🐣 Nowa wersja 0.108 na kanale BETA

Na początek w imieniu całego zespołu AI-Speaker najserdeczniejsze życzenia, zdrowia :heartbeat: , które jest najważniejsze, spokoju :person_in_lotus_position: ale też pogody ducha :heart_eyes:, radości z życia :clinking_glasses: i słońca :sun_with_face: .

Dziękujemy, że macie hobby, pomagacie nam rozwijać projekt i że jesteście z nami. Niech ten wiosenny czas :seedling: :hatching_chick: będzie odwiecznym zwycięstwem życia nad wirusami i innymi “bug-ami”

:bug: :gun:


Wracając do projektu i walki z bugami ;), wydaliśmy nową wersję 0.108.2b0 na kanale beta.

Co nowego:

  1. Najnowszy Home Assistant 0.108.2
  1. Kilka poprawek w aplikacji do funkcjonalności zapisu do baz zewnętrznych + szczegółowy opis konfiguracji połączeń z bazami

Fajne nowości, które odnotowaliśmy to:

Loga i ikonki, będziemy je stopniowo usupełniać - docelowo ma być ładniej

Możliwość usuwania urządzeń MQTT

Łatwiejsze sterowanie głośnością odtwarzaczy:

Możliwość wybrania domyślnego pulpitu z profilu

Definiowanie obszarów

Na mapie można podobno zobaczyć historię, ale nie testowaliśmy jeszcze, bo wiadomo… nie ma co się za bardzo wychylać na zewnątrz…

image

Udanego aktualizowania i uważajcie na siebie w tym ciężkim czasie!

1 polubienie

Aktualizacja poszła bez problemu i wszystko jest OK :muscle:

2 polubienia

Aktualizacja ok ! Wszystko śmiga.

1 polubienie

U mnie po aktualizacji do bety zniknęły integracje z Google Home i Fibaro Hub i AIS Spotify musiałem je od nowa integrować co w przypadku zwłaszcza Google Home jest trochę uciążliwe.

U mnie problem z broadlink, z tego co zauważyłem krótkie kody wysyła długie nie :frowning:

Hej, wlaśnie wydaliśmy kolejną betę 0.108.5b1

Zmiany:

  • najnowszy Home Assistant 0.108.5

  • nowa opcja w aplikacji umożliwiająca ustawienie rotacji plików dziennika / loga

  • oczywiście poprawki na wykryte błędy

:wave:

0.108.6b0

kolejna beta wydana, 2 zmiany:

  • najnowszy Home Assistant 0.108.6 który wyszedł kilka godzin temu
  • poprawka błędu w procesie czyszczącym historyczne rekordy z bazy

:wave:

0.108.6b1

kolejna beta wydana,

Poprawki na zgłoszone błędy:

  • znikanie integracji Spotify
  • nie czytanie w przeglądarce jeżeli użytkownik nie jest w grupie admini
  • głosowe komendy dla listy zakupów

Kopia konfiguracji Zigbee

Przygotowujemy się do aktualizacji zigbee2mqtt, w ramach tego dodaliśmy możliwość wykonania kopii konfiguracji zigbee. Zdecydowaliśmy się dodać to jako oddzielną opcję w aplikacji. Dzięki temu w zależności od potrzeby można dodawać/przywracać tylko kopię konfiguracji Home Assistant lub Zigbee albo wszystko.

image

image

1 polubienie

Jola odpocznij trochę albo idź na piwo.

1 polubienie

tak, “Bring her back online”
:slight_smile: już nie ma śladu, dzięki

1 polubienie

Jakiś czas temu dodałem integracje Koronowirusa do bramki.
Gdy ją usuwam to po ponownym uruchomieniu integracja znowu się pojawia.
Próbowałem usuwać na 0.108.5b1 i 0.108.6b0.

Ciężko się pozbyć Koronowirusa :wink:

Zakładam, że nie jest to problem “mam Koronawirusa w beckupie i jak go przywracam to on wraca”.

Jeśli nie to może to jakiś błąd w HA, pierwsza wersja tej integracji powstała bardzo szybko, a potem była jakaś poprawka… też szybka.
Teraz po dodaniu się już normalnie usuwa - więc może kiedyś się to źle dodawało i teraz nie może być usunięte…

Zobacz czy jest coś w logach jak usuwasz?

