Aktualizacja do wersji 0.107.8

Hej :wave: ,

jak mawiał Dexter:

Today’s the day… Tonight’s the night
:wink:
wydaliśmy wersję 0.107.8 w której jak zwykle mamy sporo nowych rzeczy :partying_face:


:warning: UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać:

W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

:tipping_hand_woman: W razie problemów po aktualizacji sprawdź procedurę:


Konfigurator integracji Fibaro

W tej wersji dodaliśmy graficzny konfigurator do integracji z bramką Fibaro HC. Całość konfiguracji komunikacji z Fibaro wymaga tylko podania danych dostępu - wypełnienie i zatwierdzenie formatki w aplikacji.

:partying_face: Dziękujemy bardzo naszemu użytkownikowi Panu Mariuszowi za zdalne udostępnienie nam bramki na potrzeby dodania tej integracji :smiling_face_with_three_hearts:


Integracja oparta jest na API, które napisał Klaudiusz Staniek, a następnie użytkownik pbalogh77 dodał do Home Assistant i ogłosił na forum Fibaro. To dzięki takim power :muscle: programistom ta integracja jest możliwa - szacun.

Cały projekt integracji z Fibaro trwa już kilka lat w Home Assistant. My ze swojej strony dodaliśmy konfigurator, żeby każdy bez potrzeby edycji plików mógł dodać taką integrację i głosowo sterować swoimi urządzeniami Fibaro, tak samo, jak wszystkimi innymi urządzeniami podłączonymi do bramki AIS dom.

Nie jesteśmy w żaden sposób związani z Fibaro - nie mamy żadnej umowy. Nie posiadamy też sprzętu Fibaro. Dlatego nie dodajemy tej integracji do listy wbudowanych i oficjalnie wspieranych na bramce AIS dom.

Użytkownicy Fibaro mogą dzielić się swoimi doświadczeniami na naszym forum. W tym wątku, wyjaśniamy jak działa integracja Fibaro - co jest możliwe

Pulpity nawigacyjne

Możesz tworzyć wiele konfiguracji interfejsu i zapisywać je jako “Pulpity nawigacyjne”.

Ta funkcjonalność pozwala na dostosowanie pulpitu do preferencji użytkownika oraz do możliwości urządzenia, na którym pulpit jest prezentowany.

Czyli możesz mieć pulpit z głównym układem (automatycznie generowanym), do wyświetlania w przeglądarce na desktopie, pulpit prezentujący wykresy na TV podłączonym do bramki, osobny pulpit dla dzieci, specjalny na tablet, który jest na ścianie, inny na telefonie, osobny z bardziej kolorowym tematem dla żony :smiling_face_with_three_hearts: itp.

Więcej w dokumentacji → Pulpity nawigacyjne

Pomocnicy automatyzacji

Podczas tworzenia zaawansowanych automatyzacji występuje potrzeba użycia dodatkowego pola do zapisu stanu lub wprowadzenia danych. Do tej pory takie pola były definiowane w konfiguracji systemu w plikach :pleading_face: YAML - teraz jest już łatwiej i można to robić w aplikacji :partying_face:. Czyli każdy użytkownik (nie tylko ekspert) może już zarządzać takimi dodatkowymi encjami i to bez restartowania systemu po dodaniu nowego pola. WOW :wink:

W dokumentacji pokazujemy jak to działa na → przykładzie prostego budzika

Logi i baza danych

Żeby włączyć logowanie w systemie Asystent domowy, wystarczy wybrać lokalizację na dysku wymiennym, w której będzie zapisywany plik z rejestrem działań w systemie. Dodatkowo można też określić poziom szczegółowości logowania.

Więcej w dokumentacji → Zapis logów systemu do pliku

Gdy chcemy mieć dostęp do historii zdarzeń w systemie, to możemy zapisywać zdarzenia na zewnętrznym dysku lub w zdalnej bazie danych. Jak to zrobić wyjaśniamy w dokumentacji → Zapis zdarzeń do bazy danych

Home Assistant

Najnowszy (stabilny) Home Assistant → 0.107.7

Poza fajnymi rzeczami opisanymi powyżej doszły ułatwienia i ulepszenia w obszarze edytowania interfejsu użytkownika - sprawdźcie sami, my dajemy :+1: :+1: :+1:

1 polubienie

Aktualizacja zrobiona i tradycyjnie wszystko śmiga :clap:
Pulpit nawigacyjne świetne rozwiązanie, w końcu mogę dodać dzieciaki bez obawy, że mi coś poklikają :ok_hand:

1 polubienie

Przy wyborze MySQLa jako bazy do zapisu zdarzeń, przy sprawdzaniu połączenie mam komunikat

No module named ‘MySQLdb’

czy u kogoś też to występuje i jak sobie z tym poradzić?

