🏖 0.113 BETA wydana

0.113.0b0 wydana na kanale BETA

1. Najnowszy Zigbee2Mqtt 1.14.2

Głównie poprawki działania ale też jak zwykle nowe urządzenia. Cały log zmian tu:

2. Najnowszy HA 0.113.0

W HA doszły głównie poprawki i usprawnienia do automatyzacji.
Naprawiono błąd którego istnienie wykryliśmy, ale nie poprawialiśmy go tylko zastosowaliśmy obejście. Nikt jednak tego nie zgłosił, więc nie pisaliśmy jakie jest obejście :wink:
Na szczęście jakiś mądry programista z HA znalazł sposób
:slight_smile:

Chodzi o tryb wykonania automatyzacji i objawia się to tylko wtedy, gdy automatyzacja jest wyzwalana, podczas gdy działania są nadal wykonywane z poprzedniego wykonania tej samej automatyzacji.

Klasyczny przykład który pokaże o co chodzi -> mamy w biurze automatyczne włączenie wentylatora w łazience na 5 minut po zapaleniu światła w łazience.

W kodzie, powiedzmy, że coś takiego:

automation:
  - alias: "Wentylator"
    description: "Włącz wentylator na 5 minut po zapaleniu światła"
    trigger:
      - platform: state
        entity_id: light.lazienka
        to: "on"
    action:
      - service: switch.turn_on
        entity_id: switch.wentylator
      - delay:
          minutes: 5
      - service: switch.turn_off
        entity_id: switch.wentylator

Ta automatyzacja włącza wentylator po zapaleniu światła, a następnie po 5 minutach wyłącza wentylator. Dość podstawowe działanie i wszystko dzieje się dokładnie tak jak można by się spodziewać… do momentu aż ktoś włączy światło ponownie w łazience przed upływem 5 minut (od poprzedniego włączenia).

Wtedy wentylator się natychmiast wyłącza…??? a przecież nie o takie zachowanie tej automatyzacji chodzi :frowning:

Sprawdziliśmy dlaczego tak jest i w kodzie to drugie zapalenie światła (to wykonane przed upływem 5 minut) powoduje to, że opóźnienie pierwszego wykonania ( delay minutes: 5 ) anuluje się i kontynuowane jest wykonywanie pozostałych akcji -> powodując natychmiastowe wyłączenie wentylatora.

Obejściem jest rozdzielenie tej automatyzacji na dwie osobne:

  1. Włącz wentylator natychmiast po zapaleniu światła
  2. Wyłącz wentylator 5 minut po zapaleniu światła

Obejście tez nie jest idealne ale … jak to mówią, do brzegu :wink:

W nowej wersji ten błąd został naprawiony. Od wersji 0.113 drugie ponowne zapalenie światła :bulb: nie będzie już wyłączało wentylatora :tada: Wentylator zgaśnie po 5 minutach, które zostały wyzwolone od pierwszego zapalenia światła :slight_smile:

Czy takie zachowanie jest w pełni OK? No właśnie to zależy… co chcemy osiągnąć :slight_smile: i dlatego powstały tryb wykonania automatyzacji:

przed:

po:

Co robią inne tryby jest ładnie wyjaśnione w dokumentacji HA

Obrazuje to też ten rysunek:

image

Tryb Opis
single (domyślnie) Nie rozpoczynaj nowego cyklu. Zaloguj info o problemie.
restart Rozpocznij nowy cykl po pierwszym zatrzymaniu poprzedniego cyklu.
queued Rozpocznij nowy cykl po zakończeniu wszystkich poprzednich przebiegów.
parallel Rozpocznij nowy, niezależny uruchomienie równolegle z poprzednimi uruchomieniami.

My dla naszego przypadku wybieramy tryb restart. Wentylator włączy się ponownie (nie szkodzi bo jest już włączony) i zakończy działanie po 5 minutach od ostatniego włączenia - to nam się wydaje najbardziej poprawne w tej sytuacji.

