Brak aktualizacji statusów encji ON/OFF

Od paru dni mam problem, gdyż nie widzę aktualnych statusów encji włączników :frowning:
Włączanie i wyłączanie działa, ale wszystkie statusy są na OFF.
Kliknę włącz, na chwilę pojawia się status włączony i lampka się zaświeca, ale status wraca na wyłączony a lampka dalej świeci. Aby ją wyłączyć muszę ją ponownie włączyć i szybko wyłączyć.
W logach natomiast pojawia się coś takiego w tym momencie:

5|zigbee  | Zigbee2MQTT:info  2021-12-05 10:19:13: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/ZBP01_0xbc33acfffe3645a4', payload '{"linkquality":255,"state":"ON"}'
2|ais     | 2021-12-05 10:19:13 ERROR (MainThread) [homeassistant.util.logging] Exception in state_received when handling msg on 'supla/63c0eea69d7a855a4c406893d243eef3/devices/203/channels/731/state/on': 'true'
2|ais     | Traceback (most recent call last):
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 33, in wrapper
2|ais     |     _log_message(msg)
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 23, in _log_message
2|ais     |     messages = debug_info["entities"][entity_id]["subscriptions"][
2|ais     | KeyError: 'light.lampka_komputer'
5|zigbee  | Zigbee2MQTT:info  2021-12-05 10:19:18: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/ZBP01_0xbc33acfffe3645a4', payload '{"linkquality":255,"state":"ON"}'
5|zigbee  | Zigbee2MQTT:info  2021-12-05 10:19:20: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/ZBP01_0xbc33acfffe3645a4', payload '{"linkquality":255,"state":"OFF"}'
2|ais     | 2021-12-05 10:19:20 ERROR (MainThread) [homeassistant.util.logging] Exception in state_received when handling msg on 'supla/63c0eea69d7a855a4c406893d243eef3/devices/203/channels/731/state/on': 'false'
2|ais     | Traceback (most recent call last):
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 33, in wrapper
2|ais     |     _log_message(msg)
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 23, in _log_message
2|ais     |     messages = debug_info["entities"][entity_id]["subscriptions"][
2|ais     | KeyError: 'light.lampka_komputer'

To urządzenie jest zigbee poprzez zigbee2mqtt, ale mam to samo z urządzeniami z integracji z Suplą po MQTT. Tylko w logach nic nie widać. Ale jak status przychodzi z Supli to też pojawia się błąd w logach:

2|ais  | 2021-12-05 10:08:33 ERROR (MainThread) [homeassistant.util.logging] Exception in state_message_received when handling msg on 'supla/63c0eea69d7a855a4c406893d243eef3/devices/276/channels/943/state/on': ''
2|ais  | Traceback (most recent call last):
2|ais  |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 33, in wrapper
2|ais  |     _log_message(msg)
2|ais  |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 23, in _log_message
2|ais  |     messages = debug_info["entities"][entity_id]["subscriptions"][
2|ais  | KeyError: 'switch.on_off_switch_56'

albo

2|ais     | 2021-12-05 10:16:18 ERROR (MainThread) [homeassistant.util.logging] Exception in message_received when handling msg on 'supla/63c0eea69d7a855a4c406893d243eef3/devices/266/channels/928/state/phases/1/power_factor': ''
2|ais     | Traceback (most recent call last):
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 34, in wrapper
2|ais     |     msg_callback(msg)
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/sensor.py", line 218, in message_received
2|ais     |     _update_state(msg)
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/sensor.py", line 183, in _update_state
2|ais     |     payload = template.async_render_with_possible_json_value(
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/helpers/template.py", line 557, in async_render_with_possible_json_value
2|ais     |     return _render_with_context(
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/helpers/template.py", line 1477, in _render_with_context
2|ais     |     return template.render(**kwargs)
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/jinja2/environment.py", line 1304, in render
2|ais     |     self.environment.handle_exception()
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/jinja2/environment.py", line 925, in handle_exception
2|ais     |     raise rewrite_traceback_stack(source=source)
2|ais     |   File "<template>", line 1, in top-level template code
2|ais     | TypeError: can't multiply sequence by non-int of type 'float'

Ma ktoś pomysł co mogło się schrzanić, biorąc pod uwagę że na bramce nie instalowałem niczego nowego.
A może to wynik “komunikacyjnego zakłócania się” połączonych bramek DEV3 i DEV1?

Wyłączyłem usługi mqtt i ais na bramkach DEV3 i DEV1 i niestety bez zmian.

