👷 0.110 Beta

:construction_worker_man: 0.110.1b0 Beta wydana

:warning: UWAGA możliwy długi czas aktualizacji. W tej wersji Home Assistant aktualizuje komponent stream do podglądu obrazu z kamer. Ten komponent wymaga pakietu av==8.0.1, a pakiet av==8.0.1 wymaga binarki FFmpeg >= 4 (która jest na bramce w nowej wersji). Mimo to instalacja av ponownie kompiluje binarkę av (problem znany w HA trwają prace nad poprawką) kompilacja na bramce może trwać nawet 20 minut (czego doświadczyli @Stravi i @Pattio

Ważne jest żeby poczekać aż bramka zakończy aktualizację i się uruchomi ponownie. Nie ma potrzeby jej kilkakrotnego restartowania w trakcje aktualizacji, to naprawdę nie przyśpiesza czasu aktualizacji komponentów i ponownego uruchomienia systemu.

Jeżeli chcemy wiedzieć co się dzieje na bramce podczas aktualizacji to łączymy się konsolą i wykonujemy komendę htop (tam widać, co aktualnie zajmuje system (np. co jest kompilowane)) lub pm2 logs. Jolka też informuje głosowo co instaluje i że należy poczekać :pray: :peace_symbol:


Jedyna zmiana to najnowszy Home Assistant w wersji 0.110.1.
W tej wersji doszło sporo poprawek które mają przyśpieszyć działanie aplikacji webowej.
Sama aplikacja webowa jest teraz mniejsza o 14 MB :love_you_gesture:

Jest też kilkanaście nowych integracji w tym blebox :slight_smile:

:warning: Jest to jedno z większych wydań Home Assistanta, sporo zmian pojawiło się w aplikacji webowej i komponenty niestandardowe mogą znowu przestać działać.

Pełny opis wydania dostępny jest na blogu Home Assistant:

A może być 0.110.1b0 ?

już poprawione, dzieki :slight_smile:

Bramka uwalona na weekend, po aktualizacji już się nie uruchomiła :frowning:

Napisz coś więcej. Świeci się jakaś dioda wewnątrz bramki? Może pomoże jej zabranie prądu na kilka sekund/minut?

Po włączeniu zasilania zaczęła się instalować jakieś aktualizacja i system się wieszał. Więc, spróbowałem ponownie wyłączyć zasilanie i zostawiłem bramkę w spokoju, po 20 minutach zaczęła się odzywać i wszystko ruszyło ufffff.

Jednak jest coś nie tak, wstaje dziś rano rolety zamknięte, światło w salonie zaświecone. Sprawdzam co się dzieje z Jolką a tu zero odpowiedzi, myślę zawiesiła się, zrobię reset i zobaczę. Już podczas uruchamiania nie wydała z siebie żadnego dżwięku, więc zostawiłem ją ponownie na 20 minut, bramka uruchomiła się, lecz brak jest głosu z podłączonego głośnika, jest tylko przez przeglądarkę.

Wyglada jak podobny problem do mojego: Problem z notyfikacja - say_it nie dziala lokalnie na bramce - #30 przez badzio

Mozesz tez zebrac logi logcata, sprawdzimy czy masz ten sam blad z TTS jak ja. Jesli tak, mozna kontynuowac dyskusje w tym drugim watku - bedzie jeden watek na problem z TTS a z drugiej strony - w grupie sila :slight_smile:

U mnie temat sie pojawil zanim zrobilem upgrade do 0.110.

0.110.2b1 wydana na beta

2 zmiany:

  • HA w wersji 0.110.2
  • poprawka do automatycznego wykrywania urządzeń Tasmota w sieci MQTT - rozwiązanie problemu prefix/tipic vs topic/prefix

Podczas uruchomienia Asystenta domowego publikujemy na temacie dom/cmnd/SetOption19 oraz na temacie cmnd/dom/SetOption19 wiadomość 1 to powinno rozwiązać problemy które opisywał @Cezary.K i @kindziol z “odwróconym pełnym tematem”.

Ooczywiście jak ktoś ma urządzenia z oryginalnym oprogramowaniem @Tasmota (które subskrybują grupowy temat tasmotas a nie dom) to może w podobny sposób włączyć ich autowykrywanie po MQTT, wystarczy dodać na starcie Asystenta domowego automatyzacje publikującą wiadomość MQTT na grupowym temacie cmnd/tasmotas/SetOption19 o treści 1

jeżeli ktoś ma problemy z aktualizacją czy poprawnym działaniem po aktualizacji, to zamiast w kółko restartować proponujemy zainstalować ręczenie aktualizację i sprawdzać w logach co się dzieje:

  1. łączymy się po ssh
ssh <ip-bramki-w-lokalnej-seici>
  1. aktualizujemy do najnowszej wersji - aktualnie 0.110.2b1
pip install ais-dom==0.110.2b1
  1. restartujemy serwis i sprawdzamy logi
pm2 restart ais && pm2 logs 

Czekamy cierpliwie aż system się uruchomi i zaktualizuje składowe, jak są jakieś błędy to pojawią się w logach (przy aktualizacji lub uruchomieniu).

