DEV3 + DEV1 w jednym stały domku

Na obu bramkach mam włączoną integrację AIS MQTT Bridge. Co jakiś czas na jednej z bramek status integracji pokazuje client-id error.
obraz
na drugiej jest success
obraz
Aby przywrócić success na pierwszej bramce muszę usunąć i utworzyć ponownie integrację.
Ktoś wie z czego wynika błąd? Czy da się go uniknąć? Jak go usunąć prościej niż ja to robię?

No nic, po paru miesiącach muszę wrócić do tematu.
Bardzo, ale to bardzo proszę o pomoc w opanowaniu tematu jak zrobić, żeby w DEV3 widzieć encje utworzone w DEV1. Chodzi mi chociażby o to, żeby na panelu DEV3 wyświetlić dane z DEV1 i nie musieć korzystać z obu dla takiej popierdółki?
Na DEV3 mam


Na DEV1 mam

A chciałbym wszystko mieć na DEV3.
Niestety, pomimo mostu zdefiniowanego na DEV3 do DEV1 nie widzę tych encji…

# Most do AIS dom DEV1
connection bridge-to-dom-9114b000b222af1f
address 172.16.144.6:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-dev3
topic # both 0

Sprawdź to

Sprawdzę, ale po cichu mam nadzieję, że można to zrobić bez instalacji dodatkowych rozszerzeń…

1 polubienie

Nie wiem czy to coś pomoże, ja mam tak w pliku mosquitto.conf:

# Most do AIS dom 2
connection most-do-HA
address 192.168.1.224:1883
remote_clientid xxxxxx
remote_username xxxxxx
remote_password xxxxxx

topic # both 0

jedyne co, to muszę nieraz uruchomić ponownie bramkę AIS, jeśli nie ma widoczności.

Rozumiem, że na DEV3 nie widzisz np. encji Temperarira CPU z DEV1, tylko czy zmiana tej encji jest publikowana przez MQTT do lokalnego brokera na bramce DEV1? Wg mnie nie. Przez most MQTT integrują się systemy i integracje, które korzystają z MQTT a monitoring parametrów to czysta integracja w HA, która nie ma nic wspólnego z MQTT, żeby pojawiła się w brokerze MQTT trzeba ją tak opublikować (wrzucić).
Piszę nawet o tym @jolka:
To wszystko, urządzenia komunikujące się po mqtt z bramki ais dom 1 pojawią się na na bramce ais dom 2 i odwrotnie.
a potem jest instrukcja:
Co z urządzeniami które nie komunikują się po MQTT?

Podstawowe i zasadnicze pytanie: czy zrobiłeś wszystko zgodnie z tymi informacjami w

Tak, to mam zrobione. DEV1 widzi wszystkie urządzenia MQTT, które publikuje DEV3 i urządzenia SUPLA, które DEV3 pobiera z mostu MQTT Supli.
Czyli problem jest fizycznie w tym, że HA nie publikuje niektórych rzeczy do brokera MQTT i dlatego inne systemy ich nie widzą. Tak więc czeka mnie lektura MQTT Eventstream i MQTT Statestream.

A ta integracja, która Ci zaproponowałem zrobisz to szybciej i łatwiej. Powodzenia :ok_hand:

Możliwe, ale chcę najpierw przetestować rozwiązania natywne. Możliwe, że bramka DEV1 pójdzie do sprzedaży i zostanę tylko z DEV1, a może kiedyś zakupię PRO. Dlatego natywne rozwiązania interesują mnie bardziej.

Bo nie musi jeśli nie został do tego skonfigurowany, nie wszystko jest oparte o integrację MQTT :wink:.

Niestety, dalej na tarczy :frowning:
W MQTT DEV1 pojawił się #homeassistant/sensor/temperature_cpu/state=56.0 i na MQTT DEV3 też się pojawia. Jednak w encjach DEV3 nie mam takiego sensora…

A może automatyzacji zrób, mqtt publikuj w dev1 a w dev3 dodaj sensor na bazie tej publikacji…?

A po homeassistantowemu? Ja jeszcze zielony w te klocki jestem :frowning:

A to musiałbyś poczytać, albo ktoś inny Ci pomoże, ja nie robię żadnych automatyzacji w HA, tylko NodeRed… Tylko w NR mógłbym Ci pomóc

Myślałem, że skoro DEV3 nie potrafi sam stworzyć encji, której status jest publikowany w MQTT bo czegoś mu brakuje, to albo można mu dać co mu brakuje, albo dodać mu encję, która będzie odczytywała ten status publikowany przez DEV1…

Wg mnie się nie pojawi automatycznie bo to AIS, w normalnym HA by się pojawiło automatyczne. Jeszcze nie dokładnie poznałem AIS (nie mam bramki) ale jak kojarzę to AIS ma zmodyfikowany automatyczne wykrywanie urządzeń po MQTT, tam jest jakiś inny topic/profil (dom (?)) w wiadomości MQTT, sprawdź jak wykrywane są urzadzenia Tasmoty i odpowiednio zmodyfikuj.

skoro masz tak

to spróbuj:

sensor:
  - platform: mqtt
    state_topic: "homeassistant/sensor/temperature_cpu/state"
    name: temperatura_dev1

tu masz manuala:

Dzięki. Są już jakieś postępy :slight_smile:
obraz
Jednak chciałbym z wykresem… EDIT: no i coś podobnego do wykresu mam :slight_smile:
obraz

1 polubienie

Poczytaj GitHub - mikelawrence/mqtt-share-remote-hacs: MQTT Share Remote is an integration that shares entities across multiple instances of Home Assistant, tak dobrze nie jest.

1 polubienie

I jak działa(stabilność) oraz jaką metodą robiłeś bo ponoć jest kilka jak zrobić most między dwoma bramkami?

Też zastanawiam się nad kupnem nowszej a także wykorzystaniem starej bramki aby nie kurzyła się gdzieś w szufladzie a miała jakieś zastosowanie