AiS pytan kilka laika (integracja z FIBARO)

Witam
Na poczatku pragne pogratulowac pomyslu, niestety jest malo automatyki domowej voice control działającej bez chmury.
Przeczytałem opis uradzeń i mam kilka pytań, w tej chwili korzystam z Google home jako asystenta i peryferii firmy smartlife, tasmy led, gniazda relay, żarówki, czujniki ruchu, jednak za lagi chce zrezygnować z GH.
Prosze o info. czy mogę zaadaptować peryferia z AIS (dodam tylko ze parowanie urządzeń jest prawie identyczne z opisem parowania AIS relay).
W opisie pilota przeczytałem ze wypowiadanie komend głosowych jest możliwe po wciśnięciu klawisza na pilocie, czy jesst możliwość pominięcia tego mechanizmu i zastąpienie ciaglym nasłuchem do momentu wyłapania zadeklarowanego slowa klucza po którym następowała by właściwa komenda do wykonania przez system, oczywiście najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku bylo by podłączenie mikrofonu na stale do bramki lub BT.
z gory dzieki za odpowiedz

Hej @Biszkopt witamy na forum AI-Speaker :wave:

Dzięki za miłe słowa i zaintesowanie naszym projektem :heart_eyes_cat:

Jesteśmy obecnie na etapie rozwoju produktu i nasz aktualny produkt ma w nazwie “dev”, co oznacza, wersję developerską/rozwojową - skierowaną do programistów i użytkowników, którzy mają do czynienia z kodem czy konfiguracją. Tacy użytkownicy lubią konsolę, konfigurację w pliku, są zadowoleni z rozwoju projektu i pojawiających się aktualizacji.

Z drugiej strony mamy też użytkowników, którzy podłączyli naszą bramkę oraz gniazdka i sterują głosowo urządzeniami w domu, pomimo że mają problemy ze wzrokiem. Mimo to mogą użyć naszego produktu, bo pilot z fizycznymi przyciskami i komendy głosowe są dla nich najlepszym rozwiązaniem. Mogą włączyć radio, odkurzacz, zapytać o coś Wikipedię, posłuchać audiobooka lub muzyki ze Spotify czy YouTube za darmo.

Takim użytkownikom możemy z czystym sercem polecić nasze rozwiązanie. Będą zadowoleni :slight_smile:

Mamy też klientów, którzy mają już Google Home, Amazon Alexa czy Xiaomi i wszystkie te urządzenia działają na serwerach producentów. Zdarzyło się nam, że użytkownik, który miał w domu urządzenia za kilkanaście tysięcy złotych oddał nam bramkę za 199zł, bo nie był w stanie sam zintegrować i sterować wszystkimi urządzeniami, które ma w domu (po kilku dniach użytkowania). Oczywiście rozumiemy, to nie jest proste, nam zajęło kilka lat skonfigurowanie sterowania domem :slight_smile: (oświetlenie, czujniki, kamery, ogrzewanie, przełączniki…)

Jeśli więc chodzi o zintegrowanie z naszą bramką urządzeń, które obecnie posiadasz, to najpierw sprawdź, czy znajdziesz takie integracje wśród naszych już wbudowanych

jeśli nie, to kolejnym krokiem będzie sprawdzenie możliwości zintegrowania urządzeń na stronie Home Assistant (na bramce mamy 100% kodu HA + nasze integracje/kody)

W temacie wydawania komend- w tej chwili możesz to robić (w języku polskim oczywiście) przy pomocy pilota, aplikacji na telefon/tablet/zegarek, lub poprzez przeglądarkę internetową.
W wersji, nad którą obecnie pracujemy, oficjalnie rozpoczynamy akcję “lokalny hot word” :wink: więcej info znajdziesz tutaj

Zapraszamy do zapoznania się z postami na naszym forum (zwłaszcza z sekcją ‘FAQ’ ) a jeśli będziesz miał więcej pytań to komentuj śmiało :slight_smile:

Hej!

1 polubienie

Hey dzięki za odpowiedź, poszperałem trochę w informacjach o moich peryferiach i uda się je skonfigurować z państwa bramka.
Mam jeszcze kilka pytań odnośnie pilota.
Po pierwsze na jakiej działa częstotliwości bo w opisie znalazłem że radiowy pozatym irda odpada że względu na przesyłany dźwięk.
I po drugie czy można dodać więcej niż jeden pilot i przypisanie go do pomieszczenia tak by po wypowiedzeniu komendy np włącz światło system wiedział z którego pilota padło polecenie i włączył oświetlenie w tym samym pomieszczeniu. Domyślam się że planujecie taki multiroom w połączeniu z głośnikiem.
Pozdrawiam

Pilot jest radiowy, częstotliwość 2.4Ghz.

