Wideodomofon i tablet z Asystentem Domowym

Obecnie mam wideodomofon IP bez możliwości zintegrowania z HA. Jest już tablet z aplikacją AIS dom i oswojonymi, wstępnie domownikami. Niestety obecne rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące i intuicyjne w obsłudze. A jak okazuje się po niedługim czasie, zawodne.
W tym temacie chciałbym aby inni podzielili się swoimi doświadczeniami w rozwiązaniach funkcji wideodomofonu.
Z jakich rozwiązań, w szczególności sprzętu, korzystacie i jak bardzo dają one możliwości integracji z HA?
@traviz opisał swoje rozwiązanie z wykorzystaniem Ferguson FS1DB

Zapraszam do podzielenia się swoimi pomysłami na wideodomofon :telephone_receiver: :calling:

Powiedz czego nie polecasz, zaproponowałem ostatnio klientowi hikvision.

Jako sam wideodomofon jest OK. Kupiony na licytacji za drobne, bo nie działa wifi. Mam podłączony po kablu LAN. Aplikacja słaba, brak możliwości wyciągania strumienia. Chmura producenta obowiązkowa nawet po LAN. czasem działa ale często nie chce współpracować.

Wideodomofon WiFi IP m-e VS-10K 41023 IP44 720p

Może ktoś ma doświadczenia z kamerami zewnętrznymi z audio dwukierunkowym?
Czytam i uświadamiam sobie, że HA nie ma rozwiązania pod dwukierunkowe przekazywanie audio.
Przycisk i rygiel zamka w furtce już mam zrobione równolegle i niezależnie z domofonem, na ESP8266 z przekaźnikiem. Wystarczyło by zastąpić domofon kamerą z solidną aplikacją pod rozmowę video/audio.
@traviz - czy możesz polecić tego Ferguson FS1DB? Czy domownicy nie narzekają na aplikację. Chodzi mi o sprawne i pewne działanie. Narzekałeś trochę na ubijanie aplikacji. Możesz opisać czy jest to problem i uciążliwość na co dzień? Nie potrzebuję fajerwerków.
Rozważam jeszcze ten model z dalekiego wschodu jako konkurenta dla Ferguson`a

@Cezary.K, prawdę mówiąc jeszcze nie zdarzyło mi się rozmawiać przez wideodomofon :joy: najczęściej ktoś dzwoni i jak ktoś jest w domu słyszy gong wpięty do gniazdka (+powiadomienia HA/AIS na kilka tel) i otwiera furtkę (z appki lub widgetu HA lub z 1 z 3 manipulatorów Satela). Kurierzy i tak dzwonią wcześniej na tel i gdy nikogo nie ma w domu to zdalnie uchylam im bramę i zostawiają paczkę pod drzwiami, gdy wychodzą (czujka ruchu przy bramie) to zamykam. Żonka szybko nauczyła się korzystać z apki HA, otwiera i włącza co jej potrzebne, sama dopytywała co i jak, bo zauważyła, że kilka spraw można sobie ułatwić, więc super.

Od kilku dni mam powieszony tablet na ścianie i zauważyłem, że na nim nie ubija mi aplikacji do Fergusona, tylko nikt jeszcze spoza domowników nie dzwonił przy furtce. Ja jak testowałem to wydaje mi się, że to będzie już dobrze działać (jest słychać dzwonek i na ekranie widać obraz z kamery oraz przyciski). N telefonach nadal apka jest ubijana.

Dzięki za relację, jest bardzo pomocna pewnie nie tylko dla mnie. W domku jednorodzinnym nie ma za wielu przypadkowych gości. Takie mamy czasy, że dziś każdy się zapowiada. Również zauważam, że najczęściej wiem kogo się spodziewać i bez rozmowy otwieram furtkę. Coraz bardziej skłaniam się przed rozwiązaniem kamera + dzwonek. Choć wydatek ok. 300PLN na wideodomofon ma sens jeśli spełni deklarowane funkcje.
@traviz nie pamiętam więc dopytam, tego Fergusona masz podłączonego po kablu czy WiFi?

Jeśli fajnie to zmontujesz to w zupełności wystarczy. Ja nie miałem pomysłu na zabudowanie kamery tak, żeby nie przyciągało za dużo uwagi.

Podłączony po wifi :+1: sygnał w apce miałem na poziomie 75%, więc dla pewności w szafce przy oknie wychodzącym na furtkę umieściłem repeater wifi, który leżał w szufladzie. Obecnie apka Ferguson pokazuje sygnał w zakresie 89-97%.

Z wad jakie mógłbym wymienić to słaba jakość soczewki kamery. Wideodomofon jest skierowany na zachód, lecz długotrwała ekspozycja na słońce powoduje, że obraz staje się mydlany. Jak tylko słońce przesłonią chmury i temperatura obudowy nieco spadnie wszystko wraca do normy.

Kolejna sprawa to brak ustawienia ostrości, a ta niestety jest ustawiona na dalszy plan. Widać to zwłaszcza po zmroku.

Dodam, że wideodomofon ma też dodatkowe ustawienia dostępne po http. Tam ustawiłem codzienny restart w nocy. Gdy było to ustawione tylko raz w tygodniu, to po kilku dniach potrafił się zawiesić. Po zmianie na 7 dni w tygodniu problem zniknął całkowicie. Zabawne może być natomiast gdy ktoś z sąsiadów będzie akurat w tym czasie wracał pieszo z zakrapianej imprezy, wówczas po restarcie słychać dość głośny komunikat “welcome to smart home” :joy:

1 polubienie

@traviz otwieranie furtki w HA jak masz rozwiązane? Dokładałeś jakiś własny moduł/urządzenie czy zintegrowany w jakiś sposób Ferguson pod rygiel?

