Integracja z Fibaro

Po kłopotach z ostatnią betą musiałem przywrócić bramkę do ustawień domyślnych. Podczas powtórnej integracji przez GUI
z Fibaro dostaję komunikat o błędzie składni lub hasła mimo, że wstawiałem wcześniej zapisane informacje. Czy ktoś z “fibarowiczów” może mi podać aktualnie poprawną ścieżkę do integracji z Fibaro HC2 przez GUI typu:
http://fibaro_xxxxxx_IP/api/

Witam czy ktoś rozwiązał problem z integracją fibaro dalej wywala błąd? Pozdrawiam

Problem z integracją przez GUI występuje cały czas czego dowodem ostatni wpis kolegi Akronaut o problemach.
https://ai-speaker.discourse.group/t/dostep-z-internetu-przez-paczka-pro/2072/12
Ponieważ dotyczy on małej grupy osób ( ok 10) z forum integrujących centralkę HC2 z AIS HA i prawdopodobnie polega na błędach wczytania biblioteki fiblary4 podczas integracji, niewielu osobom zależy na znalezieniu rozwiązania. Chyba, że kol. Akronaut znów udzieli zdalnego
dostępu do swojej centralki zespołowi AIS.
Tymczasem stosuję integrację wpisem bezpośrednim do konfiguration.yaml typu:
fibaro:
gateways:
- url: http://192.168.1.7/api/
username: xxxxxxxx
password: xxxxxxxx
device_config:
light_device_name_123:
color: false
white_value: false
reset_color: true
binary_device_name_123:
device_class: “garage_door”
icon: mdi:open

Dzięki za odpowiedź, dobrze piszesz nikomu nie zależy na usunięciu usterki bo jest zbyt mało osób które korzystają z tej integracji, pozdrawiam.Ale jak się znajdzie taka osoba to stawiam whiskey.

Dzięki za wskazówki - obym potrafił to zrobić.
Spróbuję się tym dzisiaj zająć. Nad dostępem do centralki się zastanowię - ostatnio wolę jej nie “ruszać”, chyba doszła do kresu możliwości obliczeniowych i konieczna będzie migracja na HC3.

Moja skończyła właśnie 10 lat ale w razie godziny “W” przejdę
chyba na dongla Z-wave2M aby wykorzystać posiadane urządzenia choć faktycznie szkoda działających scen .

Czy mogę liczyć na pomoc w integracji z Fibaro? Tak jak ostatnio mogę umożliwić zdalny dostęp do centrali Zespołowi AiS.

Ponawiam pytanie/prośbę
Czy mogę liczyć na pomoc w integracji z Fibaro? Tak jak ostatnio mogę umożliwić zdalny dostęp do centrali Zespołowi AiS.

Hej,
przepraszamy, że się nie odzywaliśmy, ale mamy bardzo dużo pracy…

Od początku czuliśmy, że z Fibaro mogą być kłopoty… Nie mamy tego sprzętu i nigdy nie dodaliśmy tej integracji do oficjalnie wspieranych, bo nie mając fizycznie urządzenia nie dalibyśmy rady go wspierać.

Zgłoszę, żeby ten temat reanimować i spróbować “wspierać” urządzenia Fibaro na zasadzie, żeby Wam to działało, ale umówmy się- Fibaro robi, co chce, nie jest im po drodze otwarcie się na platformy jak nasza i temat nie działania może się pojawić przy każdej kolejnej ich aktualizacji… i tak w kółko.

