0.117.1b0 wydana na kanale BETA

0.117.1b0 wydana na kanale beta

Skoro wyjazd na cmentarze trzeba przełożyć :mask:, to można bezpiecznie poklikać w nowe rzeczy na becie.

Co nowego

Home Assistant w wersji 0.117.1

z fajnych “bajerów” jest możliwość otwierania karty umożliwiającej wyszukiwanie i szybki dostęp do encji i komend w systemie, wystarczy nacisnąć klawisz c (komendy) lub e (encje)
(jak nie działa to trzeba kliknąć gdzieś w aplikację żeby złapać fokus)

Jest to znane rozwiązanie z programistycznych narzędzi typu Visual Studio czy PyCharm (poniżej), gdzie takie okienko pozwala na szybki dostęp do komend i plików kodu.

W Asystencie domowym pozwala to na szybkie przeładowanie elementów konfiguracji czy na restart serwera. Z czasem pewnie będą tam dochodziły rzeczy, które będzie można w ten sposób łatwo wykonać.

Kolejna łatwo zauważalna zmiana to bardziej kompaktowy pasek z menu na górze aplikacji - podoba nam się - jest lepiej.

Inna fajna i zauważalna rzecz w interfejsie to możliwość zdefiniowania 2 nowych pomocników automatyzacji: licznika i minutnika:

Oczywiście jak zwykle sporo poprawek i nowe integracje - można o tym poczytać na blogu Home Assistant:

AIS Kalendarze Google

Dodaliśmy pierwszą wersję integracji z kalendarzami Google.

Staramy się o autoryzację tej integracji w Google, mamy nadzieję że do wydania na kanale stabilnym będziemy mieli tą integrację autoryzowaną.
:calendar: to jeszcze bardzo świeża funkcjonalność - pracujemy nad tym. Po dodaniu integracji mogą nie pojawić się wszystkie kalendarze i ich pozycje - w takim wypadku wystarczy ponownie uruchomić Asystenta domowego i będzie OK.

1. Integracja

Dodajemy integrację AIS Kalendarze Google

całość jest dość prosta

image

tym się nie przejmujemy - czekamy na weryfikacje Google - klikamy Zaawansowane

wracamy do Asystenta domowego i klikamy “ZATWIERDZ”

po dodaniu konfiguracji automatycznie pojawi się na bocznym panelu z menu opcja Kalendarz:

jak chcemy usunąć to w integracjach klikamy usuń

Przeglądanie kalendarzy

Możemy z poziomu Asystenta domowego przeglądać zdarzenia które mamy w kalendarzach.

możemy też dodać kartę z kalendarzem lub kalendarzami do naszego widoku:

Dodanie zdarzenia do kalendarza

Chodzi o to żeby zdarzenia były dodawane przez automatyzację (np. po wystąpieniu zdarzenia w systemie)

Usługa: google.add_event

Przykładowe parametry:

calendar_id: jolka@sviete.pl
summary: Wydanie 0.117 na kanale beta
start_date_time: 2020-10-30T17:00:00.000Z
end_date_time: 2020-10-30T18:00:00.000Z

Automatyzacja

Możemy automatyzować wykonywania rzeczy w systemie na podstawie zdarzeń z kalendarza

cdn…

Uważajcie na siebie, bądźcie bezpieczni :mask:

5 polubień

Jak powinna wyglądać komenda w konsoli do zainstalowania tej wersji?

pip install ais-dom== 0.117.1b0

Kiedy planujecie wydac wersje stabilna (z autoryzowana integracja :slight_smile: )?

Kolejna aktualizacja na Beta:

image

3 rzeczy

  1. Najnowsze Zigbee2Mqtt w wersji 1.16.0
  1. Home Assistant w wersji 0.117.2

Ponieważ jest to jest nasza kompilacja HA z naszymi numerami wersji to składową tą nazywamy teraz w aplikacji AIS HA , oczywiście będziemy się trzymać numerów wersji analogicznych do HA
Czyli AIS HA w wersji 0.117.2b1 = HA 0.117.2 + kilka naszych poprawek do działania kalendarzy

  1. Aktualizacja aplikacji Android - drobne poprawki w mechanizmie TTS (zamiana tekstu na mowę)

Jak nie wiesz jak zainstalować betę to znaczy, że nie czytałeś dokumentacji… czyli lepiej tego nie rób bo to się znowu źle skończy.

kalendarz wydań dostępny jest w demo:

1 polubienie

Hej jolka czytałem i mam ustawione na aktualizacje beta w portalu integratora, jednak bramka cały czas mówi mi ze nie ma aktualizacji

Opisz proszę co dokładnie zrobiłeś i co robisz (krok po kroku) to postaram się zrozumieć i powiedzieć Ci gdzie jest problem.

Nie za bardzo wiem co ci napisać. W portalu integracji ustawiłem beta na tak. Następnie w bramce nacisnąłem opcje synchronizacji z portalem. Zrestartowałem bramkę, wchodzę w aktualizację a bramka mówi że aktualna. 0.116.6 taką wersję mam obecnie. Także próbowałem poprzez konsolę zaktualizować ale tez sie nie da. Logi masz we wcześniejszych moich postach. Aha jak znaleźć kamerkę ps3 eye w bramce?

Czy masz włączoną opcję “użytkownik zaawansowany”?

Nie bardzo wiem gdzie to sprawdzić

Na profilu użytkownika. Tak samo ja w HA.

Jak tego nie wiesz, to może nie włączaj… Zastanawiam się czemu niektórym tak spieszno do instalowania beta? Ja do dziś tego nie zrobiłem. Po co się denerwować, że coś nie działa i jeszcze mieć o to pretensje. Tym bardziej, że do bycia beta testerem należy mieć kompetencje.

1 polubienie

a ja to nawet stabilne wydanie instaluję dopiero po tygodniu od wypuszczenia :sweat_smile:

1 polubienie

A ja jestem zawodowo testerem i też nie zawsze chce mi się sprawdzać build beta na własnej skórze. Chociaż 0.117.1b0 zainstalowałem chyba szybciej niż był post na forum :slight_smile:

U mnie od godziny AKUALIZACJA-INSTALOWANIE, 0.117.1b1-0.1172b1,aż boje się coś ruszyć po ostatnim…

@Pattio - cza masz u siebie HACS?

Tak mam, ale zainstalowany jest tylko samsung tizen oraz kalendarz od zawsze.
edit:
Dobra usunąłem shelly z hacs i poszło ale wywaliło mi wszystkie shelly 40sztuk… :sleepy:
i jest problem z ich dodaniem:

@jolka
Jak pewnie pamiętasz mam usługę Zigbee2Mqtt postawioną na osobne maszynie, więc tutaj nic nie “grzebie”.


Aktualizacja chyba utknęła.
Edit: no dobra widzę poprawkę, ale czemu to się u mnie pojawiło? :frowning:

U mnie wczoraj 25minut mieliło i w końcu poszło.