🎂 Wersja 0.114.5 wydana

Wersja 0.114.5 wydana

Zmiany i nowości, szczegółowo opisane na blogu z odnośnikami do dokumentacji:
image

Trochę zmian się nazbierało… ale to nic w porównaniu z planami na kolejną wersję :wink:

17 września zostanie wydany Home Assistant, w wersji 0.115 będzie to specjalne wydanie urodzinowe projektu HA. Już widzimy w kodzie, że szykowane są fajne nowości i też już zaczynamy się przygotowywać :birthday: :partying_face:


Przebieg procesu aktualizacji bramki na kanale stabilnym (aktualizacja wszystkich składowych):

  1. Informacja o dostępności aktualizacji
    image

  2. Pobieranie
    image

  3. Instalowanie
    image

  4. Restartowanie
    (za szybko poszło nie ma obrazka)

  5. Ponowne uruchomienie

3 polubienia

Po aktualizacji otrzymałem w logu m.in. taki wpis:

Logger: frontend.js.latest.202008114
Source: components/system_log/init.py:193
Icon mdi:textbox-password was renamed to mdi:form-textbox-password, please change your config, it will be removed in version 0.115.

U mnie takiego błędu nie widzę, więc zakładałbym że użyłeś gdzieś takiej ikonki w swoim kodzie i musisz ją zamienić wg wskazań błędu.
Miałem podobny błąd z inną ikonka kilka dni temu.

U mnie po aktualizacji nie dziala mikrofon w pilocie. Zapala się tylko dioda i zero reakcji na żadne komendy.
Pomocy!!!

Na początek wyjmij dongla od pilota z USB i wsadź ponownie.

Napiszę co zrobiłem.

  1. Przełożyłem dongla do innego portu USB.
  2. Zrobiłem parowanie pilota według instrukcji.
  3. Wyłączyłem bramkę z prądu i uruchomiłem ponownie.
    Powyższe czynności nic nie dały.
    Przed dzisiejsza aktualizacją mikrofon w pilocie działał idealnie.
    Teraz po wciśnięciu przycisku mikrofon nie słychać w glosniku beep.
    Pilot jako myszka dziala normalnie.

spoko zmienia się nazwa ikonki (i to jest ostrzeżenie, że trzeba się dostosować) - zmienimy w kolejnej wersji - bo to nie jest super krytyczne :wink:

dzięki za info

ta pierwsze zdanie nas cieszy :slight_smile:
reszta już mniej… :frowning:

Ale spokojnie chyba wiemy o co chodzi, zbiegły się 2 rzeczy - ta poprawka:

i to co zrobił dzisiaj @tomek

Zgaduje, że ta bramka została dzisiaj zaktualizowana (a nie wczoraj) i nie dostała Generic.kl tylko poprawkę Tomka.

Już to sprzątamy. Proszę wykonać aktualizację do 20.09.11 (to potrwa sekundę)

image

Sprawdzić czy działa pilot?

Jeżeli nie to restart bramki i ponownie sprawdzamy czy działa mikrofon w pilocie?
(może Android nie zaczytać nowego układu klawiszy online).


PS
gdyby to nie pomogło to, proszę spróbować:

  1. sprawdzić baterie (pilot woli alkaiczne od akumulatorków które mogą mieć niższe napięcie)
  2. przytrzymać dłużej przycisk mikrofonu i poczekać na beep
  3. sprawdzić czy głośnik działa (czy słychać, że gra np. radio)
  4. podłączyć coś (tv/monitor) po hdmi, przejść do trybu sterowania bez monitora, nacisnąć przycisk i zobaczyć czy pojawia się “chmurka” z “słucham cię” jak jest chmurka to mikrofon się włącza i można mówić

prosze dać znać gdyby problem nadal występował, w takim przypadku jutro na spokojnie to zdiagnozujemy

Po dzisiejszej aktualizacji przestaly mi dzialac zarowki Yeelight, tzn encje sa w ogole niedostepne. W logach nic niepokajacego nie widze.
Rownolegle mam tez instancje HA i tam zarowki sa dostepne, dzialaja. Sprawdzilem adresy IP, sa poprawne.

To akurat jest najbardziej irytujące… zawsze gdy pilot jest potrzebny to trzeba wyjmować DONGLA!

Ja mam jedną i działa bez problemu. Oczywiście aktualizacja zrobiona.

Przykre że piszę to z własnego doświadczenia. Lecz stwierdzam, że ostatnio pilot nie zawiesza się. Inna kwestia, że sięgam po niego rzadziej, ale widzę poprawę. Tylko nie wiem, od którego momentu nastąpiła.