Zaktualizowałem najnowszą wersją i w logach pojawia sie ten błąd:

To akurat nie jest związane z aktualizacją HA, to błąd zigbee2mqtt, w określonym czasie zigbee2mqtt nie może się dostać do portu (bo być może system jest zajęty w tym czasie) i loguje błąd, ale widać, że proces zigbee się nie poddaje i próbuje do skutku.

Jolka już mówi?

Przed aktualizacją nie maiłem żadnych problemów z zigbee, do tego Jolka zawiesiła się pierwszy raz i nic nie dało się zrobić po za wyjęciem wtyczki z gniazdka UPSa. Tak zaczęła mówić po piątym restarcie :wink:
Co teraz zrobić z tym zigbee? Status zigbee “refreshing…”

Mam podobne problemy z Zigbee po przesiadce na wersję 110. Po którymś restarcie, w końcu komunikacja z Zigbee wróciła poza 1 czujnikiem, który sparowałem jeszcze raz. Mapa jest w stanie “refreshing”, raz widziałem że się zbudowała.

Czy calendar uruchamiamy w 0.110 Beta symlinkiem czy trzeba coś doinstalować?

Kurcze ten restart to jakaś magiczna rzecz… naprawiająca wszystko :wink:

Czyli bramka jest jak kosiarka do trawy, po wymianie silnika (nowa wersja oprogramowania)… odpala za 5 razem… A tak poważenie to jeżeli nie działa zigbee2mqtt to też warto popatrzeć w logi

pm2 logs

i nie restartować x razy, bo prawdopodobnie instalują się jakieś zależności i trzeba poczekać… o czym Jolka informuje głosowo.

Jak Jolka po aktualizacji wstanie i nas przywita, to uruchomi serwis zigbee (o czym też informuje głosowo). Jeżeli Jolka wstała i powiedziała, że uruchomiła serwis zigbee a zigbee nie działa to:

  • pm2 logs
  • wyjąć dongla - Jolka powie, że zatrzymała serwis zigbee2mqtt
  • włożyć ponownie dongla, Jolka powie, że uruchomiła serwis zigbee2mqtt
    i powinno być ok

A jak nie jest ok, to zgłaszamy problem z logami i jest to konstruktywne - coś możemy poprawić… w przeciwieństwie do info/feedback za x razem magicznie odpala

Ten calendar w wersji 0.110 to tyklo nowy wygląd kalendarza, czyli jeżeli mamy włączoną/skonfigurowaną integracje calendar (np. Google, CalDAV czy Todoist:

To od wersji 0.110 kalendarz w aplikacji będzie miał ładniejszy wygląd (to się stanie samo - nic nie trzeba doinstalowywać).

PS
Tak to zrozumieliśmy z opisu HA, nie mamy żadnego kalendarza włączonego domyślnie i nie testowaliśmy tego.

F5 w przeglądarce albo poczekanie aż się odświeży aplikacja webowa powinno pomóc

Wszystko zrobione jak wyżej, nadal problemy zigbee, takie coś w logach:


Czy HACS został usunięty z integracji w nowym HA ? Coś w nowej wersji nie chce się uruchomić. Wcześniej już miałem nową wersję tą kafelkową.

Przy okazji dla używających custom components jako moduły konfiguracja została przeniesiona do configuration.yaml (zamiast ui-lovelace.yaml). Niestety teraz żeby cokolwiek zmienić trzeba restartować HA :-(((((( wcześniej wystarczyła edycja ui-lovelace.yaml.
Zmieniła się też ścieżka: /local/community/
Tak teraz wygląda konfiguracja np. kalendarza czy simple-thermostat card

lovelace:
  mode: yaml
  resources:
    - url: /local/community/simple-thermostat/simple-thermostat.js
      type: module
    - url: /local/community/lovelace-card-tools/card-tools.js
      type: js
    - url: /local/community/calendar-card/calendar-card.js
      type: js

Fizycznie komponenty są instalowane w : /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/www/community

Custom components tutaj czyli sonoffy i inne
/data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/custom_components