Beta systemu w wersji 0.106

Cześć :slight_smile:

na kanale beta wydaliśmy pierwszą wersję beta 0.106
oznaczona numerkiem 0.106.1b2.

Planowany termin wydania stabilnej 0.106 to środa, 18 marca. Główna zmianą będzie przepisany serwis na bramce - to jest nasz priorytet. Chcemy zastąpić komponent webview normalną przeglądarką, która pozwala na otwieranie nowych kart (do autentykacji w zewnętrznych serwisach itd…), opiszemy o co chodzi jak zakończy się kodowanie.

W tej wersji dodaliśmy:

  • najnowszy Home Assistant 0.106.1
  • w integracji AIS Supla doszły bramy
    kod napisał @rocik https://github.com/Rocik :heart_eyes_cat:
    https://github.com/home-assistant/home-assistant/pull/31643
    Nie testowaliśmy tego lokalnie bo nie mamy sterownika do bram SUPLA ale przeszło wszystkie testy w HA więc powinno działać OK.
    Jak ktoś ma już dodaną integrację AIS SUPLA i ma sterownik do bramy to encja bramy powinna się pojawić w Asystencie domowym.
    W obecnej wersji integracji z SUPLA nie pytamy okresowo o nowo dodane urządzenia SUPLA, robimy to tylko raz na starcie systemu Asystent domowy - więc jeżeli ktoś dodaje nowe urządzenie do SUPLA to żeby pojawiło się w Asystencie domowym trzeba ponownie uruchomić bramkę AIS dom.
  • grafik zalecił nam żeby rozjaśnić aplikację (to była jego pierwsza uwaga), teraz Asystent domowy będzie domyślnie jaśniejszy (pracujemy jeszcze nad ostatecznym domyślnym wyglądem i kolorami).
    Przez jakiś czas te zmiany mogą powodować dziwne efekty, bo część styli będzie jeszcze z cache przeglądarki a też nie skończyliśmy jeszcze zmieniać szablonu wyglądu, więc może gdzieś być dziwnie…

Jeżeli ktoś woli kolory które były wcześniej, albo zupełnie inne, to zawsze można samemu wybrać sobie motyw kolorystyczny. Wystarczy przejść do swojego profilu:

i wybrać motyw z listy:

Można też zautomatyzować zmianę motywu, np w zależności od pozycji słońca czy temperatury itd… Usługa która zamienia wygląd nazywa się frontend.set_theme przyjmuje jeden parametr name nazwa motywu który chcemy zastosować.

Miłego :heart_eyes_cat: i spokojnego :peace_symbol: Weekendu :wave:

/*
PS gdyby się coś działo, to serwis jest dostępny pod info@sviete.pl codziennie w dni robocze od 8 do 17
*/

Aktualizacja poszła bez problemu. na razie nie widzę żadnych błędów w działaniu mojej bramki. Ale jeśli chodzi o rozjaśnienie to chyba błąd. Stało się to bardzo niewidoczne. Zaraz zmieniłem na inne. Uważam, że to zły pomysł.

U mnie tak samo wszystko jest ok po aktualizacji a jeśli chodzi o rozjaśnienie to również zmieniłem na ais.

Od wczorajszej aktualizacji Jolka zaczęła normalnie gadać rok i temperaturę :slight_smile:

2 polubienia

A u mnie bramka cały czas gubi ZigBee. Pomaga wyjęcie i włożenie sticka do USB. Bramka straciła połączenie z chmurą AIS. Nie można też robić backupów konfiguracji…

dzieki za info - już widzimy gdzie jest problem

3|ais      | WARNING: 
3|ais      | Permission denied
3|ais      | /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/./.dom/rclone.conf

Podmapowanie dysków zdalnych zmieniło uprawnienia na pliku konfiguracyjnym rclone i nie możemy go teraz spakować.

Poprawimy to w najbliższej becie.

