3|ais | from homeassistant import data_entry_flow
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/data_entry_flow.py”, line 9, in
3|ais | from .core import HomeAssistant, callback
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/core.py”, line 41, in
3|ais | from homeassistant import block_async_io, loader, util
3|ais | File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/loader.py”, line 15, in
3|ais | from typing import (
3|ais | ImportError: cannot import name ‘TypedDict’ from ‘typing’ (/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/typing.py)
PM2 | App [ais] with id [3] and pid [5894], exited with code [1] via signal [SIGINT]

u mnie niestety też leży. Po wi-fi cisza totalna ale z telefonu (bez wi-fi) niby próbuje się połączyć

Pierwsza nocka bez Jolki hihi , kto mi wyłączy światła w nocy… ;-( i włączy ogrzewanie :wink:

Tak jeszcze myślę, czy Wszyscy mający problem jesteście na kodach przed LTS?

Chyba przełączylismy już wszystkie bramki na LTS i dlatego coś nam umknęło. (tak tylko to mogę sobie te problemy wyjaśnić).

Zróbcie proszę aktualizacje do LTS, najprościej przez pełny reset aplikacji i zobaczycie, że tam wszystko śmiga :slight_smile:

Jak by ktoś miał dalej problem to dajcie znać - ogarniemy jutro.

Ja połączyłem sie z bramką przez ssh i wpisałem “pip install ais-dom==2021.1.6” potem “pm2 restart ais”
i Jolka wstała :wink:
ps.
bramka LTS

hm… ja jeszcze bez LTS, ale i bez Darka może jutro się skuszę na update, noc bez ogrzewania to kiepski pomysł.

2 polubienia

Dzięki za podpowiedź, po aktualizacji do LTS a trwało to dłuuuuugoooo… jednak będze nocka z Jolką :wink: hihi powstała z popiołów :slight_smile:

curl https://raw.githubusercontent.com/sviete/AIS-utils/master/linux/DEV2/apt_upgrade.sh | bash

(AIS LTS (long time support / długoterminowe wsparcie ))

1 polubienie

7zip nie jest w stanie rozpakować kopii, zwraca status inny od 0 (sukces).

Sprawdziliśmy - u nas działa:
image

u Ciebie jest

jeżeli masz z tym dalej problem, to wklej do konsoli tą komendę którą widzisz w aplikacji:

7z x -mmt=2 -pTajneHaslo -o/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS_BACKUP /data/data/pl.sviete.dom/files/home/backup.zip -y

wtedy dostaniesz więcej info:

PS
jak nie wiesz czy dałeś hasło albo nie pamiętasz hasła to pobierz kopię z portalu integratora na komputer

otwórz na komputerze programem do rozpakowywania, przy próbie otwarcia pliku jeżeli przy pakowaniu było podane hasło to pojawi się pytanie o hasło:

wpisuj aż wpiszesz poprawnie

OK już wiadomo o co chodzi, TypedDict został dodany do typing w pythonie3.8:

Na bramce przed LTS jest Python 3.7.4, czyli Darek nie jest kompatybilny z bramkami przed LTS… ach ten Darek, Celina była lepsza! :wink:
(taki żarcik)

Zaraz wydamy poprawkę i opiszemy o co chodzi