Ogólne: Wgrywanie oprogramowania do urządzeń IoT (AI-Speaker - Home Assistant)

Praktycznie do każdego modułu Sonoffa, Shelly lub każdego innego moduł IoT który zbudowany jest na ESP8266 można wgrać oprogramowanie AIS-Tasmota dostępne pod linkiem:

AIS-Tasmota/tasmota.bin at firmware · sviete/AIS-Tasmota (github.com)

Oprogramowanie można również wykorzystać we własnych projektach DIY opartych na ESP8266.

Wgrywania softu AIS-Tasmota opisze na przykładzie najpopularniejszego modułu Sonoff Basic, ale zasada jest taka sam dla wszystkich modułów z wyjątkiem H801 o którym wspomnę później.
Do wgrania oprogramowania potrzebny będzie:

  • konwerter CJMCU CP2102 MICRO USB do UART
    uart
  • 4 przewody DuPont F-F do podłączenia konwertera z Sonoff Basic
    dupont
  • listwa goldpin 2,54mm
  • program do wgrywania oprogramowania Tasmota-PyFlasher-1.0 do pobrania z:
  • kabel usb-micro usb do połączenia konwertera z komputerem
  • lutownica

:exclamation: Wszystkie opisane poniżej prace należy wykonywać na odłączonym zasilaniu 230V! :exclamation:

PRZYGOTOWANIE MODUŁU

Rozbieramy Sonoff Basic i lutujemy 4 goldpiny w miejsce 3,3v, RX, TX i GND

1111
Następnie podłączamy konwerter przewodami Dupont wg schematu poniżej.

Sonoff Basic Konwerter
3.3V 3.3V
RX TX
TX RX
GND GND

Jak widać zamieniamy RX z TX.

Jednym wyjątkiem z jakim się spotkałem to jest moduł H801, tam podłączamy RX-RX a TX-TX (bez sensu :grin:)

Następnie wykonujemy wg kolejności:

  1. Podłączamy Sonoff Basic z konwerterem wg powyższego schematu używając przewodów DuPont,

  2. Podłączamy przewód micro usb do konwertera.

  3. Przytrzymujemy PRZYCISK GPIO0 na Sonoff Basic i w tym samym czasie podłączamy przewód usb do komputera.

  4. Puszczamy przycisk GPIO0, uruchamiamy program Tasmota PyFlasher i ustawiamy:

  • wybieramy Serial port (sam się wykryje)

  • wybieramy Tasmota firmware i wskazujemy miejsce zapisu oprogramowania

  • wybieram „yes, erase wipe all datat!!!” i klikamy na Flash Tasmota


    Komunikat jak wyżej oznacza, że soft wgrał się prawidłowo.

  1. Odłączamy na chwile usb od komputera i podłączamy ponownie.

  2. Dodajemy moduł do bramki wg:
    Konfiguracja urządzenia z przeglądarki | Asystent domowy i
    Konfiguracja komunikacji MQTT | Asystent domowy

  3. Po poprawnym dodaniu modułu do bramki wchodzimy na moduł po przez KONFIGURACJA :arrow_right: KONFIGURACJA URZĄDZEŃ AIS DOM :arrow_right: wybieram nowo dodany moduł i po zjechaniu na dół jest okno STRONA URZĄDZENIA.

  4. Na STRONA URZĄDZENIA wybieramy KONFIGURACJA i w PARAMETRY MODUŁU wybieramy Sonoff Basic i zapisujemy.

Następnie napodłączamy Sonoff Basic wg poniższego i sprawdzamy czy działa.

:exclamation: Podłączenie do instalacji elektrycznej należy wykonać :
- wg instrukcji producenta modułu
- podłączenie musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi
- na odłączonym zasilaniu 230V! :exclamation: :exclamation: :exclamation::exclamation: :exclamation: :exclamation: :exclamation:

3 polubienia

@Tomasz

Witaj.
Możesz mi pomóc w programowaniu sterownika supla na soft Tasmota do rolet. Chcę zaprogramować następny sterownik supli. Programowanie do chodzi do pewnego etapu i stoi.

Co jest nie tak.

spróbuj przed wgraniem wyczyścić moduł tak jak pisałem tutaj

@Tomasz
Mam tak:

czyli stoi, nie idzie dalej ?
GPIO0 do masy przed podłączeniem modułu do komputera zrobiłeś ?

@Tomasz

Tak, zwarcie do masy . Wszystko tak jak opisane. Zrobiłem próbę z innym sterownikiem i się programuję, więc wykluczam winę programatora. Kurcze robię to już kolejny raz, programuję inne sterowniki. A teraz znowu problem, już nie wiem co mam robić.

A spróbuj puścić GPIO0+masa dopiero po wciśnięciu START
jak nie pomoże spróbuj zmienić SPI MODE na DOUT

A nie wgrywasz przypadkiem softu skompilowanego na pamięć 4MB do pamięci 2MB?