Może to być problem tego że są dwie bramki.
Twój przypadek coraz bardziej utwierdza mnie w tym że jedna bramka wystarczy a Dev1 zmieni się w głośnik :slightly_smiling_face:

Problemy zaczęły się od dodanie głowic termostatycznych zigbee i problemy z wyświetleniem ich stanu na lovelace jak dodałem ich więcej niż 5.
Zaczęły się zmiany nazw urządzeń zigbee, restarty i cuda wianki i rozsypało się prawie wszystko w drobny mak. A miało być już tak pięknie…
A w sumie to prawdziwe problemy zaczęły się chyba w momencie, kiedy na DEV3 uruchomiłem budowanie paczki dla zigbee2mqtt, bo od tego czasu wszystko się rozwaliło w ekosystemie :frowning:

Teraz z integracji z Suplą mam już tylko tego typu błędy i wszystkie encje Suplowe są niedostępne.

2|ais     | 2021-12-05 12:19:15 ERROR (MainThread) [homeassistant.util.logging] Exception in state_message_received when handling msg on 'supla/63c0eea69d7a855a4c406893d243eef3/devices/147/channels/690/state/on': 'true'
2|ais     | Traceback (most recent call last):
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 33, in wrapper
2|ais     |     _log_message(msg)
2|ais     |   File "/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/mqtt/debug_info.py", line 23, in _log_message
2|ais     |     messages = debug_info["entities"][entity_id]["subscriptions"][
2|ais     | KeyError: 'switch.on_off_switch_17'

Zapewne teraz nadchodzi ten ulubiony moment dla masochistów: przywróć bramkę do stanu fabrycznego i ustaw sobie od nowa pierdyliard opcji. :frowning:

Może chociaż ktoś wie o co się przypierdzielają te błędy i dlaczego od paru dni dopiero? Myślę, że tutaj może być problem ze sterowaniem i aktualizacją stanów.
Po wszystkich restartach czego tylko się da rozjechały się nazwy encji z integracji Supli bo one są zależne od opisów kanałów :frowning: Po którymś restarcie zniknęły stare nazwy encji a pojawiły się nowe, kilkadziesiąt encji do przekonfigurowania…

Sponsorem dzisiejszego dnia było klikanie i aktualizowanie encji wyświetlanych w lovelace. Przerąbane przy tylu urządzeniach :frowning: Ciekawe kiedy kolejna taka akcja?

Niestety, w dalszym ciągu nie udało mi się zmusić aby aktualizowały się encje z zigbee2mqtt. Sterować nimi mogę, ale stanu niestety nie.
Dotyczy to zarówno czujników otwarcia/zamknięcia jak i gniazdek on/off oraz oczywiście głowic termostatycznych.
Nie mam już pomysłu jak to przywrócić do działania :frowning:

a uruchamiałeś zbudowaną paczkę ze swoją konfiguracją / bazą urządzeń ?

ale w changelogu zigbee2mqtt też jest tylko coś takiego:
" * For Home Assistant users only: because of the added entity_category support this release requires at least Home Assistant 2021.11.0"

Jeśli nie to raczej nie powinno nic się namieszać od budowania.

Budowałem na bramce DEV3, która poprzez MQTT była spięta z PRO1, na którym wszystko się posypało.

Spróbuj przywróci. Kopie zapasowe

Przywróciłem, nie pomogło.

A jakie masz zigbee ?

obraz

W logach pojawia mi się też taki błąd:

2|ais     | 2021-12-06 13:47:16 ERROR (MainThread) [homeassistant.helpers.template] Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.contact }}'
2|ais     | 2021-12-06 13:47:16 ERROR (MainThread) [homeassistant.helpers.template] Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: , template: {{ value_json.contact }})
2|ais     | 2021-12-06 13:47:16 ERROR (MainThread) [homeassistant.helpers.template] Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.battery_low }}'
2|ais     | 2021-12-06 13:47:16 ERROR (MainThread) [homeassistant.helpers.template] Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: , template: {{ value_json.battery_low }})
2|ais     | 2021-12-06 13:47:16 ERROR (MainThread) [homeassistant.helpers.template] Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.battery }}'

Póki co na mój problem pomogło uciążliwe i pracochłonne zmienianie nazw urządzeniom zigbee aby sobie HA coś zaktualizował i zaczął pokazywać stany encji.

Jak na moje to swoją integracją Suplową dodajesz urządzenia do Supli, a Supla do HA. Zigbee2mqtt też dodaje/usuwa te encje z HA i stąd powstaje Ci wyścig kto pierwszy stworzy encje w HA.

Tylko starałem się, aby urządzenia miały inne identyfikatory, ale jak widać nie do końca tak się dzieje. Część identyfikatorów encji została utworzona automatycznie z danych domyślnych a część po opisie w Supli. Automat dodaje indeksy do takich samych nazw. Bałagan się porobił, jak Supla w którymś momencie przesłała uaktualnione dane do HA, w których część encji dostała unikatowe nazwy po opisie, a część jeszcze domyślne z indeksami, co z kolei spowodowało, że część encji powstała na nowo, część encji zastąpiła inne encje a część encji przestała mieć fizyczny odpowiednik :frowning:
Chwilowo aby wszystko uspokoić wyłączyłem integrację i pozostałe bramki DEV3 i DEV1.