Witam,
Kiedy wejdzie aktualizacja zigbee do wersji 1.9.0? Czy można samodzielnie podnieść u siebie wersję tego modułu?
Pozdrawiam,
Marek

Hej, trzeba zainstalować klienta do bazy, 2 rzeczy w konsoli:

  1. binarka
apt install mariadb
  1. pakiet pythona
pip install mysqlclient

dodamy to w dokumentacji :wave:

Pracujemy nad tym, dodamy:

  • możliwość aktualizacji zigbee2mqtt z aplikacji,
  • przenieść konfiguracje zigbee2mqtt do ~/AIS żeby ta konfiguracja była też backupowana

mamy nadzieje, że w kolejnej wersji (na kanale stabilnym 29 kwietnia) to już będzie.

jak się wie jak to można, wszystko jest w folderze ~/zigbee2mqtt

Dziękuję za informacje. Zaczekam do 29.04 :slight_smile:

Dzięki, teraz działa :+1:

Nie wiem czy to zbieg okolicznosci ale u mnie znikly wszystkie zakladki, ktore stworzylem w Lovelace. Wlasnie odpalilem przegladarke, interfejs wyglada jakbym dostal nowa bramke - nie ma moich zakladek/widokow, naweet glowny widok zresetowal sie do stanu fabrycznego.

zobacz czy jesteś na poprawnym pulpicie - puplity nawigacyjne to nowa funkcjonalność która doszła

image

PS
pulpity przechowywane są w lokalizacji ~/AIS/.storage w plikach lovelace
(to jest standardowy mechanizm Home Assistant)

cd ~/AIS/.storage/
ls -la

My z założenia nie, dotykamy konfiguracji i innych rzeczy, które są w folderze ~/AIS
Więc raczej instalacja nie powinna tego popsuć.

Aaa… dobra, faktycznie. Po prostu domyslnie mi sie wlaczyl nowy pulpit a nie ten, ktory ja mialem stworzony.
Oki, czyli moja praca nie poszla na marne :slight_smile: Niemniej jednak, wolalbym zeby domyslny pulpit sie nie zmienial, wprowadza to duzo zamieszania.

U mnie też tak się zrobiło, wyczyściłem cache przeglądarki i wszystko wróciło.

Hej @jolka
Nie wiem czy tak ma być ale dodałem nowego użytkownika z uprawnieniami “użytkownik”, zablokowałem mu wszystko na pulpicie Przegląd i zrobiłem dla tego użytkownika nowy Pulpit Home ale mimo to, nowy użytkownik ma dostęp do pulpitu Przegląd zawsze do pierwszej karty jaka jest w tym pulpicie:

Edit:
Jak zrobić tak żeby dla wybranego użytkownika były widoczne tylko pulpity Home i Audio:

Wejdź w edycję panelu który chcesz ukryć dla danego użytkownika.
Potem kliknij ikonkę edycji nad 1, następnie w okolicy numeru 2 masz opcję wyłączenia widoku per użytkownik

No tak właśnie zrobiłem i mimo, że wszystkie zaznaczyłem nie widoczne dla wybranego użytkownika to i tak pierwszy (zawsze ten co jest na początku) jest widoczny. Sprawdź czy u Ciebie też tak jest.

Jest tak jak piszesz. Czyli możesz wyłączyć panel wszystkim użytkownikom(nie administratorzy) albo poszczególne widoki, poza domyślnym dla danego panelu.

jeżeli “Pulpit X” zrobisz domyślnym pulpitem na danym urządzeniu to staje się on pulpitem “Przegląd”
i po zalogowaniu dostajesz pierwszy widok, pulpitu ustawionego jako domyślny na danym urządzeniu

Czyli krok po kroku:

  1. dodajesz nowy pulpit np. TV

  2. edytujesz ten pulpit

  3. logujesz się do apki na urządzeniu X i ustalasz że putpit TV jest domyślny na tym urządzeniu

  4. efekt
    przegląd to TV - proste :wink:

zwróć uwagę na URL w przeglądarce

nie ma takiej funckjonalności jeszcze

w 0.108.x dojdzie możliwość ustawienia domyślnego pulpitu w profilu użytkownika, ale to i tak będzie zapamiętywane na danym urządzeniu (tak samo jak teraz)

OK jasne.
Ale coś nie do końca mi to wychodzi.
Żeby nowemu użytkownikowi ustawić domyślny pulpit to robię tak:
-nadaje mu uprawnienia administratora (robię to w aplikacji na komórce)
-nowemu użytkownikowi ustawiam domyślny pulpit (na komputerze) i jest wszystko OK, czyli dla nowego użytkownika jest widoczny tylko pulpit domyślny ale tylko do następnego logowania.


Po nowym logowaniu wraca jako domyślny pulpit “Przegląd”

No chyba, że to tak ma być
Ale raczej nie bo muszę po zmianie pulpitu domyślnego zmienić uprawnienia nowego użytkownika z “administratora” na “użytkownika” a do tego jest potrzebne przelogowanie.

Faktycznie - nie można ustawić domyślnego pulpitu dla normalnego (nie admina) użytkownika.

To błąd zgłoszony w HA

Rozwiązanie to właśnie możliwość ustawienia domyślnego puplitu z poziomu profilu użytkownika.
Czyli będzie można ustawić domyślny pulpit bez potrzeby dostępu do konfiguracji (i bez przelogowywania).

Będzie w 0.108.1b którą już testujemy na naszym alfa kanale

1 polubienie

Mam pytanie - zapomniałem ustawić stałego IP centrali fibaro i po restarcie routera mi uciekła z asystenta. Da się jakoś ręcznie w plikach zmienić adres czy muszę usunąć integrację i dodać ponownie?