SUPLA MQTT ciąg dalszy (już na Ewie)

Hejka!
Pomyślałem że po prostu założę nowy temat, bo Darek już stabilny a ja dalej z tym samym :frowning:
Anyway, od początku:
Próbuję zintegrować bramkę z SUPLA-MQTT-AIS. Usunąłem wcześniejszą integrację zanim zacząłem robić cokolwiek (ale nie restartowałem wtedy bramki).
Dodać do mqtt się dodaje jak trzeba, widzę przypływające dane z supli:


Udało mi się też połączyć z MQTT na bramce zanim uruchomił się bridge do supli, wyglądało to tak:
image
Czyli wszystko cacy, są dane są aktualizowane, bramka uruchamia się dalej.
Tylko że kieidy w końcu odpali się Homeassistant (w drugim oknie jestem do niego zasubskrybowany) ściąga on tylko dane z zigbee2mqtt, drzewko supli olewając kompletnie:

Próbowałem zrozumieć wartości które muszę wysłać do HA żeby dodał prawidłowe encje, ale przy ~25 urządzeniach to trochę masakra żeby wszystkie ręcznie ustawiać :frowning:
Dodałem integrację na moje konto w supli na chwilę do dema, z takim samym skutkiem, jedyne co to teraz mam logi debug ze swojej bramki z całego zajścia: log.zip (624,3 KB)
Z tego co zapytałem na forum supli to oni nie wysyłają nic ponad minimum danych w mqtt, więc nie ma mowy o żadnym discovery - to HA musi się postarać i poszukać, a z tego co widzę to mój się coś do tego nie kwapi…
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Na którym serwerze masz urządzenia na supli?
Mam rolety i stacje pogodowa i wszystko widać.
Po uruchomieniu wszystko samo rusza.

svr24 a więc v2.3.27

Spróbuj utworzyć nowe konto.
Raz miałem przygody na supli wlasnie przez serwer. Wszyscy twierdzili że jest ok.
Wystarczyło nowe konto i nagle jest wszystko ok :slightly_smiling_face:
Pamiętajmy że są rzeczy które się “filozofa” nie śniły. :slightly_smiling_face:

Utworzyłem, dodałem jeden jedyny czujnik temperatury na GUI-Generic 1.4.3 - nic, dalej go nie widzi (w supli i MQTT na bramce jest OK).
Zresetowałem bramkę do fabrycznych, zaktualizowałem do Darka, dodałem to testowe konto (svr50, v 2.3.27) - dalej nic.

EDIT: co ciekawe, po resecie i aktualizacji do Darka pierwsze co zrobiłem to dodanie integracji SUPLA AIS MQTT, i o ile supla w MQTT się pojawiła, to nie ma topicu homeassistant:

Będą kolejne ułatwienia do integracji z SUPLA MQTT - tak żeby z aplikacji było widać co się dzieje - pracujemy nad tym…

W opcjach integracji będzie przejście do konfiguracji:

SUPLA była taka miła (dzięki Przemek :+1: ), że dodała na naszą prośbę możliwość pytania o urządzenia i ich status. Dodamy takie funkcjonalności pod przyciskiem w aplikacji.

2 polubienia

Super wieści, w takim razie czekam z niecierpliwością :slight_smile:

Podepnę się pod temat, są to moje początki z MQTT i supla, zrobiłem integrację z supla po MQTT mam dwie encje które ukazały się jako binary sensor (brama i furtka) nadają takie informację jak w zdjęciach, co zrobić aby przekształcić je w switch a najlepiej w cover?

Może ten post pomoże Jak zamienić moduł switch w oświetleniowy i roletowy

sam tego nie przekształcisz, chyba że wgrasz do urządzenia soft AIS-Tasmota :wink:

To SUPLA powinna odpowiednio przedstawić urządzenia via mqtt discovery jako cover a nie sensor, będą się wtedy dodawać jako bramy / furtki i będą działały komendy głosowe otwórz / zamknij

Dojdziemy do tego z SUPLA… cierpliwości

Ja tam guru nie jestem, ale jak wyklikałem na bramce integrację AIS SUPLA MQTT to przełączniki i światła same się pojawiły w zakładce przegląd… W konfiguracja → integracje AIS SUPLA MQTT mam tylko jedno urządzenia - MQTT bridge, cała reszta urządzeń i encji pokazała się w integracji MQTT (miałem ją wcześniej dodaną). Może tej tobie brakuje?
ps. też mam konto w supli na srv24

2 polubienia

Cześć @jolka coś wiadomo co w temacie
Podpinając się pod wątek: też macie SBW-02 tylko encje czujnik otwarcia ? Nie dodało Cover-a ani żadnej innej encji. Że tak spytam tam ma być to było w planie ?


@olek123456 - masz odpowiedź dwa posty wyżej…

Więc raczej należy takie pytanie zadać na forum Supla.

Widzialem ,
ale to wygląda że dobrze dodał sensor otwarcia bo działa otwarte / zamknięte tylko nie ma encji do covera. WIem że się kontaktowaliście z Suplą stąd taki temat.

Mogę podglądnąć albo dodać coś ręcznie ? Macie SBW-02 . Mój serwerto srv9 . Jakieś podpowiedzi ?

HA nie obsługuje suplowej bramy wjazdowej ani furtki. Ja brame wjazdową ustawiłem na supli jako garażową i się pojawiła. A furtkę to wpisałem w configuration regułkę która podpowiedział pzygmunt na forum Supli i też smiga. Wpis jako udawana furtka.

Jak nie działa na takich parametrach na starej integracji AIS Supla wszystko działało.

To co przestawić ją jako garażowa?

Przestaw, powinno zaskoczyć.

Przerzuciłem z aplikacji działa otworz / zamknij
Encja cover się dodała pokazuje stan otwarcia ale przyciski góra stop dol nie reagują.
Gdzie to na forum supli ta regułka była żeby dodać ?
image

Gdzieś od tego momentu Natywne wsparcie dla MQTT - Strona 20 - supla.org