WIP Integracja MQTT SUPLA

WIP (work in progress) Integracja z MQTT SUPLA

Nie mogę wklejać img na forum SUPLA dlatego dodam je tu, żebu pokazać na forum SUPLA…


1 polubienie

a tu link do tematu na forum supla Natywne wsparcie dla MQTT - Strona 7 - supla.org

1 polubienie

Czy w integracji mqtt z supla będzie widać też czujniki temperatury itd?
Mam stacje pogodowa na supla oddalona o 30km i fajnie by było widzieć ją w asystencie. :slightly_smiling_face:

To pytanie do SUPLA.
My robimy most MQTT, który spina komunikację pomiędzy brokerami MQTT. Jeżeli SUPLA “przetłumaczy” komunikację z SUPLA na MQTT dla wszystkich swoich urządzeń to wszytko będzie działać.

Rozumiem.
Niestety nie korzystam z bety więc czekam na oficjalną integracje. Gdyby coś przestało działać w domu moja Żona mogła by mnie zabić :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

2 polubienia

Wiem bo ja zadałem pytanie na forum supli :grinning::grinning::grinning::grinning:

@jolka znów wołają cię na forum supli abyś coś sprawdziła odnośnie współpracy

Już poprawili i proszą o sprawdzenie

Ale co ma to wnieść? W Supli bede widział swoje urządzenia po MQTT

Odwrotnie. W AIS będziesz widział urządzenia Supli. No jak ktoś by w drugą stronę się migrował to :rofl: :rofl: :joy: :crazy_face: :grimacing: :zipper_mouth_face:
Sam mam jeden moduł u Żony w firmie na Supli do włączania z harmonogramu pieca gazowego + ręcznie jak np są dni wolne czy jest większy mróz i chętnie bym go widział w AIS. Do swojej bramki nie chcę się łączyć bezpośrednio tasmotą, bo za duża awaryjność. Mogę ja nie mieć internetu, a może w firmie nie być. W takich przypadkach Supla się sprawdza.

Chcesz powiedzieć że w końcu będzie można przekaźniki , rolety sterować z AIS ? Bo jak do tej pory to działa mi tylko sterowanie bramą z AIS Supla. Cały czas walcze w domu z pytaniem czy przełączniki światła zrobić na supli / sanoff / czy hue dimmer. Aktualnie mam 30 żarówek z hue ale moja żona ma konwencjonalne podejście bo włącznik musi być.

Tak - wszystko co masz na supli teraz będziesz mógł zobaczyć w AIS. Swoją drogą jeżeli główną bramką jest AIS to Suplę sobie raczej daruj. bez sensu żeby komunikacja z modułu Supli wychodziła poza sieć lokalną do chmury Supla tam się konwertowała na mqtt i wracała do Twojej bramki AIS (możesz też postawić swoj serwer Supli to eliminuje chmurę). W wyjątkowych sytuacjach ok np. masz już moduły Zamel Supla i nie chcesz ich rozklejać, aby zmienić soft na AIS, lub tak jak ja gdzieś daleko jeden moduł bez bramki AIS. Jeżeli głównym serwerem inteligentnego domu ma być AIS to idź w w coś co od razu działa po MQTT. Shelly, sonoff a najlepiej to chyba zigbee2mqtt. Zigbee ma taką przewagę, że nie musisz wgrywać softu. Wyciągasz z pudełka i działa. Chcesz mieć przyciski do włączania, a masz kilka włączników w ramce to montuj do puszek moduły zigbee z TUYA (jak dla mnie najlepsza opcja). Masz pojedyńczy włącznik, to montuj od razu włącznik z klawiszami też od TYUA. Przyciski są fizycnze i dotykowe Są też moduły do rolet, bram itd.
https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210120021717&SearchText=tuya+zigbee

1 polubienie

Tak kupiłem właśnie DEV2 a Dev1 komuś zrobie tylko słyszałem i czytałem opinie że zigbee zigbee nie równe. Tuya nie wymaga swojego mostka ?

TuyaZigBee hubJest koniecznością: hub ZigBee jest koniecznością, która łączy się z przełącznikiem wiele innych inteligentnych produktów ZigBee i realizuje całe połączenie twoich inteligentnych urządzeń domowych. Po prostu dodaj swoją bramę do aplikacji, a następnie dodaj przełącznik do bramy w aplikacji do normalnego użytkowania. (Uwaga: bramka bezprzewodowa nie znajduje się w pakiecie)

Jak zmusić włącznik żeby kupując 3 przyciskowy
pod przyciskiem
1- włacz swiatlo salon
2. wyłącz światło salon
3. - uruchom scene na wyłącz cały parter.

Zamiast bramek kilku producentów typu Tuya, HUE itd robisz jeden koordynator systemu na oprogramowaniu zigbee2MQTT i łączysz wszystko w jednym miejscu jedną integracją z HA.
Lista wspieranych urządzeń na stronie projektu:

Więc możesz je zintegrować z bramką AIS.

O Zigbee2mqtt zobacz sobie ten temat. TO co Ty cytujesz to wiadomo, że każdy ma swoją bramkę, żęby sprzęt który sprzedają mógł zadziałać po wyjęciu z pudełka i trochę więcej zarobić, ale praktycznie wszystkie wszystkie moduły z zigbee działają na zigbe2mqtt i wtedy oryginalna bramka od TUYA jest niepotrzebna.

Wyjmując z pudełka działa tak, że klikasz klawisz 1 właczasz światło, klikasz jeszcze raz klawisz 1 wyłączasz światło. Chcesz klawiszem 2 też wyłączać to robisz automatyzację że gdy stan klawisza 2 jest z off na on to klawisz 1 zrób off. Scena na klawisz 3 działą tak samo - gdy klawisz 3 zmienia sięz off na on to uruchom scenę.
Ja np mam włacznik z 3 klawiszami, gdzie jeden mam podpięty kablem pod lampę na suficie, drugim uruchamiam przez automatyzcję żarówkę zigbee z Ikei z jasnością 100%, a trzecim z jasnością 1%.

Czyli mogę pozbyć się bramki z HUE i zrobić to na cc2531 bezpośrednio “logując” ją ? a co zrobić włącznikami świateł też mogę je wykorzystać ?

O jakich włącznikach mówisz? jak są na tej liście to wykorzystasz zigbee2mqtt.io | 📘 Zigbee2mqtt documentation