🥳 0.115 Wydana

Wersja 0.115 Wydana

Szczegóły na naszym blogu i w dokumentacji

image


:warning: To jest wydanie urodzinowe głównej składowej naszego systemu Home Assistant.

Jest sporo zmian i w przypadku osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty lub konfigurują integracje w YAML mogą wystąpić problemy.
Składnia integracji w YAML się zmienia i nie mamy na to wpływu - być może będzie potrzebna edycja tego co dodaliście do YAML-a.

W razie problemów, zanim na forum napiszecie “nie działa” i pozostawicie nas z tą zagadką, co i gdzie … :wink: to pamiętajcie proszę o:

  • konsoli dostępnej w sieci lokalnej w przeglądarce pod adresem:
http://<ip-bramki>:8888
  • logach, polecenie:
pm2 logs

Zawsze jest też możliwość:

  • Aktualizacji ręcznej:
  • Lub wykonanie pełnego resetu aplikacji:

Wykonajcie przed aktualizacją kopie zapasową i pamiętajcie, że w razie czego, paczka do pełnego resetu już czeka na OTA - macie pełne wsparcie!

https://powiedz.co/ota/

3 polubienia

Witaj @jolka
Jeżeli możesz to powiedz mi co jest nie tak:

Na wypadek, gdyby ktoś potrzebował encji sensor.nextsunrise oraz sensor.nextsunset w pliku sensors.yaml dodajemy:

- platform: template
  sensors:
    nextsunrise:
      entity_id: sun.sun
      friendly_name: 'Wschód słońca'
      value_template: >
        {{ as_timestamp(states.sun.sun.attributes.next_rising) | timestamp_custom(' %H:%M') | replace(" 0", "") }}
      icon_template: mdi:weather-sunset-up
    nextsunset:
      entity_id: sun.sun
      friendly_name: 'Zachód słońca'
      value_template: >
        {{ as_timestamp(states.sun.sun.attributes.next_setting) | timestamp_custom(' %H:%M') | replace(" 0", "") }}
      icon_template: mdi:weather-sunset-down
1 polubienie

Czy to znaczy, że po aktualizacji tracimy encję sun - wschody i zachody słońca?

sun.sun jest, brakuje wschodu i zachodu. Szkoda jeszcze karty prognozy godzinnej w danym dniu.
Na plus jest za to dodatkowy wiersz z temperaturą w nocy :slight_smile:
image

to błąd z HA

tu jest zgłoszenie - integracja z kamierami ONVIF nie dizała:

jak ktoś kto zajmuje się integracja z kamer ONVIF naprawi to zgłoszenie to będzie OK

Nadal możesz mieć prognozę godzinową - wystarczy dodać integrację OpenWeatherMap:
image
Musisz założyć swoje konto pod podanym linkiem - mailem dostaniesz token:


Dodatkowo podajesz współrzędne geograficzne dla swojego miasta, wybierasz tryb “hourly” i voilà:
image

2 polubienia

faktycznie zapomnieliśmy wspomnieć że te 2 sensory oparte na template też usuwamy z domyślnej konfiguracji - dzięki @traviz

W kolejnej wersji usuniemy starą konfigurację zigbee2mqtt (przechodzimy całkowicie na tą nową aplikację). Tym razem opublikujemy yaml i jak by ktoś chciał mieć starą konfigurację to będzie można sobie dodać do jakiejś karty czy widoku .

1 polubienie

Dzięki, choć poczekam trochę, może okazać się, że to było tylko moje przyzwyczajenie, a jeśli faktycznie ma wpływać na działanie bez dostępu internetu to warto nie zaśmiecać sobie bramki takimi rzeczami :wink:

w sumie jestem ciekawy jaki był powód usunięcia tych sensorów, bo one mogą stanowić spore ułatwienie w automatyzacjach jeśli ktoś nie ma czujnika zmierzchu :wink:

@jolka a zrobicie może tak żeby zakładka “Konfiguracja Urządzeń Zigbee” wyświetlała się tylko w przypadku konfigurowania Zigbee przez bramkę AIS? Tak jak to było z panelem “Zigbee”, który pojawiał się po włożeniu CC2531 do USB.
Chyba że można jakoś tą zakładkę skonfigurować, aby obsługiwała zewnętrzną instancję Zigbee2MQTT?

Raczej idziemy w tą stronę żeby wszystko było wbudowane i nie było trzeba nic konfigurować…
możliwości zigbee2mqtt na bramce będą rozwijane i całość będzie coraz bardziej zintegrowana i prosta.
Każda dodatkowa konfiguracja to możliwość wystąpienia problemów - a tego nikt nie chce.

Ale, tak się składa, że mamy w planie ( w tej lub kolejnej wersji) dodać możliwość proxy z różnych IP, bo chcemy żeby menu urządzeń z naszym oprogramowaniem było też zintegrowane i dostępne w aplikacji webowe ( także podczas połączeń zdalnych) - chcemy żeby docelowo po szyfrowanym tunelu działało coś takiego:

Zastanawiamy się też czy dodać proxy do konsoli.