Działa doskonale z każdej pozycji (nie trzeba nim trafiać w urządzenie). Podczas używania pobiera mniej niż 10mA prądu z baterii. Gdy nie jest używany, żużywa mikroamper (czyli prawie nie pobiera żadnego prądu). Jest to zgodne z Europejskim standardem “Energy Star”.

Technicznie można sparować więcej pilotów z jednym kluczem sprzętowym USB:

https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_remote_faq_index.html#sprawdź-czy-klucz-sprzętowy-usb-jest-sparowany-z-pilotem

można też dodać więcej kluczy sprzętowych z pilotami (bo są 4 USB). Ale to może być problemowe w użyciu. Taki pilot karta audio (mikrofon), po jego dodaniu (włożeniu do USB) automatycznie używamy nowo dodanego urządzenia jako aktualnego mikrofonu.
https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_app_integration_usb.html#usb-audio

Mogło by to powodować problemy, więc na tą chwile nie wspieramy więcej niż jednego pilota.

Na tę chwilę przy wykonywaniu polecenia nie bierzemy pod uwagę kontekstu (z jakiego urządzenia/obszaru padła komenda). Trzeba powiedzieć wyłącz światło w salonie. Nawet jeżeli jest się w salonie. Obawiam się, że przypisanie urządzenia do obszaru nie wiele by pomogło (bo chodzimy z telefonem), żeby dobrze to działało to trzeba by lokalizować użytkownika w domu. To skomplikowany temat (beacony), z tego co się orientujemy to niewiele projektów zakończyło się sukcesem w tej dziedzinie.

Na tą chwilę nic wbudowanego w tym temacie nie dostarczamy.

Hej dzięki za odpowiedź, czyli rozumiem że do przesyłu dźwięku nie muszę używać pilota mogę używać każdego urządzenia usb z wirtualna karta dźwiękową, choćby przesył mono po UHF poza zakresem standardiwych odbiornikow, daje to możliwość stosowania nieograniczonej ilości mikrofonow, pod warunkiem ciągłego nasłuchu. Co do lokalizacji to faktycznie chyba nie da się pominąć komendy bez wskazania konkretnego pomieszczenia. Jeszcze raz dziękuję za info, państwa platforma daje naprawdę duze możliwości na ciekawe mody sofu i hardwaru.
Pozdrawiam

Nie do końca-bo nie wystarczy podłączyć mikrofon do USB, trzeba jakoś wyzwolić nagrywanie i przetwarzanie mowy na tekst i parsowanie komendy (żeby wyciągnąć z niej intencje i wykonać akcję).

Wyzwoleniem takiego nagrywania jest przycisk mikrofonu w pilocie (lub przycisk mikrofonu w aplikacji mobilnej, lub przycisk mikrofonu w przeglądarce).

My obecnie wspieramy mikrofon w naszym pilocie radiowym, aplikację mobilną i przeglądarkę.

PS
W kolejnej wersji zaczniemy wprowadzać nasłuchiwanie słowa wyzwalającego nagrywanie/przetwarzanie komendy. Na początek będzie to możliwe w aplikacji mobilnej na Android (będzie można zrobić sobie tablet na ścianę nasłuchujący komend głosowych).

Gdy (jeżeli) zakończymy powodzeniem, wdrażanie tego mechanizmu w aplikacji mobilnej to będziemy dodawać ją też do bramki i aplikacja webowej (to osobne aplikacje) - nie podajemy terminów, kiedy to się stanie. Nie gwarantujemy, że tak będzie, to skomplikowane tematy.

Witam wszystkich, przyznam szczerze bardzo mocno zainteresował mnie Wasz projekt, ale jako początkującego trochę przeraża mnie gmeranie w urządzeniach, które później mam włożyć do gniazka lub do puszki za nim.

Czy urządzenia obsługujące HA można w prosty sposób podłączyć do Waszej bramki bez zawiłych procedur?

Jestem początkującym. Jak dotąd, skuszony marketingiem, mam u siebie kilka elementów fibaro na próbę lecz jest to system dość drogi i nie ma tak szerokiej gamy urządzeń w ofercie, które można podłączyć. Natomiast obsługa aplikacji i konfiguracja systemu to bajka. Inna sprawa, że w moim domu zasięg sieci z-wave się gubi dlatego myślę o WiFi, które mam dobrze ogarnięte w każdym kącie.

1 polubienie

Cześć @traviz Witamy na forum :partying_face:

Dzięki za zainteresowanie naszym projektem.

zależy nam bardziej na zadowolonych użytkownikach niż na chwilowej popularności i marketingu dlatego uczulamy nowych użytkowników, że:

  1. jesteśmy w fazie intensywnego rozwoju - pracujemy nad produktem dla końcowego użytkownika. Każdy, kto kupuje naszą bramkę liczy się z tym, że to produkt, który jeszcze nie osiągnął ostatecznego kształtu i są dość częste aktualizacje (dev w nazwie produktu oznacza wersję developerską, czyli rozwojową).

