Zawieszanie się bramki

Witam. Mam problem z zawieszaniem się bramki czasami chodzi kilka godzin innym razem kilkanaście dni, niema reguły całkowicie zawiesza się i pomaga tylko wyciągnięcie zasilacza z gniazdka. Na bramce mam zainstalowaną ostatnią betę. Konfiguracja moich urządzeń jest prawidłowa bo od ponad roku mam HA zainstalowanego na raspberry pi 3B+ i tam wszystko śmiga bez zająknięcia. Na bramce nie ma żadnych automatyzacji, skryptów i scen bo to wszystko realizuje czystym HA na malinie, bramkę mam skonfigurowaną tylko po to aby sterować głosowo kilkoma modułami (nie wszystkimi) czy to tylko mój problem czy ktoś ma podobne objawy? Temperatura procka wacha się między 48 a 53 stopnie w logach czysto zero problemów.

Mam sporo rzeczy podpiętych pod bramkę i nie ma problemu z jej stabilnością.

Hmm… ja od jakis 2tyg obserwuje podobne problemy. U mnie zawiesza sie bramka zazwyczaj co 2-3 dni. Objawy

  • przestaje dzialac interfejs webowy (+aplikacja) zarowno poprzez adres zewnetrzny (dom-xxx) jak i lokalnie po LANie
  • przestaje dzialac automatyzacja
  • natomiast wciaz moge polaczyc sie z bramka lokalnie po ssh

Ponadto zauwazylem

  • gdy zresetuje bramke po zalogowaniu sie przez ssh poprzez sudo reboot to interfejs webowy wstaje ale nie dziala integracja z tuya (komponent standardowy) oraz sonoff (komponent niestardardowy)
  • gdy po restarcie poprzez sudo reboot zrestartuje bramke poprzez ‘menu AIS’, tzn Konfiguracja->Konfiguracja AIS->Zatrzymanie bramki->uruchom ponownie (mam ustawienia angielskie w przegladarce wiec nazwy opcji moga sie troche roznic) to problem z tuya i sonoff wciaz istnieje
  • natomiast gdy zrestartuje bramke korzystajac z oryginalnej funkcji HA, tzn Configuration->Server Controls->Server Management->Restart to Tuya oraz Sonoff zawsze wstaja

Jesli chodzi o pierwszy problem, tzn zawieszanie sie bramki, nie zauwazylem nic niepokojacego w pliku home_assistant.log - jest jakis inny log, na ktory powinienem zwrocic uwage? Jesli chodzi o tuya/sonoff to logi pluja blad, ktory juz swego czasu zglaszalem.

Sonoff używam i nieraz wali błędami w logach ale działa bo mam sterowanie pieca gazowego na nim. Tuya wczoraj podpiąłem i nie wykrywa mi na razie żarówki i Video-Domofonu ale pracuję nad tym :slight_smile: Jedynie co przestało działać po ostatnich aktualizacjach beta to HACS i google calendar. Pracuję nad usprawnieniem tego :slight_smile:

Ja od dwóch dni mam 0.105.3b0 i wczoraj późnym wieczorem po ponownym uruchomieniu bramki (wcześniej sprawdziłem konfiguracje, było ok) bramka nie chciała wrócić. Po SSH działało, wpisałem komendę pm2 restart ais i bramka dopiero wróciła.

Ja też mam 0.105.3b0 , bramka się zawiesza. Troszkę to wkurzające bo mam ustawioną automatyzacje do kilku modułów.

Jak ciągle restartujesz bramkę to nie masz takich objawów. Ja jak konfigurowałem swoją też nie zaobserwowałem w/w problemu, ale teraz kiedy bramka jest już prawidłowo skonfigurowana i nie restartuje jej w/w problem mam i ja, zaczęło być to irytujące bo nie realizowane są moje automatyzacje związane z ogrzewaniem.

Wczoraj fakt kilka restartów robiłem podczas konfiguracji ale po zakończeniu zabawy wszystko działa stabilnie. Też mam ogrzewanie podpięte i nie ma z tym problemów. Jedynie czego brakuje to HACS który przestał działać w ostatnich beta wersjach. Ręcznie próbowałem go uzdrowić niby pakiety się instalują ale dalej nie działa i za każdym razem chce doinstalowywać pakiety.