A ja podepnę się pod temat. Posiadam video dzwonek nest hello i mam pytanie czy komuś udało się podpiąć go do Jolki?

@Cezary.K, ferguson podłączony wg instrukcji do rygla. Tam równolegle wpiąłem się przekaźnikiem sterowanym przez Satel Integra, następnie poprzez integrację wystawiłem przełącznik do HA. Dzięki temu mogę sterować bramami i furtką również z manipulatorów alarmu. Działa to naprawdę super, czasem zapominam, że mam Satela :slight_smile: integracja działa tak jakbym miał to wszystko bezpośrednio spięte w HA.

Jestem przekonany do tego Fergusona jest mi wystarczający. Nie mogę dojść jaką w końcu oryginalną aplikację mają. Ta z instrukcji nie jest już dostępna w oficjalnym sklepie Google. Czy ona potrzebuje chmury i zapisuje gdzieś zdjęcia?
Jak przechwytujesz foto po naciśnięciu dzwonka. Wiem, że wykorzystałeś dzwonek RF433 ale bardziej mnie interesuje skąd pobierasz obraz do swoich powiadomień w HA? Wyciągasz ze strumienia?

Taki mały gratis do opisu zdjęcia z kamery - info kiedy zostało wykonane:

Trzeba dodać pomocnika (Konfiguracja / Pomocnicy):

uzupełnić automatyzację wykonującą zdjęcie o:

i zmodyfikować Zawartość karty Markdown z opisem:

Zdjęcie wykonane podczas ostatniego dzwonka do drzwi,
w{% set day = [" niedzielę", " poniedziałek", “e wtorek”, " środę", " czwartek", " piątek", " sobotę"] %}{{day[as_timestamp(states.input_datetime.ostatni_dzwonek.state) | timestamp_custom(‘%w’, true) | int ] }} o {{as_timestamp(states.input_datetime.ostatni_dzwonek.state) | timestamp_custom(‘%H:%M:%S’) }}

2 polubienia

Nie pamiętam skąd mam apkę. Na tablecie na pewno nie udało się jej zainstalować i jest inna (WiFi Doorbell HD), choć wygląda niemal identycznie (prócz niebieskiego motywu zamiast czerwonego). Z tego co pamiętam, apka zapisuje zdjęcia na danym urządzeniu (tablet, tel), natomiast nie korzystam z tej opcji w ogóle.

Tak jak napisałeś, można wyciągnąć strumień z kamery. Wykonuję zdjęcie poprzez automatyzację. Wyzwalaczem jest sygnał RF433 wysyłany z Fergusona do dzwonka w gniazdku. Działa to bezbłędnie, choć zauważyłem, że powiadomienia z apki HA czasem przychodzą z minutowym opóźnieniem, podczas, gdy apka AIS powiadamia zazwyczaj od razu, w dodatku zrobi to głosowo :slight_smile:

-edit-
takie ustawienia znalazłem po http. Z tego wynika, że można włożyć kartę lub wysłać na ftp. Nie przypominam sobie jednak, żeby był gdzieś slot na kartę :thinking:

W tej chwili mam dylemat. Po Twoich opisach może kupię coś z tych modeli i będę takim betatesterem…

Ten trochę droższy ale ma trochę więcej (nawet niż potrzebuję).

Kolejny w porównywalnej cenie Fergusona. Ciekawe czy będą potrzebowały połączenia z chmurą do działania w LAN?
Oba zdają się być projektem firmy KONX obecnie na aplikacji Yoosee.

1 polubienie

Cześć
Czy to do Fergusona czy do innych wynalazków typu smart doorbell, czy nie można jakoś przechwycić wciśnięcia przycisku ? Nie mówię tutaj o Twoim sposobie @traviz za pomoc RF433, tylko może ze strumienia internetowego który tego typu dzwonki wysyłają. Ktoś może próbował, ma jakieś przemyślenia, materiały które warto poczytać ? One to oferują, więc musi być jakaś metoda. W jakiś sposób ta ich aplikacja wie że ma się włączyć obraz z kamery dzwonka na tablecie.

Obraz z kamery można przechwycić w apce typu iSpy.

@lukiz, gdy szukałem odpowiedniego wideodomofonu to zamiast RF433 brałem też pod uwagę taką opcję, że będę się wpinał równolegle w fizyczny przycisk :crazy_face:

A czy ktoś już sprawdzał może domofony Dahua V2 mają protokół SIP onvif i wspierane są przez home asistant.

Testuję od soboty, ale na ten moment jeszcze o dahua2mqtt nic nie mogę powiedzieć. Walczę z ustawieniem serwera SIP i próbą integracji za pomocą aplikacji mobilnej od AIS, bo zakupiłem monitor z Android.

Daj znać jak ogarniesz sprzęt, sam jestem bardzo ciekawy jak będzie działał i o możliwości panela i monitora. Jako instalator najczęściej montowałem hikvision ale bez żadnej integracji może czas się przerzucić na Dahua.

Hej
Cezary.K chciałem zapytać jaki finalnie kupiłeś i na jakim etapie masz integrację ?

byłbym zainteresowany takim KONX KW02 ze względu na czytnik pastylek

Czy ktoś może już integrował taki wideodomofon z AIS ?

Czy masz już może odpowiedź na :

  Kolejny w porównywalnej cenie Fergusona. Ciekawe czy będą potrzebowały połączenia z chmurą do działania w LAN?