  2. fibaro jest fajne, ich najnowsza bramka Home Center 3 ma ten sam procesor (wg ich strony jest to Quad-core Arm Cortex A53 (1.2GHz)) co nasza bramka (ARM Cortex-A53 (cztero-rdzeniowy)). Dysk też jest ten sam (w obu przypadkach jest to 8GB eMMC).

  3. bramkę fibaro podłączysz do naszego systemu i będziesz mógł sterować głosowo (po polsku) każdym elementem systemu (oczywiście w drugą stronę to nie działa :wink: )

Podsumowując- poczytaj naszą dokumentację, wpisy na forum, zobacz video na YouTube, jeśli będziesz miał jakieś konkretne pytania to od tego jest właśnie to forum :slight_smile:
Możliwości naszych urządzań są naprawdę ogromne, ale trzeba jednak pamiętać, że ciągle się intensywnie rozwijamy i nie jesteśmy “produktem zamkniętym” takim jak fibaro.

Nie do końca zrozumiałem pkt. 3.
Proszę o wyjaśnienie:
czy po połączeniu Waszego systemu do Fibaro będę mógł wydawać komendy do AiS i będzie reakcja Fibaro - w jaki sposób?
czy z F będę mógł wysyłać komendy do odczytania przez AiS?
Kilka lat temu testowałem taki głośnik z wbudowanym radiem internetowym, w którym tworzyło się bibliotekę gotowych komunikatów do odczytania. Komunikaty były ukryte pod wirtualnymi przyciskami. W F miałem stworzone urządzenie wirtualne, które po spełnieniu określonych przeze mnie warunków (tzw. sceny) uruchamiało odpowiedni wirtualny przycisk i z pomocą TTS urządzenie odczytywało komunikat. Nie jestem fachowcem ale poradziłem sobie z konfiguracją.
Urządzenie było podłączone do LAN.

Cześć @Akronaut :wave:

już doprecyzowujemy:

Integracja z Fibaro Hub

Gdy hub fibaro zostanie podłączony do Asystenta domowego, to automatycznie w Asystencie domowym, zostaną dodane urządzenia które masz zdefiniowane w Fibaro.
Na tą chwilę obsługiwane są urządzenia typu:

  • Binary Sensor
  • Cover
  • Climate
  • Light
  • Sensor
  • Scene
  • Switch

Tak jak to opisano tu:

Asystent domowy → Fibaro

Integracja z Fibaro Home Center, wykonana jest przy użyciu biblioteki Fiblary i interfejsu API REST Fibaro. Czyli Asystent steruje urządzeniami Fibaro + Fibaro inforumuje o zmianie statusu urządzeń.

Czyli gdy masz podłączony do Asystenta domowego Fibaro Hub to możesz sterować (także głosowo) urządzeniami które masz podłączone do Fibaro Hub.

Np. jeżeli masz w Fibaro światło o nazwie “Lampka nocna” to wystarczy, że powiesz “Włącz Lampkę nocną” i Jolka wie już jak to zrobić (bo dla niej nie ma znaczenia czy lampka jest Fibaro czy Osram itd… ma wspólne API do tych urządzeń z Home Assistant).

Fibaro → Asystent domowy

Tak, z każdego systemu możesz wywoływać API w Asystencie domowym. Jedną z naszych wbudowanych usług jest mówienie dowolnego tekstu przez mechanizm TTS (text to spech).

Czyli jeżeli wywołasz taki serwis z Fibaro

To otrzymasz następujący efekt w AIS:

image

Oczywiście tekst “Cześć jak się masz” zostanie “przeczytany” przez głośnik podłączony do bramki AIS dom (po AUX, HDMI, SPDIF…)

To jak wywołać API Asystenta domowego z Fibaro to już osobny temat, jeżeli Fibaro ma możliwość wywoływania usług po REST to się da. My nie mamy Fibaro więc tego nie programujemy od strony Fibaro.

Podsumowanie

Żeby była pełna do czego służy integracja z Fibaro Home Center i jak to się uzupełnia z Home Assistant / Asystentem domowym (Jolka).

W rozwiązaniu o którym piszemy (integracja na poziomie bramek).

Fibaro HC2 jest to solidne urządzenie, które ma pewne cechy charakterystyczne… i bardzo dobrze radzi sobie z “niskopoziomowym” sterowaniem urządzeniami Z-wave.

Home Assistant integruje huby (takie jak Fibaro), i łączy ich funkcjonalność na “wyższym poziomie” - sprowadza specyficzne API producentów do wspólnego mianownika.