U mnie HACS działa bez problemu

Widzę że problem nie dotyczy tylko mnie, wczoraj wieczorem sprawdziłem jeszcze raz tem.cpu i wachała się miedzy 56 -58 stopni i dzisiaj rano znowu zwiecha bramka przez całą noc podpięta do zasilania. Wyłączyłem zasilanie ponownie załączyłem bramka wystartowała pomiar 37 stopni czyli procesor nie pracował czyżby Hardware?

U mnie temperatura dzisiaj średnio około 56-58, nie wiem czy to dużo czy normalnie. Dzisiaj nic przy niej nie robiłem.

W/w objawy które tutaj opisujecie u siebie zaobserwowałem jeszcze w zeszłym roku. Bramkę kupiłem w październiku, że był to mój pierwszy kontakt z HA cały czas ją konfigurowałem restartowałem czasami zawieszała się ale ciągle myślałem że przyczyną jest to że ciągle przy niej grzebie, aż pewnego dnia odmówiła posłuszeństwa i na początku grudnia pojechała na serwis padło software - “Uruchamianie systemu - poczekaj” i za chwilę “Aplikacja AISdom przestała działać” i tak w kółko. Mam malinę na której postawiony jest serwer Supli,skrypty,Let’s Encrypt oraz klient Ubiquiti do kontroli mojej sieci wifi więc malina ma co robić, postanowiłem dodatkowo postawić HA (kiedy bramka była w serwisie) aby dalej poznawać ten system i malina chodzi bez żadnego restartu i daje radę do dnia dzisiejszego. Po powrocie bramki z serwisu przerzuciłem moją konfigurację z HA do bramki i wszystko pięknie działało, więc w święta chciałem się pochwalić swoim gościom nowym nabytkiem i wtopa bramka wisi. W logach zero błędów pomyślałem że na pewno zawiesiła się gdyż zainstalowana jest wersja beta, wyłączyłem aktualizacje beta poczekałem do wydania w styczniu wersji stabilnej jednak w/w objawy nie ustały.Teraz mam stabilną wersie 0.104.5 i tylko dwa moduły do sterowania bramami zintegrowane z bramką i problem dalej jest aktualny.

Myślę że twoja odpowiedź jest nie miarodajna, chociaż wiem że bramka zalicza zwiechy mogę napisać że wszystko działa bo wczoraj lub przedwczoraj restartowałem bramkę i wszystko jest ok, a chyba nie oto chodzi żeby ciągle ją restartować żeby działała prawidłowo (jakoś malina u mnie daje radę bez restartów) , pozostaw ją na kilka dni (jak opisuje tu większość użytkowników że po takim czasie bramka umiera) bez restartów i wtedy podziel się swoją opinią.
Pisząc ten post postanowiłem że przywrócę bramkę do “ustawień fabrycznych” żeby działała bez żadnego obciążenia zobaczymy jak długo pochodzi bez żadnych konfiguracji.

1 polubienie

Po za opisanym wyżej problem bramka działa u mnie bardzo stabilnie. Mam świadomość że instalując betę mogą wystąpić.

Jeśli Wam działa bardzo stabilnie to myślę że ja i kilku innych użytkowników ma - PECHA - bo nasze bramki działają od zwiechy do zwiechy jest to loteria czasowa. No cóż raz na wozie innym razem pod wozem. Ja na swojej bramce też mam betę i wiem że mogą występować błędy bo o tym informuje zespół AIS jednak czytając wątek wiem że to samo występuje na wersji stabilnej czyli coś jest na rzeczy.

U mnie również na 0.105.3b0 występowały zawieszenia oraz wkurzające było ciągłe instalowanie tych samych pakietów (nawet przy sprawdzaniu poprawności konfiguracji) i postanowiłem wykonać pełny reset aplikacji według poradnika tu zamieszczonego. I niestety po restarcie bramka się nie uruchamia, startuje z komunikatem o uruchamianiu systemu a następnie proszę czekać i tak już zostaje i nic więcej nie mogę zrobić.

@Marco poszła instrukcja/info na email

Zawieszanie się bramki

Jeżeli ktoś restartuje bramkę co kilka dni to coś jest nie tak.

Jeżeli bramka po jakimś czasie nie jest dostępna w naszej sieci to nie restartujemy jej w kółko tylko sprawdzamy co się stało. Czyli podłączamy do monitora/tv i patrzymy co się dzieje na bramce.