Natomiast już bardziej jesteśmy w stanie zrozumieć i utrzymać działanie dongla zwave i zwavejs2mqtt (bo to jest coś, co mamy i używamy) niż centralkę fibaro, której nie mieliśmy i mieć nie będziemy (nie ściemniając :wink: )

Ale… gdyby zgłosił się ktoś, kto używa fibaro i chciałby to programować i ogarnąć, to cały czas podtrzymujemy naszą deklarację, że dokładamy 50% kosztów w przypadku, gdy zgłosi się programista chcący wykonać daną integrację i ją utrzymywać (proponuję tylko założyć nowy wątek :wink: możesz się powołać na nasze 50% a my to dołożymy)

1 polubienie

Dziękuję za wyjaśnienia.
Zgodzę się, że z “Fibaro były kłopoty” ale z mojego punktu widzenia tylko na początku i skończyły się po ustanowieniu integracji. Za pierwszym razem! Dla mnie to duży sukces. :wink:
Pewnie się nie znam ale:

  1. integrację przeprowadziłem w kwietniu 2020 z Waszą pomocą, udostępniłem Wam centralę F, pojawiło się nawet narzędzie do integracji, dalej jest dostępne
  2. mam zainstalowaną wersję 4.59 Fibaro od maja lub czerwca 2020 - po tej aktualizacji wszystko działało tak jak przed
  3. do początku września wszystko działało stabilnie, nie zmieniałem żadnych ustawień i wersji oprogramowania w F
  4. jedyne zmiany to zmiany oprogramowania AiS
  5. od tego czasu integracja nie działa.

Szkoda, bo miałem ustawione przydatne automatyzacje pozwalające wykorzystać zalety obu systemów. Pewnie można je ustanowić inaczej ale moja wiedza mi na to nie pozwala.
Argument z utrudnieniami lub zrywaniem integracji z powodu aktualizacji Fibaro mnie nie przekonuje - nie aktualizowałem i działało stabilnie kilkanaście miesięcy.
Tak jak napisałem na początku nie mam odpowiedniego wykształcenia, wiedzy i doświadczenia - chyba muszę pogodzić się z tym, że oba systemy się nie widzą i może już nie zobaczą.

@Akronaut
Spróbuj zrobić tak jak Ci pisałem kilka postów wcześniej.
Używam wersji HC2 4.600 i nie upgraduję.
Ponieważ nie możesz połączyć się z HC2 przez GUI wykonaj bezpośredni wpis do configuration.yaml z zachowaniem wcięć, sprawdź serwer , jak nie pokażą się błędy restart serwera i musi się zintegrować z bramką. Przykładowy wpis to:

fibaro:
gateways:
- url: http://xxx.xxx.x.x/api/
username: xxxxxxxxxxx - to co w HC2
password: xxxxxxx - j.w.

Czy jest jakiś sposób aby połączyć HC3 z Ais ?

Cześć. Nie mam HC3 i zupełnie jej nie znam a od 10 lat mam HC2 i właśnie niedawno mi padła. Okazało się, że
wystarczyło wymienić bateryjkę w bios i kilka kondensatorów w na płycie . Na forum tylko kilka osób ma centralki fibaro głównie HC2 i w większości leciwe.
Musisz spróbować sam zrobić wpis w configuration.yaml w/g wzoru który podałem na forum w tym wątku, bo integracja przez GUI nie działa od wielu miesięcy ale pewności że zadziała nie daję.