Wydaje mi się, że moduł masz o pamięci 2MB a czyścisz plikiem blank 1MB.

Witam
Czy można wgrać wasze oprogramowanie tą metodą
http://www.bernaerts-nicolas.fr/iot/363-tasmota-firmware-ota-tuya-switch.

tu masz opis jak wgrać soft AIS do Tuya

@Tomasz

Jak robię według Twojej rady jest tak samo.

@Cino111
Masz chyba rację bo pokazuje, że jest to pamięć 2MB. Ale już programowałem tym softem Shutter_firmware tylko w w wersji niższej, Programuję różnymi wersjami i nici.

@Cezary.K
Ale nie mam pliku blank 2MB.

@janpas tak można, 2 dni temu w ten sposób wgrywałem AIS bez lutowania do gniazdka NEO. Pamiętaj żeby najpierw wgrać soft minimal, dopiero potem za pomocą upgrade wgrać full AIS tasmota.

Dzięki Stravi
Sprawdzone i wgrane.

Cześć, kupiłem shelly 2.5, sprzedawca od razu wgrał ais-gniazdo. Niestety nie mogę dodać urządzenia do AIS. Podłączyłem na krótko wg schematu producenta, jestem w zasięgu centralki jak i wifi. Próbowałem włączyć tryb parowania przyciskiem z tyłu oraz klawiszem przycisku ściennego - nic. Co robię źle?

To nie oznacza, że sprzedawca skonfigurował urządzenie do końca, jako moduł Shelly. Przyciski, które naciskasz wcale nie muszą wówczas działać. Przypomnę, ważna jest “pinologia” moduły ESP8266 do którego wgrywamy nowe oprogramowanie (ustawiony szablon Tasmota). Różni producenci wykorzystują różnie (w swych urządzeniach) wyjścia/wejścia (GPIO) modułu ESP8266.

Dostań się na stronę urządzenia w przeglądarce i sprawdź ustawienia modułu. Z listy wybierz odpowiednie ustawienie pinologiki czyli szablon dla Shelly. Ustaw klienta MQTT lub sparuj w/g instrukcji.
Poszukaj, poczytaj informacje na forum…
np:
https://ai-speaker.discourse.group/t/urzadzenia-kompatybilnosc-z-tasmota

Przyznam, że wpadł mi do głowy taki pomysł, ale nie widzę adresu urządzenia. Jak go znaleźć?

Czytaj forum…

np:

i kolejny:

To są cytaty wyrwane z kontekstu, więc przeczytaj całość. Twój przypadek jest nieco inny. Lecz meritum tożsame.
Moduł po podłączeniu do zasilania przez pewien czas rozgłasza otwartą sieć WiFi o nazwie dom z adresem 192.168.4.1 Tak na początku, możesz się z nim połączyć. Ustawić nazwę i hasła do Twojej sieci oraz szablon GPIO. Zakładam, że masz na routerze włączony serwer DHCP. Modułowi po restarcie zostanie przypisany jakiś adres z puli tego serwera DHCP dla Twojej sieci LAN i moduł połączy się z nią. Gdy odnajdziesz ten adres IP możesz go użyć bezpośrednio w przeglądarce i konfigurować dowolnie moduł. Konfiguracja parametrów zakładki MQTT pozwoli na komunikację z bramką.
Aby moduł z oprogramowaniem AIS Tasmota podatny był na procedurę parowania, z instrukcji podstawowej, muszą być spełnione warunki:

  • moduł ma ustawiony prawidłowy szablon dla urządzenia w którym jest zaimplementowany
    (właściwe GPIO pod przyciskiem parowania)
  • moduł jest w funkcji AP i rozgłasza sieć “dom”

Pozostałą część konfiguracji modułu w procedurze robi za nas oprogramowanie bramki.
Co nie oznacza, że nie możesz jej wyręczyć.

@Cezary.K, dzięki za linki - jedyne co z nich wynika to:

Jeszcze wczoraj próbowałem znaleźć urządzenie skanując sieci wifi i żadnej takiej sieci nie widzę. Urządzenie nie reaguje na zmiany przycisku bo tak jak piszesz nie jest to ustawione, a żeby poprawić koło się zamyka.

Podsumowując wszystko jest jak powinno być, tylko wgrywanie softu ais było porażką, bo trzeba było sprzedawcę poprosić o tasmotę i potem zrobić aktualizację. W zasadzie teraz będę musiał tak zrobić, nie ma wyjścia (ewentualnie dokupić co potrzeba i samemu zmienić soft, czego nie chciałem robić).

Tak patrzę jeszcze na ten tutorial i nasuwa się pytanie - czy tego sonoff paruje się przy wykorzystaniu fizycznego GPIO0? Pewnie po wrzuceniu softu ais domyślnie jest to dobrze ustawione bo gdzieś pomiędzy tymi punktami by to wyszło, albo nie jest opisane, albo najwyraźniej dla shelly 2.5 jest inaczej.