To tyle jeżeli chodzi wprowadzenie do nowej wersji i zachęty do aktualizacji na beta, fajnych poprawek jest znacznie więcej wszystko opisane w info HA:

Wraz z wydaniem wersji 0.113 na kanale stabilnym opiszemy zmiany w automatyzacji i dodamy informacje o skryptach w naszej dokumentacji (z przykładami).

I jeszcze jedna fajna informacja z temacie HA. Ten kolega * https://github.com/ludeeus
image
który jest autorem HACS, dołączył na pełen etat do pozostałych programistów Home Assistant (do Nabu Casa). Bardzo nas to cieszy i z całego :heart: mu gratulujemy!


No to startujemy

  1. Dostępna nowa wersja

  2. Pobieranie

  3. Instalowanie

  4. Restartowanie

  5. Po ponownym uruchomieniu

Miłego weekendu :slight_smile: :wave:

1 polubienie

A ja zastanawiałem się dlaczego żarówka na korytarzu po ponownym wyzwoleniu PIR wyłącza się od razu i nie działa delay :wink:

A dlaczego mi się Zigbee nowy nie instaluje? Głównie po to robiłem aktualizacje :slight_smile:

A co tu doszło? Nie mogę znaleźć opisu.

wygląda na to, że ta bramka nie jest na kanale beta - numerki wersji stabilnych są zwracane/wyświetlane

To dynamiczne pole - pojawia się tylko jeżeli urządzenie obsługuje coś dodatkowego.

Wygląda na to, że to urządzenie zgłosiło (podczas mqtt discovery) obsługę długiego naciśnięcia(przytrzymania przycisku).

Instalowałem przez pip, ale faktycznie jak na portalu integratora przełączyłem na betę to poszła aktualizacja.

0.113.2b1 Wydana

2 zmiany:

  1. Najnowszy Home Assistant 0.113.2
  2. Nowa intencja -> sprawdzenie lokalizacji osoby

Komendy/sentencje to:
"Gdzie jest {osoba}" lub "Lokalizacja {osoba}"

Dostarczymy też dzisiaj do Google Play, poprawki do raportowania lokalizacji z apki mobilnej:

Działa ok :slight_smile: Jeszcze czekam na GooglePlay żeby apkę sprawdzić.

Wersja 0.113.3b0 wydana na beta

Zmiany:

  1. Home Assistant w najnowszej wersji 0.113.3
  1. Najnowsza wersja integracji ExtaLife
  1. Nowa wersja aplikacji mobilnej (aktualizacja z Google Play)
2 polubienia

Wersja 0.113.3b0 wydana na beta

Nie udało się pobrać aktualizacji, sprawdźcie czy pliki są na serwerze.

Raczej powinno być. Wersja na serwery pip (manager pakietów w pythonie) została dostarczona. Oni raczej publikują od razu, ale może będziemy musieli brać poprawkę na nich tak, jak na Google Play… Jeśli do jutra nie będzie, to sprawdzimy o co chodzi.

U mnie jednak nie poszło via GUI. Musiałem ręcznie via ssh instalować.

0.113.3b3 wydana na beta

To już ostatnia /* mamy nadzieję :wink: */ beta z serii 0.113.x przed jutrzejszym wydaniem 0.113 na kanale stabilnym, nie dodawaliśmy już żadnych funkcjonalności, tylko poprawki na zauważone / zgłoszone błędy.

Gdyby ktoś miał problem z aktualizacją, to prosimy o zgłoszenie z logami wg opisu tu:

Jeśli możecie to zaktualizujcie komponent ExtaLife bo jest poprawka, która naprawia dość istotny błąd, a ostatniej Waszej becie jeszcze jej nie ma.

Dzięki za info.
0.113.4 przeszła wszystkie testy i jest już w repozytorium pip, dzisiaj wyjdzie…
Więc nie będziemy ryzykować i “małpich ruchów” wykonywać, bo z doświadczenia wiemy, że to się może źle skończyć.

Ne jest nasza ostatnia wersja, za 2 dni na kanale beta będzie 0.114.0b0 i tam dodamy.