Możesz też próbować zrobić taki test:

  1. Kopiuje folder .storage w którym HA przechowuje konfiguracje
cp -R ~/AIS/.storage /sdcard/ha_storage_old 
  1. Dodaje integracje z aplikacji web

  1. Kopiuje folder .storage w którym HA przechowuje konfiguracje
cp -R ~/AIS/.storage /sdcard/ha_storage_new

mam teraz 2 folder do porównania - przed i po dodaniu integracji

image

  1. Porównuje zawartość folderów za pomcą jakiegoś diff-a

w pliku core.config_entries
doszła konfiguracja encji “domain”: “coronavirus”,

a w pliku core.entity_registry
doszły 4 sensory

  1. Usuwam integracje z aplikacji

  1. Kopiuje folder .storage w którym HA przechowuje konfiguracje
cp -R ~/AIS/.storage /sdcard/ha_storage_new2
  1. Porównuje zawartość folderów old i new2 za pomcą jakiegoś diff-a

kurcze akurat coś się zaktualizowało więc piki już nie są identyczne, ale koronawirusa już nie ma

po restarcie też go nie ma w apce

@jolka poczekam na szczepionkę :syringe: :mask:
:upside_down_face:

1 polubienie

Dzisiaj do końca dnia wydamy kolejną wersję beta -> 0.108.8bx

Dojdzie możliwość aktualizacji zigbee2mqtt z aplikacji.

Aktualizujemy zigbee2mqtt z wersji 1.8.0 do wersji 1.12.2 (którą mamy od jakiegoś czasu przetestowaną na bramce). Kolejne stabilne wersje zigbee2mqtt będziemy już wydawali na bieżąco.
Będzie to działało tak jak każda aktualizacja:

  1. Integracja Zigbee przed aktualizacją

  2. Aktualizacja systemu

  3. System po aktualizacji

  4. Integracja Zigbee po aktualizacj

PS
Projekt zigbee2mqtt ładnie się rozwija, już 692 urządzenia są wspierane od 123 producentów.

Co ciekawe zanana firma z Drezna zgłosiła się do projektu zigbee2mqtt i już sami pracują nad dołączeniem Conbee adapter do zigbee2mqtt. Być może niedługo do obsługiwanych w zigbee2mqtt adapterów działających na układach firmy Texas Instruments dołącza kolejni producenci adapterów.

W tej chwili testujemy jeszcze aktualizację na naszym wewnętrznym alfa kanale, damy znać jak będzie gotowa na beta. :wave:

1 polubienie

Hej :wave: 0.108.8b1 wydana na beta

Zmiany:

  • najnowszy Home Assistant 0.108.8
  • możliwość aktualizacji Zigbee
  • poprawki

Uwaga

Nie nadpisujemy aktualizacją żadnych ustawień użytkownika (ani Home Assistant ani Zigbee) ale zawsze warto przed aktualizacją sprawdzić konfigurację i wykonać kopię zapasową ustawień

:warning: ta aktualizacja będzie 2 etapowa, najpierw zakualizuje się Asystent domowy i wetedy w aplikacji pojawi się nowa opcja aktualizacji Zigbee.

Jeżeli po aktualizacji nie ma nowej opcji w aplikacji, to znaczy, że cache przeglądarki jest nie odświeżone i trzeba poczekać na taki komunikat jak na obrazku pniżej:

image

albo wyczyścić ręcznie cache przeglądarki:

Miłego Weekendu :slight_smile:

2 polubienia

Wszystko działa :slight_smile: a dodatkowo aktualizacja zigbee ożywiła czujnik światła
GZCGQ01LM - Xiaomi MiJia light intensity sensor (EndDevice)

zigbee2mqtt/czujnik_swiatla’, payload ‘{“illuminance”:12788,“illuminance_lux”:18,“linkquality”:94}’

1 polubienie

0.108.9b0 wydana na beta

Tylko 2 zmiany:

  1. Najnowszy Home Assistant 0.108.9
  2. Poprawka na blokowanie mikrofonu w pilocie, staramy się wykryć, że doszło do zablokowania mikrofonu i go odblokować bez potrzeby wyjęcia i ponownego włożenia klucza USB

Mamy nadzieję, że to już ostatnia beta przed wydaniem wersji 0.108 na kanale stabilnym, planujemy wydanie w środę 29 kwietnia.
:wave:

1 polubienie

Czekam, czekam na 0.108 :hugs:

Dzięki za szybkie działanie :slight_smile: Sprawdzę po aktualizacji czy problem zniknął :slight_smile:

U mnie problem z pilotem występuje, wersja Asystenta domowego 0.106.7.
Moze to moje subiektywne odczucie ale spadło rozpoznawanie mowy z pilotem. Znacznie lepiej działa to na telefonie. Wydaje mi się, ze jaszcze jakiś czas temu nie było z tym problemu.