Dzwonek do drzwi + powiadomienia + kamera (AI-Speaker - Home Assistant)

U siebie mam zwykły dzwonek do drzwi na 230V i nie chcą go wymieniać szukałem prostego rozwiązania aby zmienić go na smart. Z pomocą kolegi @Cino111 udało się to zrobić.

Hardware jaki wykorzystałem to Shelly 1.

Ściągamy soft o nazwie “Tasmota-PL” ze strony:
http://powiedz.co/ota/

Wgrywamy soft wg instrukcji:

https://ai-speaker.discourse.group/t/ogolne-wgrywanie-oprogramowania-do-urzadzen-iot/61

z małą różnicą bo ten moduł nie ma fizycznego przycisku i “zastępuje” go zwarcie ze sobą GND i GPIO0

Podłączenie moduł do dzwonka robimy wg schematu poniżej.

:exclamation: Podłączenie modułu do instalacji elektrycznej należy wykonać :
- wg instrukcji producenta modułu
- podłączenie musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi
- na odłączonym zasilaniu 230V! :exclamation: :exclamation: :exclamation::exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation:

schemat

Powiadomienie robimy wg poniższego:
https://ai-speaker.discourse.group/t/powiadomienia-z-bramki-na-telefon-i-zegarek-wear-os/196

Proste, tanie i działa niezawodnie.

Mając już dodany dzwonek do bramki możemy zrobić powiadomienie na telefon o tym, że ktoś dzwoni do drzwi oraz jeżeli mamy zintegrowaną kamerę możemy przesyłać w tym powiadomieni zdjęcie kto dzwoni do drzwi.

Wykorzystujemy do tego aplikacje AIS na telefon i robimy automatyzacje jak niżej:




Jeszcze fajną sprawą jest wysyłać obraz z kamery na telewizor o czym wspominał @Acid, oczywiście na naszej bramce działa bez problemu. Robimy to za pomocą usługi [camera.play_stream].(Camera - Home Assistant)
Do naszej powyższej automatyzacji dodajemy w AKCJI:

Warunkiem jest zrobienie integracji Cast dla telewizora (ja mam Philips), bo encja media_player musi być “cast”.
Efekt jak niżej:

5 polubień

Fajne rozwiązanie, też to testowałem ale niestety na iPhone przesyła tylko treść bez zdjęcia. Android działa prawidłowo.

A jak to jest z opcją wyświetlania na TV. Na normalnym HA działa mi opcja camera.play_stream.
Na Jolce jest jakiś problem. Niby się łączy z tv ale nie wysyła obrazu z kamery.Może ktoś ogarnął to u siebie.

Moge potwierdzic - wlasnie zrobilem test, mam HA na mailinie oraz Jolke. Rezultat ten sam co u Marco

@Acid wysyła i działa na Jolce, zobacz EDIT2 w pierwszym poście :slight_smile:

Mam dzwonek podłaczony jako wyjście w Satelu. Chciałem ustawić żeby wywołanie dzwonka spowodowało wysłanie mi powiadomienia na telefon ze screenshotem. Drugą część automatyzacji, czyli akcję ogarnąłem, bo jak wybieram inny wyzwalacz to działa. Co może być nie tak w tym wyzwalaczu?
Dzwonek dzwoni, natomiast powiadomienie nie przychodzi.

Zrób wyzwalacz jako binary_sensor.dzwonek i będzie ok.
W sensie masz teraz:
switchable_outputs:
05:
name: ‘dzwonek’

a potrzebujesz:

outputs:
05:
name: ‘dzwonek’
type: ‘safety’

05 to nr wyjścia w Satelu. Ty pewnie masz inny, więc ustaw swoje.

Zanim odpisałeś, próbowałem sam i na tym wyzwalaczu który miałem usunałem wartość z=“off”, zostawiłem tylko na=“on” i też działa.

