Wczorajsza awaria Facebooka - techniczne wyjaśnienie od Cloudflare

Hej!
Wczoraj pewnie większość z Was zauważyła, że nie działał Facebook, Messenger, Whatsapp i Instagram… Przeżyliście jakoś? :wink:

Poniżej link do ciekawego wpisu na blogu od Cloudflare, który zapewnia DNS dla Facebooka, kilku innych ważnych firm i… oczywiście AIS (mamy tam DNSy kilku serwerów i tunele do Waszych bramek)

W artykule ciekawym motywem jest opis, kiedy Cloudflare dostał zgłoszenie, że Facebook zniknął z Internetu - szok i niedowierzanie :wink:
gdy Cloudflare nie był w stanie przełożyć nazwy Facebook na adresy IP serwerów Facebooka, to myślał, że to błąd w ich oprogramowaniu. Okazało się, że jednak coś odłączyło Facebooka od Internetu i nie da się z nim połączyć żadną ścieżką. Potem pojawił się ciekawy efekt - ruch przerzucił się na Twittera i inne social media, gdzie ludzie szukali przyczyny awarii Facebooka, czym spowodowali obciążenie ich serwerów…

Tekst jest naprawdę dobry i uświadamia, jak skomplikowany jest temat dzisiejszego Internetu, systemów i protokołów…
Polecamy :slight_smile:

2 polubienia

Nawet nie zauważyłem :grinning:.

5 polubień

Ha ha do mnie somsiadka zadzwoniła się spytać czy mam internet bo u niej działa. Jak widać dla niektórych internet to Facebook, instagram, messenger, whatsap. Straszne i przerażajace to…

4 polubienia

Łetam sąsiadka. Do mnie teściowa dzwoniła, że namieszalem jej coś w telefonie i nie ma internetu hahahaha ( tego samego dnia oddałem jej telefon po wymianie baterii bo zajezdzila na “internecie”) :rofl:

4 polubienia