PS
W ramach obejścia można przed wykonaniem kopii zapasowej wykonać coś takiego w konsoli:

su -c "chmod -R 755 /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS"

Zrobiłem jak jest tu opisane, ale niestety to nie pomogło. Ani w bramce ani w portalu integratora plik nie zmienia się po wykonaniu kopii. Jeszcze w czymś jest problem… Teraz wygląda na problem z portalem, jakby nie identyfikował bramki (nie pozwalał na zapis konfiguracji). W logach bramki w tej chwili nie pokazuje brak uprawnień…hmmm

Mam wersję 0.105.7. W sobotę wieczorem miałem podobny problem z brakiem synchronizacji i wywoływaniem usług (prognoza pogody, portal integratora) Nie działało również połączenie z aplikacją na telefonie. Działała wersja na przeglądarce w nieco innej (jasnej) wersji graficznej. Może coś z połączeniem z serwerami usług? Problem znikł, w niedzielę rano wszystko działało i działa OK.

Tak widzieliśmy, skończyła się ważność hasła na bazie (portal integratora działa na Oracle). Po zmianie hasła i restarcie dokera z bazą ruszyło i działa.

Wyślij nam na info@sviete.pl identyfikator bramki - postaramy się zasymulować wysyłanie z tego identyfikatora i zobaczymy co się dzieje na serwisie.

PS
u nas działa

też mamy wątpliwości ale zobaczmy do końca jak to będzie…
ostatecznie wprowadzimy chyba wybór typu dzień/noc
coś takiego jak na nowej stronie z dokumentacją nad którą obecnie pracujemy:
https://araczkowski.github.io/AIS-docs/

@Maniek dzięki za zgłoszenie i zdiagnozowanie problemu z backup-em

mieliśmy ustawione limity na plikach na bazie i się nie powiększały (pomimo miejsca na serwerze)

przed
image

po
image

już sytuacja opanowana - można śmiało wysyłać backupy :slight_smile:

Cześć,

na kanale beta wydaliśmy wersję 0.106.4b1, zmiany:

  • Home Assistant 0.106.4
  • poprawka na problem z uprawnieniami do plików podczas tworzenia kopii zapasowej
  • poprawka na montowanie dysków zewnętrznych do zapisu (czasami nie działało dobrze)
  • nowa integracja Coronavirus (COVID-19)

Coronavirus (COVID-19)

To nowa integracja z Home Assistant, dane pobierane są ze strony: Johns Hopkins University.

Dodajemy ją z poziomu integracji:

Na szczęście nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków zarażenia w Polsce, dlatego możemy monitorować sytuację na całym świecie (lub dodatkowo w kraju, który nas interesuje):

Po dodaniu integracji możemy utworzyć nowy widok “Zdrowie”:

Następnie umieścić na nim taką kartę z kodem dodanym ręcznie “MANUAL CARD” :

Ten przykładowy kod to:

show_icon: true
show_name: true
show_state: true
title: Zarażenia COVID-19 na całym świecie
type: glance
entities:
  - entity: sensor.worldwide_coronavirus_confirmed
    icon: 'mdi:emoticon-neutral-outline'
    name: Potwierdzono
  - entity: sensor.worldwide_coronavirus_current
    icon: 'mdi:emoticon-frown-outline'
    name: Obecnie
  - entity: sensor.worldwide_coronavirus_recovered
    icon: 'mdi:emoticon-happy-outline'
    name: Wyzdorowiało
  - entity: sensor.worldwide_coronavirus_deaths
    icon: 'mdi:emoticon-dead-outline'
    name: Zgony

Zapisujemy:

I mamy już podgląd na sytuację na świecie aktualizowaną na bieżąco:

1 polubienie

Też to znalazłem i miałem do Was pisać w tej sprawie ale byliście szybsi :slight_smile: Good!

1 polubienie

niestety jest pierwszy potwierdzony przypadek w Polsce:

entities:
  - entity: sensor.poland_coronavirus_confirmed
    icon: 'mdi:emoticon-neutral-outline'
    name: Potwierdzono
  - entity: sensor.poland_coronavirus_current
    icon: 'mdi:emoticon-frown-outline'
    name: Obecnie
  - entity: sensor.poland_coronavirus_recovered
    icon: 'mdi:emoticon-happy-outline'
    name: Wyzdorowiało
  - entity: sensor.poland_coronavirus_deaths
    icon: 'mdi:emoticon-dead-outline'
    name: Zgony
show_icon: true
show_name: true
show_state: true
title: Zarażenia COVID-19 w Polsce
type: glance

Wydaliśmy kolejną wersje beta: 0.106.4b3

Zmiany:

  • poprawka na problem “Jolka mówi nie rozumiem a jednak rozumie i wykonuje”
  • nowa wersja youtube_dl
  • “hello darkness my old friend” :wink: czyli wracamy do poprzedniego ciemnego motywu :slight_smile:
  • usuwanie dysków zdalnych*

Dyski wymienne/zewnętrzne wystarczy odłączyć żeby się automatycznie “odmontowały” z systemu.

