PRO1, DEV3 i DEV1 w jednym stały domku i od przybytku głowa boli ☠

No uzbierało się i póki co nie chce pójść do dobrych ludzi.
Wszystko jest podłączone i DEV3 i DEV1 subskrybują dane urządzeń MQTT na PRO1 do siebie. Obawiam się, że tu powstaje sporo niepotrzebnej komunikacji MQTT co może mieć wpływ na stabilność tego ekosystemu i bramki głównej PRO1.
A dziś miałem totalną wywałkę Zigbee2MQTT :frowning: Wcześniej miałem uruchomione zigbee na DEV3, ale jak podłączyłem PRO1, skopiowałem konfigurację z DEV3 i odpaliłem zigbee na PRO1. Na DEV3 usługa była wyłączona. Na DEV3 nie przywracałem ustawień fabrycznych.
Dzisiaj zachęcony postem o paczkach, odpaliłem skrypt na DEV3, wykonał się, ale bez usługi zigbee bo Conbee jest w PRO1. No to wpadłem na pomysł, żeby do DEV3 włożyć zastąpiony nim CC2531. Odpaliłem usługę a ona bazę z urządzeniami, którą miała jak jeszcze DEV3 był najważniejszą bramką, odpaliłem skrypt, wszystko fajnie się uruchomiło. Stwierdziłem, że na DEV3 do zigbee nie ma podłączonych żadnych urządzeń więc skasowałem bazę i uruchomiłem ponownie zigbee. Pokazało się 0 urządzeń zgodnie z prawdą. Zastopowałem zigbee na DEV3 i skończyłem zabawę.
Wróciłem na PRO1 a tam armagedon :frowning: Niby zigbee2mqtt śmiga jakby nigdy nic, za to HA zgłupiał do reszty z urządzeniami i encjami zaimportowanymi z zigbee2mqtt…
Teraz jakoś muszę dojść do ładu i składu z tym wszystkim…
Chyba to “skalowanie” sobie odpuszczę i odłączę DEV1 i DEV3 zostawiając tylko PRO1, no chyba, że ktoś utrzymuje więcej niż jedną bramkę i ma to jakoś sensownie i bezkolizyjnie pokonfigurowane., to bardzo proszę o rady…

Topic zigbee2mqtt zmieniaj przy takich zabawach na DEV1 jeśli używasz wspólnego brokera mqtt.
Zatrzymaj usługę zigbee2mqtt na PRO1.
Przez MqttExplorer skasuj cały topic zigbee2mqtt.
Uruchom zigbee2mqtt.

Tak z ciekawości, @Goral64 - ile masz urządzeń, encji po MQTT?

obraz

obraz

To ten komar ma co u Ciebie robić. Raczej jesteś pionierem w spinaniu trzech bramek razem…

Realnie to po MQTT śmiga tyle urządzeń
obraz
Tylko integracja z Suplą powiela mi urządzenia Zigbee.
W sensie, że mam integrację zigbee2mqtt do Supli, a Supla zwraca mi te urządzenia do HA :frowning: Może to rodzi jakieś konflikty…

To nie jest raczej logiczne, aby mnożyły się encje. Nie mam Supla ale to musi tak wyglądać? Masz dwa brokery w swojej instalacji HA?

Każda bramka ma broker i Supla też ma swój broker.
PRO1 subskrybuje broker Supla i jego komunikaty. DEV1 i DEV3 są “slave” dla PRO1.

Supla musi mieć swój broker, nie może korzystać z tego, który jest na Pro1? Tak jak to robią przykładowo urządzenia z Tasmota?

Tak, z tego co kojarzę Supla ma swój broker i Ty się do niego wpinasz jako klient co samo w sobie nie jest złe. Natomiast duplikowanie encji jest już dziwne. Myślę że trzeba dobrze skonfigurować połączenie z Supla MQTT brokerem tylko do tematów które nas interesują (in/out).

Nie znalazłem formuły, która odfiltrowałaby “powrotne” urządzenia.
Prosiłem developerów Supli o dorobienie opcji wyłączania urządzeń z rozgłaszania przez MQTT, ale to musi jeszcze poczekać.

Możesz pokazać jak to wygląda - jakie tematy pobierasz od Supli i jakie im wysyłasz?

Mapowanie pewnie znasz:

topic # both 2 local/topic/ remote/topic/

PRO1:

# AIS Config file for mosquitto on gate
listener 1883 0.0.0.0
allow_anonymous true

# SUPLA MQTT bridge connection
connection bridge-dom-pro1
address mqtt28.supla.org:8883
topic supla/# in
topic homeassistant/# in
topic supla/+/devices/+/channels/+/execute_action out
topic supla/+/devices/+/channels/+/set/+ out
topic supla/devices/+/channels/+/execute_action out
topic supla/devices/+/channels/+/set/+ out
remote_username *****
remote_password *****
bridge_cafile /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/etc/tls/cert.pem

connection bridge-local-pro1
address 172.16.144.2:1883
topic supla/# in
topic homeassistant/# in
topic supla/+/devices/+/channels/+/execute_action out
topic supla/+/devices/+/channels/+/set/+ out
topic supla/devices/+/channels/+/execute_action out
topic supla/devices/+/channels/+/set/+ out
remote_username *****
remote_password *****
#bridge_cafile /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/etc/tls/cert.pem

# Most do AIS dom DEV3
connection bridge-to-dom-dev3
address 172.16.144.7:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-dev3
topic # both 0

# Most do AIS dom DEV1
connection bridge-to-dom-dev1
address 172.16.144.6:1883
remote_clientid bramka-ais-dom-dev1
topic # both 0

DEV3:

# AIS Config file for mosquitto on gate
listener 1883 0.0.0.0
allow_anonymous true

DEV1:

# AIS Config file for mosquitto on gate
listener 1883 0.0.0.0
allow_anonymous true

No dobra z grubsza rozumiem ten config, chociaż nie widzę która opcja upublicznia urządzenia zigbee do Supla?

Supla nie umie czytać MQTT i dodawać sobie na tej podstawie urządzenia, dlatego napisałem swój bridge, który z zigbee2mqtt, a dokładniej z MQTT tworzy w Supli urządzenia i kanały oraz ubvsługuje komunikację pomiędzy Suplą a urządzeniami zigbee.
Ale skoro mam integrację po MQTT z Suplą, która przesyła swoje urządzenia po MQTT do HA, to przesyła mi także urządzenia zigbee, które już w HA umieściło zigbee2mqtt.