AIS-Tasmota - Switch/button

Witam,

Jestem jednym ze szczęśliwców posiadających DEV3 i próbuje rozpocząć przygodę z AI-Speaker.
Próbuje zaadoptować już posiadane urządzenia z poprzedniego systemu i dysponuje Shelly i modułami Wemos D1 Mini.

Na Wemos mam podpięte przekaźniki, czujniki różnego typu oraz PIR.
Wgrałem oprogramowanie zalecane czyli AIS-Tasmota:

Nie udało mi się skorzystać z automatycznego parowania (nie mam przycisku do parowania) i wykonałem to ręcznie zgodnie z instrukcją:

Dodałem moduł i pojawił się w Urządzenia AIS dom, wszystkie wyjścia zostały z automatu przypisane.
Niestety nie mam informacji odnośnie wejść typu: Switch/Button.

Prosiłbym o podpowiedz jak zczytać stan np. czujnika PIR?
Próbowałem ustawić go jako (switch lub button) zgodnie z instrukcją:
https://tasmota.github.io/docs/Buttons-and-Switches/

Ustawiłem tak, aby były wysłane komunikaty MQTT (zmieniając właściwości SwitchMode, ButtonTopic i SetOption). Po wykryciu ruchu w konsoli Tasmoty widać treść komunikatu.
Jak zrobić aby wejścia zaciągnęły się do urządzenia dodanego do “Urządzenia AIS dom”?
Może coś oczywistego pominąłem?

1 polubienie

Pominołeś…

Jeśli w wiadomości prezentacji urządzenia w początkowym ładunku konfiguracji MQTT, urządzenie nie przedstawia się jako czujnik ruchu, to encję takowego musisz stworzyć poprzez samodzielny wpis w pliku configuration.yaml.
Drugim sposobem dla Tasmota jest napisanie reguły, która odpowiednio przedstawi urządzenie dla HA podczas jego uruchamiania.

1 polubienie

Rzeczywiście…

Idzie ustawić automatyczne wykrywanie switch-a.
Dla potomnych: Trzeba ustawić dwie zasady w konsoli Tasmota (Rule1-2)
Rule1 ON switch1#state DO publish stat/%topic%/MOTION %value% ENDON
i
Rule2 ON system#boot do publish2 homeassistant/binary_sensor/%deviceid%_motion/config {"name":"Salon_czujnik_ruchu","state_topic":"stat/%topic%/MOTION","payload_on":1,"payload_off":0,"availability_topic":"tele/%topic%/LWT","payload_available":"Online","payload_not_available":"Offline","device_class":"motion","force_update":true,"unique_id":"%deviceid%_motion","device":{"identifiers":["%deviceid%"]}} ENDON
Na początku nie chciało mi to działać, kluczowym ustawieniem było:
SetOption114 0

Mam jeszcze jedno pytanie. Korzystając ze zwykłej Tasmoty można wykorzystać obecnie wbudowaną integracje TASMOTA (również sama wyszuka wszystkie urządzenia).
Przy tej integracji SWITCH został automatycznie wykryty.

Jaka jest różnica między urządzeniami dodanymi przez “Urządzenia AIS dom” a integracją TASMOTA?

1 polubienie

Nie wiem jak jest z integracją Tasmota, ponieważ nie udało się mi i chyba koledze @CichY również, dodać do bramki.
Tasmota od AIS ma jeden duży plus, funkcje podglądu strony web GUI urządzenia bezpośrednio z asystenta domowego.
Wszystko dzięki funkcji AIS auto proxy. Daje to dostęp do konfiguracji urządzenia przez tunel.

Myślałem, że temat zamknięty, ale dzisiaj po powrocie do domu nic nie działa, a dokładnie tylko urządzenia z softem AIS-Tasmota (wszystkie).

Po wejściu do środka (wszystko niedostępne):

Logując się na urządzenie przez IP działa prawidłowo.
Po zresetowaniu danego modułu podgląd wraca w AIS i wszystko działa.
przed zresetowaniem urządzenia AIS-Tasmota w konsoli sprawdzałem i wysłane są komunikaty MQTT.

Poradzicie co można sprawdzić? (brak komunikacji ze wszystkim modułami to raczej nie przypadek) Informacyjnie, korzystam jeszcze z integracji Shelly i tutaj działa wszystko poprawnie.

Przez rok użytkowania urządzeń z AIS Tasmota, nie spotkałem się z takim przypadkiem ale podejrzewam, że chwilowo zatrzymał się broker MQTT na bramce i HA stracił połączenia z modułami. Jeśli sytuacja się powtórzy wykorzystaj logi z PM2 dla diagnozowania przyczyn.

Logi sprawdziłem i żadnych błędów nietypowych nie miały. Przy okazji coś nowego poznałem i tak dziękuję za podpowiedz.

Testując dzisiaj bramkę DEV3 udało mi się powtórzyć tą sytuacji uruchamiając całość on nowa. Po załadowaniu systemu, wszystkie urządzenia są z softem AIS-Tasmota są nieaktywne w AIS. Logując się na nie bezpośrednio i resetując urządzenie wszystko wraca do normy. Podejrzewam że mogę mieć coś źle ustawione?