Niestety ale powyższy fix nic nie wniósł i mikrofon oraz przejście w tryb bez monitora nadal nie działa.
Bramkę mam ustawiona na automatyczną aktualizację i dzisiaj się zaktualizowala.

No to nie wiem - mi w Jolce padly wszystkie urzadzenia Yeelight - zarowki, tasma led, lampki na biurku oraz lampa sufitowa. Ale jak mowilem, te same urzadzenia dzialaj z poziomu HA.
Ktos ma jakis pomysl, gdzie poszukac jakis interesujacych logow?

Odpalilem pm2 logs, z ciekawostek, ktore znalazlem:

3|ais | 2020-09-11 10:43:32 ERROR (SyncWorker_49) [homeassistant.components.yeelight] Unable to update device 192.168.178.39, kuchnia 1: A socket error occurred when sending the command.
3|ais | 2020-09-11 10:43:32 ERROR (SyncWorker_49) [homeassistant.components.yeelight] Unable to update device 192.168.178.94, kuchnia 2: A socket error occurred when sending the command.

Pingi dochodza, aczkolwiek czas odpowiedzi jest olbrzymi (rzedu kilku sekund a nie ms). Jolka jest w innej podsieci niz moje urzadzenia Yeelight, aczkolwiek urzadzenia sa pingowalne. Wina nie jest moj router - w tej samej podsieci mam lapka i pingi do YeeLight sa rzedu milisekund

Mamy wstępną diagnozę tego problemu - na tą chwilę zgadujemy, że serwer na bramce nie był migrowany do wersji 2.0 i nie powinniśmy jej podmieniać układu klawiszy… bo on go nie rozumie.

Ale żeby być na 100% pewnym i już nie zgadywać więcej będziemy potrzebowali kilka logów z bramki.

Przenieśmy się z tą diagnozą do nowego tematu - dotyczącego kontrolera - 🎤 Pilot / kontroler AI-Speaker z mikrofonem - jak działa i jak diagnozować problemy

W ten sposób będziemy mieli informację na przyszłość z historią.

Proszę się nie martwić nie chcemy męczyć tym wpisem przy piątku - na końcu tego wpisu jest komenda którą należy wkleić do konsoli - proszę przewinąć ten wpis do końca i wykonać tą komendę w konsoli - następnie proszę pod postem dotyczącym kontrolera, napisać nam czy się udało wysłać logi? Jak tak to będziemy wiedzieli co dalej robić.

Przejdzmy z tym tematem tu:

Dzięki za pomoc w diagnozie, jak dobrze pójdzie to jeszcze dzisiaj będzie dobrze :+1:

Taka mam odpowiedz w konsoli

$ curl https://raw.githubusercontent.com/sviete/AIS-utils/master/patches/logs_to_ais.sh | bash
% Total % Received % Xferd Average Speed Time Time Time Current
Dload Upload Total Spent Left Speed
100 1146 100 1146 0 0 3537 0 --:–:-- --:–:-- --:–:-- 3537



2020 Sep 11 13:34 START

AIS collecting logs…


Generic.kl for gate
{
“status”:“ok”
}
logcat for gate
{
“status”:“ok”
}
packages on gate
{
“status”:“ok”
}
all done
2020 Sep 11 13:34 STOP
$

dzięki - podobno wszystko jasne :wink:

proszę wykonać tą komendę w konsoli i dać znać, jak poszło i czy pomogło?
(po restarcie bramki mikrofon powinien działać)

komenda usunięta - żeby ktoś jej nie wkleił "przez przypadek" 

Działa, Działa, brawo wy :grin: :grin: :grin:

1 polubienie

Dzięki za info i współpracę przy poprawce :slight_smile:
fajnie że to wyszło teraz - naprawimy to u wszystkich (potencjalnie mogących mieć ten problem)

Chodzi o to, że bramka dostała nowy układ klawiszy do kontrolera, a ma starą wersję aplikacji AIS dom (wersję 1.0.3)… która niestety nie rozumie nowego układu (chodzi o 2 klawisze na kontrolerze).

Jak to było programowane to w głowie nam się “to kompilowało” i miało działać u wszystkich, ale jak widać nie do końca. Przepraszamy za kłopot.

Proszę rozważyć migrację do wersji > 2.0 (sporo rzeczy zoptymalizowaliśmy od czasu wersji 1.0.3)
Migrację można wykonać wg tego opisu:

PS
po migracji oba układy klawiszy będą działały ok, ale można dodatkowo wykonać przejście na najnowszy układ klawiszy (który działa wg nas lepiej), tą komendą:

komenda usunięta - żeby ktoś jej nie wkleił "przez przypadek" 

Kończymy na dzisiaj ten odcinek “Trudne sprawy” bo Polsat się jeszcze upomni o prawa autorskie :wink:

Miłego weekendu :wave: