Nowa wersja 0.107 na kanale BETA

Cześć :slight_smile: 0.107.2b0 już jest dostępna na kanale BETA

Po 2 dniach testów na naszym nowym (wewnętrznym) kanale ALFA wydajemy 0.107.2b0 na kanale BETA

Nowy Home Assistant w wersji 0.107.2

jak zwykle setki poprawek i ulepszeń (ponad tysiąc zmienionych plików), więcej o tym co doszło opisane jest na blogu HA:

Dwie fajne nowości w menu

Pomocnicy

Możliwość dodawania elementów pomocnych w tworzeniu zaawansowanych automatyzacji.
Jeżeli potrzebujemy jakieś dodatkowe pole do wprowadzania danych, np. lista wyboru kto ma dyżur czy kto dzisiaj gotuje… to teraz możemy już łatwo zdefiniować takie pole bezpośrednio z aplikacji, a następnie użyć w automatyzacji.

Możliwość definiowania wielu pulpitów (dashboardów)

Możemy teraz tworzyć pulpity pod konkretne urządzenie, np. inny pulpit dla tabletu a inny dla bramki czy telefonu, bo wiadomo nie da się zrobić jednego wygodnego interfejsu na wszystkie urządzenia.

Jak wydamy wersję na kanale stabilnym to w dokumentacji opiszemy prosty sposób na to żeby jeden ze zdefiniowanych pulpitów był automatycznie domyślnym pulpitem na bramce (w trybie sterowania na monitorze):

Łatwiejsze dodawanie i edycja kart na widokach

Żeby łatwiej nam się dodawało nowe pulpity, możemy teraz łatwiej zarządzać kartami

Tworzenie stosów kart jest już dostępne za pomocą wizualnego edytora:

Można też łatwo wybrać, którzy użytkownicy powinni mieć dostęp do widoków:


:warning: Doszło do sporych zmian w działaniu i api interfejsu (zmiany w Home Assistant), jak zwykle sporo niestandardowych integracji (custom components) nie będzie działać poprawnie.

Zgłaszajcie problemy z niestandardowymi komponentami do ich autorów - to oni muszą dostosować swoje kody do zmian API w Home Assistant.

:tipping_hand_man: Pamiętajcie, że my nie wspieramy i odradzamy stosowanie niestandardowych komponentów.


Miłego Weekendu :heart_eyes_cat:

1 polubienie

@jolka
Po aktualizacji, tryb awaryjny. Dupa, i co teraz ?

Mój system padł…

Ścieżka ta sama jak zwykle, w konsoli reset serwisu ais, komendą:

‘’’
pm2 restart ais
‘’’

I patrzysz w logach co Ci zablokowało uruchomienie / instalacje zależności

‘’’
pm2 logs
‘’’’

Albo robisz pełen reset aplikacji

Potem aktualizujesz automatycznie bez niespodzianek, nie instalujesz żadnych ‘custom components’ I cieszysz się stabilnym asystentem - wybór należy do Ciebie :wink:

Miłego weekendu

@jolka

mam coś takiego po wykonaniu poleceń. Po tym drugim bardzo długo to trwa …

to może zainstaluj ręcznie i zobaczymy jak to przebiega, komedna w konsoli:

pip install ais-dom==0.107.2b0

jak skończy i powie, że ok, to:

pm2 restart ais

i możesz srawdzać co się dzieje przy uruchamianiu

pm2 logs

Hej,

wersja 0.107.5b0 wydana,

Główne zmiany:

  • Home Assistant 0.107.5
  • Start integracji za pomocą konfiguratora do Fibaro Hub

Cześć, Znów walczę z wyświetlaniem karty urządzenia, w inspekcji mam zaznaczone disable cach, wyczyściłem przeglądarkę, w trybie prywatnym to samo. Kaj szukać problemu? :face_with_monocle: Jak żyć?

 `Szczegóły loga (ERROR)
Logger: frontend.js.latest.202003183
Source: components/system_log/__init__.py:209 
First occurred: 20:16:26 (29 occurrences) 
Last logged: 20:37:03

http://192.168.***/frontend_latest/chunk.d4dda38b57190c1c1290.js:1083:125 Uncaught SyntaxError: Unexpected token {
http://192.168***/frontend_latest/chunk.1fa3ca3343b7bf9a8e9f.js:1168:4993 Uncaught SyntaxError: Unexpected token {`

Nie bardzo rozumiemy o co chodzi - nic takiego nie jesteśmy w stanie odtworzyć, masz jakieś własne karty dodatkowe?

dzisiaj powinniśmy wydać wersję 0.107.7bx (damy znać)
jak to się stanie to zaktualizuj a potem daj znać czy dalej masz taki objaw - jak tak to zrobimy jakieś “dochodzenie w sprawie”, będziemy potrzebowali info na jakiej stronie tak się dzieje

PS
jaką masz wersję interfejsu (wczytaną w przeglądarce) sprawdzisz w:

Elo :slight_smile:

kolejna beta wydana:

image

Główne zmiany to:

  • Home Assistant 0.107.7
  • Kilka poprawek w aplikacji serwer działającej na bramce (między innymi szybsze wyłącznie mikrofonu po wydaniu komendy)
  • Ikonki w menu “Konfiguracja bramki AIS dom” + nowa pozycja “Logi i baza danych”

To jeszcze wersja rozwojowa, zapis logów powinien już działać

Miłego weekendu :wave:
image

1 polubienie

A u mnie problem po aktualizacji tym razem z integracjami wszystko jest niby ok, czyli instalujemy np. samsung tv pojawia się w integracjach, lecz po ponownym uruchomieniu po prostu znika. To samo jak chcemy coś usunąć, usuwamy nie ma, ponowne uruchomienie i jest z powrotem.

Dobry wieczór.
Witam wszystkich w moim pierwszym poście.
Nie chciałbym się czepiać ale trzeba to poprawić.

Tak zapis logów działa - używałem integracji UI-logs który domyślnie korzystał z
home-assistant.log

Czy jeśli dam link symboliczny o nazwie home-assistant.log do pliku loga zapisującego się na zewnętrznym penie to powinno działać?

Hej @begginer witam na forum :slight_smile:
dzięki za info, kody poprawione - będzie OK w kolejnej wersji którą dostarczymy.

jeżeli UI-logs spodziewa się pliku home-assistant.log w lokalizacji configa to chyba w drugą stronę link trzeba dać - utworzyć link ~/AIS/home-assistant.log wskazujący na plik ais.log na penrdive

ale czy to zadziała to nie wiem bo nie wiem jak działa UI-logs, w jaki sposób uzyskuje dostęp do pliku

Wiadomka :wink: Dokładnie tak jak napisałem link symboliczny o nazwie home-assistant.log do pliku na penie :slight_smile:

aaa faktycznie :slight_smile: racja, coś się zamotała Jolka z rana :wink:

na kanale beta, wydaliśmy 0.107.7b5

doszły poprawki w ustawieniach zapisywania logów systemu do pliku

i możliwość konfiguracji zapisu zdarzeń systemu do bazy danych

Przykład konfiguracji z bazą MySQL (w trakcie opracowywania) będzie opisany tu:

W dokumentacji wraz z wydaniem finalnej wersji 0.107.x opiszemy jak skonfigurować połączenia z innymi bazami.

:wave:

Coś jest chyba nie tak, Jolka po aktualizacji przestała mówić, zginęło zigbee a okno aktualizacji wygląda tak:

złapałeś wersję którą wycofaliśmy z publikacji (z powodu tego problemu o którym piszesz), to byla 0.107.7b4

wpisz w konsoli (żeby wymusić instalację konkretnej wersji)

pip install ais-dom==0.107.7b5

jak skończy instalować to jeszcze restart serwisu ais

pm2 restart ais

i wyszystko będzie już dobrze :slight_smile:

Bezpośrednio po restarcie pm2 komunikat błędu:
Error 19.00

cokolwiek by to oznaczało. Brak możliwości wyboru poziomu logowania po wybraniu dysku zewnętrznego w ustawieniu zapisu logów a z innych
Jolka zaczęła się jąkać po wydaniu polecenia powtarza dwa razy cyt :“ok”,“ok”