Jest ktoś w stanie mi powiedzieć co robię źle że nie przychodzą mi zdjęcia z snapshot w powiadomieniu na aplikacje to mój plik ;

1
alias: Camera ezviz
2
description: ‘’
3
trigger:
4

Chętnie pomogę ale pokaż to w innej formie bo jest nie czytelne, wklej kod YAML jak niżej albo daj screen jak w pierwszym poście.

alias: Powiadomienie Dzwonek do Drzwi + KAMERA
description: ''
trigger:
  - entity_id: switch.shelly_dzwonek
    from: 'off'
    platform: state
    to: 'on'
condition: []
action:
  - data:
      filename: /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/www/img/snapshot_camera.jpg
    entity_id: camera.kamera_przed_domem_onvif_mainstream
    service: camera.snapshot
  - data:
      click_action: /lovelace/kamery
      device_id: mobile_ais_dom-AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
      image: 'https://dom-BBBBBBBBBBBBBBBB.paczka.pro/local/img/snapshot_camera.jpg'
      message: dzwoni do drzwi!
      notification_id: 9
      priority: high
      say: true
      title: Ktoś
    service: ais_ai_service.mob_notify
  - data:
      data:
        image: 'https://dom-BBBBBBBBBBBBBBBBB.paczka.pro/local/img/snapshot_camera.jpg'
      message: Ktoś dzwoni do drzwi!
    service: notify.mobile_app_sm_g960f
mode: single

Wcześniej wrzucałem plik z telefonu i tak go sformatowało nieczytelnie, teraz juz przesiadłem się na lapka.

alias: Camera ezviz
description: ''
trigger:
  - platform: state
    entity_id: binary_sensor.dzwonek_ping
    to: 'on'
condition: []
action:
  - service: camera.snapshot
    data:
      filename: /data/data/pl.sviete.dom/files/home/AIS/www/img/snapshot_camera.jpg
    entity_id: camera.ezviz_kamera_furtka
  - delay: '00:00:02'
  - service: ais_ai_service.mob_notify
    data:
      device_id: mobile_ais_dom-xxxxxxxxxx
      message: Dzwonek do drzwi
      title: uwaga
      image: 'https://dom-xxxxxxxxxx.paczka.pro/local/img/snapshot_camera.jpg'
      priority: high
mode: single

Powiadomienie dociera do aplikacji, tekst jest wyświetlany natomiast zdjęcie z kamery jest białym tłem . W bibliotece zdjęć również nie mogę go otworzyć.

Camera.record działa bez problemu

A wywołaj usługę camera.snapshot z narzędzi deweloperskich

i zobacz czy zapisuje zdjęcie do biblioteki


Robiłem tak jak piszesz, plik pojawia się w galerii ale śiwa plama

A wejdź na bramkę przez FTP i zobacz datę tej “siwej plamy”.
SharedScreenshot

Teraz nie dam rady tego zrobić ale jestem pewien że data się pokrywa bo gdy zmienię nazwę wykonywanego snapshot pliku to w galerii również zmienia się plik

hmmmm…
to może spróbuj wyczyścić cache przeglądarki, F12 odznacz Disable cache i F5

Chyba znalazłem problem właśnie wróciłem do domu i połączyłem się z siecią wifi i nagle snapshot przychodzi w powiadomieniu bez problemu co mnie zdziwiło… Natomiast gdy przełączę się na pakiet danych i korzystam z tunelu przychodzi samo powiadomienie bez snapshota. Czyli coś z tunelem jest nie tak??
Edit: galerii zdjęć również na połączeniu przez tunel nie mogę otworzyć

Witam. Wszystko (tak mi się wydaje) zrobiłem według opisu. Gady na sucho z poziomu konsoli startuje to powiadomienie przychodzi i wszystko jest ok (zależy mi tylko na powiadomieniu). Problem w tym że dzwonek nie wydaje dźwięku ani nie przychodzą powiadomienia gdy normalnie wciskam dzwonek. Może coś jeszcze muszę ustawić w shelly? Przyznam się że kupiłem gotowca z wgraną Tasmotą. Z shelly łączę się normalnie. Gdy wciskam klawisz dzwonka przechodzi z stanu off na on…natomiast nic się nie dzieje. Dzwonek nie dzwoni, powiadomienia brak. Ktoś coś doradzi?

Jaki dzwonek? Jak podłączyłeś?
Pokaż konfigurację GPIO w Tasmota.

Dzwonek zwyczajny taki który działa na zasadzie elektromagnesu tzn gdy dostaje napięcie bolec (rdzeń) uderza w płytkę która wydaje dźwięk. Podłączone dokładnie według schematu z pierwszego postu.