Podejrzewamy, że nic się nie zawiesza być może bramka traci połączenie z siecią WiFi albo dostaje inny adres IP, przestaje być widoczna w lokalnej sieci.

Proponuje zrobić tak:

  1. Pełny reset aplikacji
    https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_bramka_reset_ais_step_by_step.html

  2. Nie instalujemy, żadnych niestandardowych komponentów

  3. Obserwujemy pracę urządzenia

logcat

dmesg

tak jak to jest opisane tu:

Mamy uruchomionych kilka bramek które monitorujemy z zewnątrz:

Bramkę w biurze mamy na stabilnym sofcie, ona działa cały czas i restartuje się tylko po aktualizacji do nowej wersji.

Instalowanie zależności

To jest problem który rzeczywiście istnieje i jest już rozwiązany - poprawka będzie w wersji 0.105.4b0 która wyjdzie dzisiaj. Nikt by tego pewnie nie zauważył gdyby Jolka nie mówiła, że instaluje zależności - dzięki temu komunikatowi wykryliśmy ten błąd.

Jak wyżej bramka się wiesza tak o ! zostawiona na noc rano wysi mam ja kilka dni wiec nie wiele na niej jest zreszta pusta robiła to samo aplikacje mobilne martwe aplikacja pod monitorem martwa

Chyba wmawianie ze u nas działa jest nie na miejscu skoro macie kilka takich samych przypadków

Mi również bramka się wiesza coraz częściej, i to na amen ani po ssh ani w żaden inny sposób nie da się dotrzeć.

Cześć @Maffiu :wave: witamy na forum.
Używamy tych bramek do sterowania automatyką oraz do odtwarzania audio w domach i w biurze. Mamy też zdalny dostęp do kilku bramek działających “u znajomych i rodziny”. Monitorujemy te bramki na bieżąco i one działają cały czas, miesiącami bez żadnych zawieszeń.
Napisaliśmy o tym nie w celu “a u mnie działa” ale żeby wyjaśnić, że prowadzimy testy i monitorujemy działanie bramek, nie sprzedawalibyśmy tego, gdyby to nie działało OK. Celem naszego projektu nie jest sprzedanie kilku bramek i zniknięcie z rynku, pracujemy nad tym, żeby osiągnąć coś więcej.

Bardzo poważnie traktujemy informację o zawieszaniu się bramki i staramy się zrozumieć, co może być przyczyną. Mieliśmy na ten temat spotkanie wewnętrzne i mamy następujący plan:

  1. W wersji 0.105, którą opublikujemy za 2 dni, przenieśliśmy bazę danych do pamięci. To przyśpieszy działanie bramki i jeżeli przyczyną zawieszania się jest nadmierne logowanie (pisanie na dysk) to ta zmiana powinna wyeliminować ten problem.
    Dodatkowo umożliwimy użytkownikowi zapis do zewnętrznych pamięci (uprawnienie WRITE_EXTERNAL_STORAGE).

  2. W wersji 0.106 dostarczymy aktualizację serwisu na bramce.
    Wyłączymy aktywność webview (ten ekran z mikrofonem i aplikacją webową działającą w ramce). Zostawimy Asystenta domowego na bramce jako sam serwis.
    Nasze bramki działają w trybie “sterowania bez monitora” - nie mają uruchomionej aktywności ramki z aplikacją. Ta aplikacja to przeglądarka Chrome, która potrzebuje dość sporo zasobów (procesor i pamięć). To powinno przyśpieszyć i ustabilizować działanie Asystenta domowego.

  3. Udostępnimy mechanizm dual boot
    Dzięki temu każdy będzie mógł uruchomić system z karty SD (jak w RPi) lub USB. W ten sposób będzie można uruchomić “czystego” Linux-a z Dokerem i Home Assistant i sprawdzić, czy takie działanie jest stabilniejsze.

Oczywiście, jeżeli komuś bramka się zawiesza, a nie instalował sam żadnych niestandardowych komponentów, to zapraszamy do kontaktu z serwisem: info@sviete.pl

Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz narazie poszedł reset poszla aktualizacja i zobaczymy co robi pusta rano działała od wieczora

Pozdrawiam
Mateusz Abramski