Asystent domowy (Jolka), może być używany jako alternatywny/dodatkowy interfejs użytkownika do (także głosowego) sterowania urządzeniami również dla użytkowników centralki Fibaro. Jolka nie przejmuje się tym jak działa Z-wave tylko rozmawia z Home Assistant (bo zna/rozumie) jego API a Home Assistant wysyła komendy do kontrolera Fibaro (Fibaro zajmuje się niskopoziomowym sterowaniem urządzeniami Z-wave).

PS
@Akronaut nie mamy Fibaro jako oficjalnie wspieranej integracji bo nie mamy na czym tego sprawdzić. Jeżeli chcesz to możemy wykonać razem taką integrację :slight_smile:

My dodamy kreator tak żebyś mógł połączyć się z bramką Fibaro z aplikacji Asystent domowy (bez potrzeby konfiguracji w plikach yaml).

Po Twojej stronie będzie zakup naszego urządzenia i sprawdzenie działania kreatora który dostarczymy.

Dodatkowo jeżeli od strony Fibaro to będzie możliwe to pomożemy Ci wykonać wywołanie dowolnej usługi na bramce AIS dom z poziomu Fibaro (będziesz mógł czytać dowolne teksty i sterować innymi urządzeniami itd… z poziomu Fibaro za pomocą bramki AIS dom).

Jeżeli jesteś zainteresowany to napisz do nas info@sviete.pl podaj tel. dogadamy szczegóły. Jak integracja ruszy to założymy osobny temat odnośnie Fibaro tak żeby każdy wiedział jak to działa z Asystentem domowym.

Dzień dobry,

dziękuję za odpowiedź

Więcej info i zamówienie wysłałem na adres info@sviete.pl

Zależy mi na wysyłce urządzeń jeszcze dziś.

Witam,
podpinam się do tematu ,mam FIBARO i właśnie zamówiłem baramkę AIS :grinning: :grinning:

Witamy na forum @ntjarek

dzięki za zaufanie :heart_eyes_cat:

Jak z każdym IT projektem tak i z Fibaro mamy małe opóźnienie, pierwsza wersja konfiguratora wyszła na kanale beta, ale nie jest przez nas sprawdzona (bo nie mamy Fibaro HC) i pewnie nie działa jeszcze całkiem dobrze.

W tym tygodniu chcemy tę integrację zamknąć na kanale beta i 8 kwietnia wydać na stabilnym kanale, poprosimy @Akronaut, który ma bramkę Fibaro o udostępnienie nam zdalnego dostępu do bramki AIS dom - tak, żebyśmy mogli sprawdzić integrację z fizycznym Fibaro HC.
Napiszemy w tej sprawie do @Akronaut bo jesteśmy w kontakcie emailowym.

@ntjarek, jeżeli potrzebujesz instrukcję, jak skonfigurować Fibaro w pliku to napisz na info@sviete.pl albo poczekaj do 8 kwietnia na aktualizację, w której będzie konfigurator tej integracji w aplikacji :wave:

Na razie nie wygląda to ciekawie. Podpowiadany sposób połączenia z centralką jest możliwy w trybie https przez dostęp zdalny np: https://dom.fibaro.com/cmh/login a przy próbach po http wyskakują
komunikaty błędów. Gdy udało się zlogować to powstał pusty wpis.
Nie bardzo mogę potrenować bo nie chcę stracić integracji z Broadlinkiem i telewizorem z czym udanie walczyłem 2 wieczory.

c.d.! komunikat1|690x241

c.d.2
Url do API Fibaro z przeglądarki nie może kończyć się w zaproponowany sposób ~/api/ a musi zawierać ścieżkę dostępu np: http://192.168.0.2/api/devices - dotyczy urządzeń lub http://192.168.0.2/api/scenes -dotyczy scen i podobnie dla innych danych.

publikujemy nową wersję na kanale beta, z numerem: 0.107.7b6
jest w niej działająca integracje z Fibaro HC

wszystko opiszemy w dokumentacji, wraz z wydaniem wersji 0.107.x na kanale stabilnym

Dzięki @Akronaut za udostępnienie bramki do przetestowania integracji - bez tego by się nie udało :heart_eyes_cat:

1 polubienie

A w jakim formacie wpisać adres URL bo coś mi błąd wywala :roll_eyes:
Dobra pomieszałem ip :grinning:

No czapki z głów i kto by pomyślał, że za taką cenę można ożywić FIBARO :clap: :clap: :clap:

1 polubienie

Już znalazłem co najmniej kilka dobrych powodów do zakupu bramki AIS :slight_smile: ale gubię się jeszcze w info dotyczącym obsługiwanych urządzeń. Czy każde, które współpracuje z HA bez problemów połączę do AIS?

Będę wdzięczny za polecenie jakie urządzenie kupić do sterowania oświetleniem. To co jest dla mnie istotne to montaż dopuszkowy (sterowanie ais + przycisk naścienny), najlepiej plug&play bez ingerencji sprzętowej (lutowanie itp.).