Jak to dodamy (proxy ip) to opiszemy w jaki sposób nadpisać konfigurację - dla tych co bardzo chcą to robić inaczej :wink:

Teraz w konfiguracji przekierowania do zigbee zakładamy, że apka zigbee2mqtt działa na bramce (locahost) - można tylko zmienić port

ais_web_zigbee2mqtt:
  port: 8099

Jak dodamy do proxy konfigurację IP (żeby robić proxy aplikacji na urządzeniach) to docelowo możemy zrobić to tak:

ais_web_zigbee2mqtt:
  host: localhost
  port: 8099

To powinno pokryć wszystkie opcje używania zigbee2mqtt z bramką:

  1. zigbee2mqtt działające na bramce i adapter jest włożony do usb bramki - nic nie trzeba nadpisywać - działa z pudełka

  2. zigbee2mqtt działające na bramce ale adapter jest zdalny
    użytkownik nadpisuje konfiguracje w zigbee2mqtt, web zigbee2mqtt działa ok

serial:
    port: 'tcp://<ip-bramki-z-adapterem:20108'
  1. zigbee2mqtt działające na osobnej bramce
    użytkownik nadpisuje konfiguracje do aplikacji webowej i web zigbee2mqtt działa ok
ais_web_zigbee2mqtt:
  host: ip-bramki-z-adapterem
  port: 8099
2 polubienia

Fajny feature będzie z tego tunelowania urządzeń.
Pytałem bo nie każdy użytkownik ma Zigbee, a błąd 502 brzydko wtedy wygląda.
Mój przypadek to wymiana CC2531 na CC2538, który nie jest obsługiwany przez skrypt bramki AIS. Ale jestem teraz bardzo zadowolony z stabilności sieci Zigbee :slight_smile:

Po aktualizacji przestala dzialac mi integracja Google Calendar. Objawy - brak encji kalendarza (oraz oczywscie brak danych na karcie kalendarza).
Integracja byla robiona podrecznikowo (tzn wg instrukcji) i dzialala poprawnie

W logach widze tylko cos takiego:

Setup failed for google: unknown error
19:10:50 – components/google/__init__.py (ERROR)

Inne integracje kalendarza (np todoist tez jest widziana jako encja calendar) dzialaja bez problemu.

Ktos sie z tym spotkal, jakies pomysly na co zerknac albo co naprawic?

Po kolejnym restarcie (dodawalem konfiguracje nowych sensorow) kalendarz googlowy automagicznie zaczal znow dzialac :confused: :slight_smile:

Wlasnie sie zorientowalem ze moja radosc byla przedwczesna - owsze, kalendarz zaczal dzialac ale polowicznie, tzn wyswietla dane zsynchronizowane przed weekendem. Brak wydarzen, ktore dodalem do kalendarza wczoraj czy przedwczoraj. Ktos uzywa integracji z googlowym kalendarzem? Jesli to istotne - jest to kalendarz wspoldzielony (familijny).

W logach znalazlem tylko cos takiego:

Logger: homeassistant.components.calendar
Source: /data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/asyncio/events.py:88
Integration: Kalendarz ([documentation](https://www.home-assistant.io/integrations/calendar), [issues](https://github.com/home-assistant/home-assistant/issues?q=is%3Aissue+is%3Aopen+label%3A%22integration%3A+calendar%22))
First occurred: 19:57:51 (1 occurrences)
Last logged: 19:57:51

Setup of calendar platform google is taking over 10 seconds.

to będzie proste do dodania,
dostajemy info z jądra linuxa, że dodano urządzenia a następnie sprawdzamy za pomocą lsusb producenta i urządzenie, żeby wiedzieć czy uruchamiać serwis
(podobnie po wyjęciu urządzenia zatrzymujemy powiązany serwis)

CC2538 ma pewnie inną nazwę produktu, bo vendor będzie taki sam 0451 - Texas Instruments, Inc.

A gdzie i za ile kolega kupił CC2538? Może też się skusimy do testów :wink:

Cieszę się na otwartość na nowe urządzenia.
Kupowałem przez FB od: https://www.facebook.com/grzegorz.sterniczuk/
Fakturka/paragon itp, wszystko ok.

1 polubienie

Może podpowiedział byś @Stravi co potrzebne jest do takiej wymiany.
Instrukcję czytam:

Czy potrzebny kolejny konwerter do programowania USB - JTAG?

Kontakt do osoby od której kupiłem CC2538 masz powyżej - FW jest już wgrany.
Jolka z tego co wiem jeszcze nie support’uje tego dongla, więc musisz postawić usługę obok lub wdrożyć poprawkę w Jolce - mi na tym nie zależy bo i tak mam NUCa obok Jolki na inne usługi.

Tutaj też jestem. Nadal mam w ofercie CC2538+CC2592 oraz polecany CC2652P. Kontakt ze mną przez FB lub e-mailem zigbee@sternicz.uk. Wystawiam faktury VAT.

1 polubienie