Info dla tych, którym nie działa integracja z centralką Fibaro HC2
Dopadła mnie ta sama choroba czyli brak integracji z Fibaro po wgraniu v.Maja na DEV3. Przywrócenie poprzedniej wersji Leon nie odwróciło sytuacji.
Postanowiłem sprawdzić przyczynę błędu od poczytania wpisów na forach dotyczących tej sytuacji, ale żadnego konkretnego rozwiązania nie znalazłem, jednak kilka zawartych głównie na forach francuskich, i holenderskich, poświęconych automatyce domowej i Fibaro uwag, pozwoliło mi zlepić szczątkowe informacje w miarę logiczny ciąg i ustalić wstępnie powody występowania błędów o czym poniżej.
Początkowo próbowałem poszukać gdzieś kontaktu z kol. Klaudiuszem, który jest genialnym programistą i autorem bibliotek fiblary3 napisanych w ciągu jednego wieczora dla dawnej, naszej społeczności Fibaro i złożyć mu propozycję odpłatnego napisania lub poprawienia istniejącej wersji fiblary3 pod AIS. Jednak poza ustaleniem jego obecności na Githubie w lipcu ub. roku nie znalazłem śladu aktywności, niemniej ‘list gończy’ w tej sprawie jest aktualny dla K.Staniek , może ktoś, coś wie? lub byłby zainteresowany takim zleceniem to proszę o namiary.
https://pypi.org/project/fiblary3/0.1.8/
Zdany zatem na info z w/w forów listuję możliwe powody błędów:
Pierwszym powodem braku możliwości integracji jest sama centralka HC2, która od czasu do czasu informuje superusera o konieczności zmiany hasła na maila. Oczywiście mało kto to czyta a potem zapomina i po jakimś czasie automatycznie jest blokowany dostęp dla niektórych urządzeń logujących się do HC2 i mimo, że wszystko działa to mamy problem np. z integracją w HA.
Drugim powodem jest update oprogramowania centralki, dlatego do wersji 4.611(sprawdzone praktycznie) daje się integrować a powyżej tej wersji czyli 4.620 i up niekoniecznie, chociaż zapewne nie jest to regułą.
Trzecim powodem braku możliwości integracji mogą być wielokrotnie nieudane próby integracji HC2 z HA (głównie przez GUI) ponieważ jest to potraktowane jako próba hackerska i dostęp do centralki jest niewidocznie dla usera blokowany, początkowo na 30 minut, potem na 2 godziny a dalej nie sprawdzałem ale może być pewnie i na 2 lata przy kolejnych próbach. Nice jako właściciel brandu Fibaro dba o bezpieczeństwo klienta.
Czwartym, podstawowym wydaje się, powodem braku możliwości integracji jest wprowadzenie do HA a tym samym AIS w nowszych wersjach oprogramowania bibliotek umożliwiających integrację Fibaro poprzez API w wersji 5 z nowszą centralką HC3 podczas gdy HC2 i HC Lite używały API v. 4
Postanowiłem sprawdzić to w praktyce na DEV1, która służy mi do testów i jako audio/radio przy nietypowo sterowanym amplitunerze. Jako, że w centralce już zadomowiła się Maja, poprzez konsolę i polecenie pip zrobiłem downgrade do wersji AIS HA 2021.9.8 z ręcznym/twardym resetem centralki. (bo nie chciała wstać)
Następnie w HC2 zmieniłem hasła logowania i wgrałem soft beta 4.611 z września ub. roku (kiedy wszystko jeszcze działało ) po czym restart/recovery/restart aż centralka HC2 wstała.
W DEV1 configuration.yaml wpis:
fibaro:
gateways:
- url: http://192.xxx.x.x/api/
username: xxxxx@xxxxx.xx
password: xxxxxxxxxx
(w Fibaro username musi mieć fomę adresu mailowego w związku z FibaroID, dlatego wpisy w HC2 typu username:hacker, password:123456789 przy zmianie hasła są błędem)
Uwaga na wcięcia i nie próbowć wielokrotnego logowania przez GUI - patrz wyżej dlaczego.
Restart PM2 i po restarcie pojawiają się encje urządzeń i wszystko działa ale na DEV1 dlatego mam pytanie.
Czy da się zastosować oraz gdzie i jak most pomiędzy centralkami w tej samej sieci aby urządzenia i sceny na DEV1 były widoczne na DEV3 i dało się wykorzystać w automatyzacjach i sterowaniu?

1 polubienie

INFO:
Wraz z wersją alfa 2022.4.0b7 została naprawiona integracja z Fibaro przez GUI i wszystko działa łącznie ze scenami i automatyzacjami bez względu na numer oprogramowania HC2. Prawdopodobnie została poprawiona wspomniana wyżej biblioteka fiblary. Po ponownej integracji należy
usunąć wcześniejsze wpisy w configuration.yaml

1 polubienie