*Usunięcie dysku zdalnego wymaga:

  • usunięcie z konfiguracji rclone
  • ręcznego odmontowania z systemu za pomocą fusermount
  • usunięcia folderu / punktu montowania (lub restartu bramki)

Od tej wersji umożliwiamy wykonanie tego z aplikacji. Tak to działa (powinno działać) krok po kroku:

  1. Dodajemy dysk zdalny:

  2. I możemy przeglądać do z pozycji Audio oraz odtwarzać treści które mamy w chmurze

  3. Dysk pojawia się też w konfiguracji w “Urządzeniach AIS dom”

  4. Możemy przejść do szczegółów

  5. Zobaczyć pojemność (o ile Rclone nam zwróci taką informację)

  6. Możemy też z tego miejsca usunąć dysk. Oczywiście usuwamy z Asystenta domowego nie z chmury :wink:

  1. Po usunięciu dysk powinien zniknąć z “Dyski zdalne”

Jeżeli nie zniknie od razu, to może zniknie po chwili (jak się odmontuje)… a już na pewno zniknie po restarcie…

1 polubienie

Czy dało by się coś na to poradzić? Otóż bramka po restarcie zwiększa głośność podczas uruchamiania. Mam podłączony głośnik Bluetooth. Ściszam głośnik lecz po restarcie jest na bardzo wysokim poziomie głośności co staje się irytujące (małżonka narzeka). Mi to nie przeszkadza, ale …hmmm. Zrobiłem automatyzację na ściszenie bramki podczas uruchamiania, ale coś nie działa. Może dlatego, że jest to głośnik Bluetooth… Poradźcie coś. Pozdrawiam Mariusz.
Moja automatyzacja na ściszenie dźwięków:

  • id: ‘1583061954266’
    alias: Ściszenie AIS po uruchomieniu
    description: ‘’
    trigger:
    • event: start
      platform: homeassistant
      condition: []
      action:
    • data:
      volume_level: 0.4
      entity_id: media_player.wbudowany_glosnik
      service: media_player.volume_set
    • data:
      volume_level: 0.4
      entity_id: media_player.ai_speaker_com_amlogic_192_168_100_14
      service: media_player.volume_set

Coś nie idzie Jolce odczytywanie stanu GIOS

Różne kombinacje robiłem, ostatnio to działało i po aktualizacji przestało.
Status gios_aqi
Status stan powietrza w Poznaniu?
Jaki ma status stan powietrza w Poznaniu?
Jaki jest status stan powietrza w Poznaniu?

Jolka podczas odpowiadania na pytanie “status xxx”:

  • szuka encji o podanej przyjaznej nazwie użytkownika -> friendly_name
  • jak znajdzie to następnie zwraca jej stan

Zakładając, że mam encję przełącznik: switch.test_1 której wartość atrybutu friendly_name jest Test 1 a jej stan to: ON

to jak zapytam

jak zmienię nazwę przyjazną Test 1 na “Światło w kuchni”

image

to stanach możemy zobaczyć zmianę:
image

i mogę pytać:

Opisz jak wygląda w stan encji o którą pytasz, w momencie kiedy Jolka nie jest w stanie opisać jej stanu?
Może integracja nie dodaje encji, albo encja nie ma jeszcze stanu, albo inna encja ma podobną nazwę i Jolka nie może odpowiedzieć na pytanie bo nie wie jak a nie chciała by zgadywać i Cię okłamać :wink:

Hm dziwne bo taki stan był jakiś czas i nagle zaczęła prawidłowo odczytywać stan. Wydaje mi się, że problem występował gdy nie było dostępu do GIOS. Chociaż gdy nie ma odczytów to Jolka mówi brak indeksu GIOS czy jakoś tak.