Wykorzystanie bramy jako... smart głośnika

Na początku pierwszego postu chciałbym całemu zespołowi pracującemu nad systemem - fajnie że ktoś robi coś takiego w Polsce.

Swój “smart home” rzeźbię od kilku lat, w oparciu o arduino, Node-Red, domoticza i mój własny garbaty kod. Efekt jest taki, że moje włączniki i czujniki nie integrują się z niczym bez odpowiedniej warstwy tłumaczącej. W tym momencie system jest już na tyle rozbudowany, że nie wyobrażam sobie dodawania do niego kolejnego kontrolera lub przepisania całości z domoticza na HA.

Natomiast smart głośnik by mi się przydał. Swojego czasu używałem Snips.ai, ale sprzedali się zanim udało mi się dokończyć konfigurację asystenta…

W przypadku Ai-speakera można używać TTS przez API - dzięki temu od ręki domoticz będzie gadać :slight_smile: Bramę już zamówiłem, trzeba wspierać ambnitne projekty :slight_smile: Mam jednak kilka pytań, które powinny ułatwić późniejsze podejście do urządzenia:

  1. Czy polecenia dla usługi TTS można wydawać również przez MQTT?

  2. Czy asystent publikuje przez MQTT efekty swojej pracy?

W snips.ai działało to tak:
Jako efekt przetworzenia zdania “Jestem w kuchni i jest tu ciemno.” przez MQTT publikowany był JSON zawierający procentowe prawdopodobieństwo poprawności odczytania intencji. Coś w rodzaju { kuchnia : 93; wlacz_swiatlo : 73 }, co następnie można było wykorzystać do wykonania akcji włączenia światła lub odtworzenia “Wyrażaj się jaśniej, złamasie” jeżeli procent pewności był zbyt niski.

  1. czy HA obsługuje wirtualne przełączniki (nie będące fizycznymi urządzeniami) i czy posiada kanał zwrotny MQTT (czy przełączenie wyłącznika, poza wysłaniem polecenia do odpowiedniego urządzenia skutkuje publikacją informacji na jakimś kanale MQTT - coś jak domoticz/out)?

Cześć @baurieci Witamy na forum :slight_smile:

Postaram się trochę wyjaśnić, generalnie wszystko jest możliwe i jak sam programowałeś to będziesz w stanie to ogarnąć.

Żeby się nie pogubić, zacznij proszę o dokumentacji, zrób jakąś prostą automatyzację, wywołaj usługę na bramce z API… jednym słowem poznaj podstawy - zrozum jak działa system. Potem połączy ci się to w głowie i będziesz mógł robić wszystko :wink:

Podpowiem Ci jak wykonać to co chcesz zrobić.

TTS ma api REST na bramce, które można wywoływać bezpośrednio z klienta REST w lokalnej sieci
lub za pomocą API Asystenta domowego.

Jeżeli chcesz publikować do TTS wiadomości MQTT to wystarczy zrobić automatyzację której wyzwalaczem będzie wiadomość MQTT a akcją wykonanie usługi tts (say_it)

Krok po kroku:

  1. automatyzacja MQTT tts
    image

  2. wyzwalacz - wiadomość mqtt na temacie np. tts/say_it
    image

  3. Akcja ais_ai_service.say_it
    image

test

Czyli opublikowałeś tekst po mqtt do tts na bramce - brawo Ty :clap:

możesz publikować co tylko chcesz tworząc odpowiednie automatyzacje

jak chcesz publikować wszytko to możesz włączyć publikowanie wszystkich zdarzeń w systemie po mqtt:

i/lub statusów w systemie

możesz zdefiniować sobie ile tylko chcesz urządzeń “wirtualnych”

jak dodać przełącznik - poczytaj tu:

1 polubienie

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

Do tej pory nie wiedziałem jak dokładnie działa Asystent Głosowy - czy jest to program działający obok HA i komunikujący się z nim (wtedy można by wykorzystać tą komunikację i pominąć HA) czy też jest to usługa zintegrowana z HA. Teraz jest to jasne.

W sumie wydaje mi się, że w dokumentacji brakuje tej informacji lub jest niewystarczająco widoczna. Myślę, że umieszczenie informacji w stylu: " ais-home jest zmodyfikowanym systemem HomeAssistant. Szczegółowa dokumentacja jest dostępna pod adresem https://www.home-assistant.io/docs/" odrobinę zmniejszyłaby ilość pytań na forum.
W moim przypadku wiedziałbym, że muszę szukać jak coś zrobić w głównej dokumentacji HA, a nie ais-home.

Teraz misja będzie polegała na: stworzeniu wirtualnego przełącznika światła w kuchni, dogadaniu się z asystentem żeby włączał ten wirtualny przełącznik, przechwyceniu informacji o tym z kanały zwrotnego i przesłaniu tego dalej do domoticza, który to światło włączy. Nie ma to jak trzy kontrolery w jednym systemie :slight_smile: