AIS-Tasmota - Switch/button

Tak bym to ustawił:

  • Nie użwywaj GPIO0 - jeśli nie musisz,
  • podobnie jak TX czyli GPIO1
  • RX czyli GPIO3 - w razie wielkiej konieczności można ale nie zalecam

8 przekaźników na ESP8266 w standardowym wydaniu Tasmota to max.
20 przekaźników na ESP32…
Pozostaje połączenie mas (GND) obu ESP - koniecznie wykonaj.

1 polubienie

Hej,
Każde GPIO ustawiasz jako przekaźnik z kolejnym numerem.

To u mnie ustawiona płytka z ośmioma przekaźnikami do sterowania podłogówką.

Dodatkowo w Tasmota w Konfiguracja->Inne konfiguracje, możesz ustawić nazwę dla każdego przełącznika i po integracji od razu będziesz miał nazwany każdy z przełączników :wink:

2 polubienia

Dzięki bardzo. Ale po podaniu połączenia z płytką przekaźników od razu są załączone, nie mogę nimi sterować.

Jaka dokładnie jest płytka przekaźników, czy sterowanie jest stanem wysokim, czy niskim? Padaj dokładny link lub foto…

1 polubienie

Cezary.K napisał:

  • …RX czyli GPIO2 - w razie wielkiej konieczności można ale nie zalecam

ale na screenie Rx jest pod GPIO3 ustawione.

Masz rację - literówka (cyfrówka), już poprawiam… :man_facepalming:

To jest dokładnie taka płytka.

Nic z opisu oferty nie wynika, więc za Ciebie trochę poszperam w internetach. Masz napisane na płytce "low level trigger " oznacza, że sterowanie jest stanem niskim. Szukając dalej… zasilanie optoizolatorów na wejściu płytki ma być 5V - z ESP jest 3,3V!

Ta płytka nie jest przewidziana do współpracy przy sygnałach sterujących 3,3V. Jest szansa, że pomimo tego napięcie 3,3V wystarczy do tego aby wysterować transoptor (optoizolator).
Sprawdź to empirycznie podłączając 3,3V zamiast 5V i podłączając GND. Podaj na pin wejściowy, dla któregoś z przekaźników 3,3V i stwierdzisz czy zmienia się stan przekaźnika. Jeśli nie zadziała, to masz kilka wyjść.

  • zakupić prawidłową płytkę ze sterowaniem 3,3V

  • Zgodzie ze sztuką podłączyć GPIO 3,3V przez tranzystor sterujący (po jednym na każdy kanał w płytce), Pozwoli to na zmianę poziomów z 3,3V na 5V. Coś w tym guście:

obraz

  • wybrać z innych trudniejszych rozwiązań, których nie przytaczam…
1 polubienie

Ja korzystam z tego rodzaju płytek:
https://allegro.pl/oferta/modul-8-kanalowy-przekaznik-5v-10a-avr-arm-arduino-8048591677?fromVariant=8048591677

Posiadają zworkę którą łączą napięcie sterowania przekaźników z napięciem sterowania transoptorów.
Po wyjęciu zworki można podpiąć osobne zasilanie na JD-VCC i GND zasilając przekaźniki oraz złącze z wejściami IN1-8 podając napięcie sterowania na GND i VCC z ESP8266.

U mnie to tak działa.

I skoro na jedno ESP możesz podłączyć tylko 8 przekaźników to najlepiej nie łączyć płytek.
Łatwiej coś wymienić jak się popsuje.

2 polubienia

Witam. Dziękuje za podpowiedzi. Brakuje mi troszkę czasu ale w wolnej chwili wszystko jeszcze raz sprawdzę.
I już wszystko wiadomo. Znalazłem płytkę przekaźników, którą mogę sterować stanem wysokim. Po podłączeniu wszystko działa.

Nie musisz zmieniać płytek tylko ze względu na logikę sterowania. W Tasmota jest opcja zmiany logiki przez wybranie np “Przekaźnik_i”.
Dopiska i oznacza odwrócone działanie. Dotyczy to też innych typów komponentów, przy których masz taki wybór. Wszystko, to jest opisane w dokumentacji i wystarczy ją przeczytać… przynajmniej w części którą chcesz zastosować, zamiast wymieniać sprzęt.

Dzięki za podpowiedź. Wieczorem potestuję.
Niestety ale nie śmiga. Po zmianie, którą podałeś jest tak samo. Czy podam sygnał z gpio (3,3v) czy z masy przekaźnik się zamyka. Nie ma możliwości sterowania. Tak jak pisałem wyżej, zmieniłem płytkę przekaźników z możliwością sterowania sygnałem wysokim i wszystko śmiga. Czyli taką płytką, która jest sterowana sygnałem niskim nie mogę wysterować z pozycji esp.
Dziękuję za pomoc

1 polubienie