AIS-Tasmota - Switch/button

Godzinę? Ja spędziłem nad tym ostatni tydzień (ponad 20h) i konfigurowałem moduły za pomocą integracji TASMOTA i korzystając z oprogramowania AIS-Tasmota.
@Kraszewsky Spróbuj uruchomić od nowa bramkę - całą (symulowane wyłączenie prądu). Po uruchomieniu wszystkie czujniki i przekaźniki z integracji TASMOTA są nieaktywne. Trzeba ręcznie zresetować moduł TASMOTA i zaczyna działać.

Mnie to strasznie denerwowało i przechodząc na MQTT ten problem zniknął. Czujniki integrują się same w momencie poprawnej konfiguracji. Problem jest tylko ze SWITCH (np. czujnik ruchu). Trzeba dodać go ręcznie albo używając odpowiedniej reguły w TASMOTA.
Ja korzystam z reguł i działa to dobrze.

@bartas87poz póki co mam tylko stacje pogodową na czystą Tasmota i raczej zaników nie będzie bo bramka oraz ruter jest na UPS. :slightly_smiling_face:
Swoją drogą nie znalazłem możliwości aby dodać do Ais-Tasmota czujnik bmp280.

Ja korzystam z BME280 i działa (nie wiem jaka jest różnica miedzy nimi):

Czysta Tasmota dodana po konfiguracji MQTT.

Różnica jest w auto proxy dla urządzeń AIS. Więcej TUTAJ.

@Kraszewsky - dla Ciebie wgrałem na szybko pod NodeMCU+BMP280 z Tasmota od AIS, jak widać działa:

@Cezary.K pokaż szablon.
Wilgotność też jest ?
Bmp280 pokazuje 3 parametry.

@Cezary.K Chodziło mi o różnice między BMP280, a BME280
(odpowiedz na post @Kraszewsky)

Miałem pod ręką BMP więc podpoiłem taki pod ESP8266 ale jak nie wierzysz, to się poświęcę. Odpiłem czujnik BME280 od ESP32. Nic nie zmieniając (ponieważ też pracuje na I2C) podpoiłem specjalnie dla Ciebie… jest nawet 4 parametry, bo punkt rosy niedawno dodali.


Prawdopodobnie zły plik bin wgrywasz… powinien być tasmota-sensors.bin

Różnica jest jak widać w parametrach mierzonych przez oba czujniki.

@Cezary.K musi być tak jak mówisz. Zły plik był wgrany i to zrobiło zamieszanie u mnie.
Dziękuję. :slightly_smiling_face:
Jutro będę walczył dalej.
Dziś już chyba za późno. :slightly_smiling_face:

Potwierdzam, na pliku tasmota.bin nie działa BMP280

Od jakiegoś czasu biblioteki binarek na tyle rosną, że pliki są dzielone ze wglądu na zastosowanie.
Pojemność ESP jest ograniczona.

Wniosek nasuwa się sam. Oprogramowanie AIS-Tasmota jest konfigurowane pod współpracę przez integrację MQTT a nie integrację Tasmota. Jak wyłączyłeś auto discavery (SO19 0), to nic dziwnego, że po restarcie bramki urządzenia nie są wykrywane.

1 polubienie

@Cezary.K mam wlaczone wykrywanie i topic i ustawiony na Dom a po restarcie bramki urządzenie nie pojawia się.
(Problem wystąpił po około sobie)
Więc sam nie wiem co jest grane. Dopiero restart urządzenia pomaga.
Problem mam taki że po wgraniu tasmoty z ota AiS nie mogę ustawić sieci wifi przez komendy.
A esp8266 nie rozgłasza sieci.

Zgadza się - Tasmota od AIS tylko czasem się rozgłasza. Dlatego wpisuję z palca w monitorze portu szeregowego Backlog ustawiający nazwę sieci i hasło.
Backlog SSID1 NazwaTwojejSieciWiFi; Password1 TwojeHasloWiFi


Następnie mamy taki obraz:

W konsoli widzimy, że próbuje nawiązać połączenie z AIS-dom na porcie 1883

Pozostaje dokończyć konfigurację MQTT podając identyfikator naszej bramki w polu klient:

W logach po restarcie ESP już widać, że połaczenie z bramką jest:

Bez restartu bramki, moduł pojawia się po chwili na liście urządzeń AIS

Robiłem to.
I pomimo podania poprawnych danych moduł się nie łączy.
To nie moje pierwsze wgrywanie tasmoty więc jestem zdziwiony.
Zaczynam zastanawiać się nad tym czy nie ma ktoś wersji 8.5.1 bo resztę urządzeń mam z tą kompilacja. A tam problemu nie było.

Udało mi się i zadziałało:

Witam.
Mam prośbę, zaprogramowałem moduł wemos d1 mini tasmotą i wszystko poszło bez problemu. Chciałbym go dodać do naszej Joli i sterować takim urządzeniem https://allegro.pl/oferta/arduino-modul-16-kanalowy-przekaznik-5v-avr-10a-10960864644 ale nie wiem czy się da i jak ustawić wemosa.

W tym switchu masz dla każdego relay’a pin do wysterowania, czyli potrzebujesz 16 wolnych GPIO w płytce, x tego co pamiętam to wemos ma coś koło 10 wolnych pinów.

Będzie ciężko, tak jak napisał @Stravi, zbyt mało wolnych GPIO w D1 mini.
Powinieneś celować w coś co ma na pokładzie ESP32

Przy takiej ilości przekaźników potrzebne będzie solidne zasilanie 5V. Sprawdź czy ten moduł można wysterować sygnałem z GPIO 3,3V, ponieważ takie będą po stronie ESP. Polecam większe płytki z mocniejszym stabilizatorem napięcia. Na przykład takie jak użyłem w tym projekcie:

obraz

EDIT:
@kindziol - osobiście brał bym płytkę z przekaźnikami na 12V. Łatwiej będzie to zasilić wraz z płytka ESP32. Ta jaką zaproponowałem, ma możliwość zasilania 12V. Tylko koniecznie należy sprawdzić czy sygnał sterujący przekaźnikami może być 3,3V.

Jeśli chodzi o samo esp to użyje dwóch mini bo takie posiadam. Proszę tylko o ustawienie esp. Chciałbym po do daniu do Joli były jako przełączniki.