Cześć, podłączę się że swoim problemem, mam jeden układa z dwoma przekaźnikami (incan) i ten nie chce pozostać połączony. wszystkie parametry mqtt wpisane poprawnie, jak dodam w konsoli set option 19 to moduł łączy się z ha ale za jakiś czas znów połączenie się urywa.Jak sprawiać by połączenie się nie zrywało? Soft ostatnio podmieniłem na AIS ale bez zmian.

@Michal i @bartas87poz bez załączonych logów (choćby z konsoli Tasmota) nie ma jak wam pomóc. Można by pod polerować szklaną kulę i może ona wam coś podpowie :laughing:
Tak poważnie, to oprócz nieśmiertelnej komendy Setoption19 1 jest jeszcze równie ważna GroupTopic dom.

2 polubienia

@Cezary.K powinieneś mieć w stopce te 2 komendy podane :slight_smile:

2 polubienia

Dziękuję, wcześniej w tasmocie nie podawałem w consoli GroupTopic dom. konfigurowałem wszystko w menu i banglało, w logach było nic. Dziękuję za pomoc.

@Stravi - masz rację, zważywszy jak często i w ilu tematach to powtarzam.

2 polubienia

Miałbym do Was jeszcze jedno pytanie. Chciałbym ustawić wysłanie stanu czujnik BH1750 za pomocą reguły w AIS-Tasmota.

Można to ustawić za pomocą polecenia: TelePeriod (np. 15)
Ale to generuje za każdym razem wysłanie aż 3 wiadomości:

18:33:20.187 MQT: tele/dom_E7BD8A/STATE = {"Time":"2021-04-02T18:33:20","Uptime":"0T00:21:59","UptimeSec":1319,"Heap":23,"SleepMode":"Dynamic","Sleep":50,"LoadAvg":19,"MqttCount":1,"Wifi":{"AP":1,"SSId":"WIEJSKA","BSSId":"EC:08:6B:93:04:99","Channel":10,"RSSI":94,"Signal":-53,"LinkCount":1,"Downtime":"0T00:00:04"}}
18:33:20.201 MQT: tele/dom_E7BD8A/SENSOR = {"Time":"2021-04-02T18:33:20","Switch1":"OFF","BH1750":{"Illuminance":10}}
18:33:20.213 MQT: tele/dom_E7BD8A/HASS_STATE = {"Version":"9.3.1(sensors)","BuildDateTime":"2021-02-25T06:18:43","Module or Template":"Generic","RestartReason":"Software/System restart","Uptime":"0T00:21:59","Hostname":"dom_E7BD8A-7562","IPAddress":"192.168.0.150","RSSI":"94","Signal (dBm)":"-53","WiFi LinkCount":1,"WiFi Downtime":"0T00:00:04","MqttCount":1,"LoadAvg":19}

A chciałbym ograniczyć niepotrzebny ruch w sieci i wysłać tylko polecenie:
Rule3 ON BH1750#Illuminance DO publish tele/%topic%/SENSOR {"BH1750":{"Illuminance":%value%}} ENDON

Niestety nie wiem jak to zrobić np. co 10-15 sekund?
Próbowałem z dokumentacją:
https://tasmota.github.io/docs/Rules/

Może jakaś podpowiedz?

Jak dla mnie wysyłanie tak prostego komunikatu w tych trzech wiadomościach co 10-15 s to żaden ruch w sieci. Uważam, że przesadzasz i będzie to przerost formy nad treścią. Dla czujnika spokojnie można ustawić TelePeriod na poziomie 60s czy 90s. Natężenie światła chyba nie zmienia się aż tak szybko?
Może lepiej ustaw regułę dla histerezy zmiany badanej wielkości. Zmiana o jakąś wartość - wyślij komunikat o stanie…

Gniazdko z Tasmota robiące za termostat do CWU z pomiarami z trzech czujników DS18b20. Do tego pomiarem energii z ciągłym odczytem napięcia sieci, to ilość danych przez 34h jak poniżej:
obraz

18:17:43 CMD: teleperiod
18:17:43 MQT: stat/dom_s20_AE47FF_AE47FF/RESULT = {"TelePeriod":300}

W logice działaniu bardziej chodzi o zarządzenie oświetleniem wewnętrznym niż pomiar natężenia światła dziennego. Te zmiany mogą być dynamiczne.

Może jest to przesada, ale mielibyście w ogóle pomysł jak to zrealizować za pomocą “Rule3”?
Ruch w sieci obserwuje programem: MQTT-Explorer
Bez tytułu

Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc “to”? Co chcesz osiągnąć i czym dysponujesz?
Automatyzacja w HA, NR? Czy może tylko same reguły Tasmota? Co czym ma sterować? Podaj cel.

Czyli wysłanie natężenia światła z czujnika BH1750 w AIS-Tasmota co 10 sekund nie używając TelePeriod. Obecnie konfiguruje bramkę AIS z wykorzystaniem NR.

Ja walczyłem godzinę żeby tasmota-sensor zaczęła gadać po mqtt do bramki i odpuściłem. Zintegrowalem integracja Tasmota i mam spokój.
Tylko ja walczyłem z bmp280.

Dlaczego?

Spokój z czym?

@Cezary.K Spokoj z mqtt.
Bramka nie chciała się dogadać z czystą Tasmota i bmp280.
Mqtt uzupełnione prawidłowo ale pomimo tego bramki nie widać w urządzeniach Ai-Speaker.
Teraz wszystko ustawiłem w Tasmota i działa :slightly_smiling_face: