Sonoff RF Bridge oraz soft AI Speaker

Siema, wgralem soft AI Speaker do mojej bramki Sonoff RF Bridge. I teraz mam nastepujaca sytuacje:

  • adres IP zostal przydzielony, moge go odczytac przez konsole/seriala
  • adres IP jest pingowalny
  • niestety, nie dziala interfejs webowy, blad “Ta witryna jest nieosiagalna” (na oryginalnym sofcie tasmota interfejs webowy dziala poprawnie)
  • proba dodania urzadzenia do AI-Spekaer poprzez panel www - urzadzenie jest wykryte przez AI-Speaker ale na koncu procedury dostaje blad “invalid flow specified”

Soft AI-Speaker sciagnalem z tej strony: https://www.ai-speaker.com/ota/ (wersja 7.1.2)
Wersja bramki - R2

Spróbuj tak, wejdź na adres IP Sonoff RF Bridge i w Client oraz Topic wpisz swój unikalny adres bramki, może to pomoże

Dzieki ale to nie zadziala. Jak pisalem w poprzednim poscie, bramka jest pingowalna ale nie dziala interfejs WEBowy “Ta witryna jest nieosiagalna” :frowning:

Ominiemy dodawanie przez bramkę, wgraj jeszcze raz soft, moduł zacznie rozgłaszać sieć WIFI, połącz się z tą siecią, wejdź na dres IP 192.168.4.1 i dodaj moduł do swoje sieci podając SSID i hasło do WIFI, zresetuj moduł i wtedy wykonaj to co napisałem wcześniej :wink:

Niestety, jedyna opcja aby ustawic siec WiFi to konsola. Po flaszowaniu softem AI-Spekaer modul nie rozglasza sieci WiFi :frowning:
Oczywiscie przy flaszowaniu oryginalnym softem Tasmota nie mam takiego problemu, modul rozglasza sieci WiFi. Moge skonfigurowac WiFi zarowno przez www jak i przez konsole i pozniej mam pelny dostep do panelu WWW

to dodaj moduł do bramki z oryginalną Tasmotą a potem zaktualizuj soft online

To bylo moje pierwsze podejscie :slight_smile: Niestety, gdy mam oryginalny obraz Tasmota i probuje przez WWW wgrac obraz AI-Speaker, dostaje blad: “Upload buffer miscompare”

Żeby zaktualizować soft AIS online, trzeba najpierw wgrać soft Minimal a dopiero Bramka RF 433
Robiłeś tak ?

1 polubienie

@Tomasz dobrze pisze, najpierw minimal, a dopiero po tym konkretny soft. Żeby po wgraniu softu AI-Speaker była rozgłaszana sieć musisz zewrzeć GPIO0 do masy na jakieś 5s lub szybko zewrzeć 4 razy do masy.

Ok, nie wiedzialem ze trzeba wgrac soft Minimal. Jest to napisane gdzies na stronie AI-Speaker?
Niemniej jednak - probowlem z softem Minimal ale sytuacja jest naweet jeszcze gorsza:

  • brak mozliwosci podpiecia sie po konsoli, termite mowi “Proba polaczenia; sprawdzanie polaczenia; Nie udalo sie nawiazac polaczenia, limit czasu przekroczony”
  • modul nie rozglasza sieci WiFi

Jak wgrywasz kablem to mozesz od razu wgrać docelowy. Tak jak pisalem wyzej - GPIO0 zwierasz do masy na 5s i bedzie rozglaszal sieć.

Tam chyba jest przełącznik on/off i za jego pomocą wchodzi się w tryb flash i rozglaszanie sieci.

  1. Wg internetu przycisk on/off odpowiada za modul RF nie za WiFi. Zreszta, probowalem go przelaczac, bez zmian.
  2. Myslalem ze zwarcie GPIO z GND jest wymagane dla softu AI-Speaker a nie Minimal (jako ze w oryginalnym sofcie Tasmota WiFi dziala bez problemu)
  3. Po kablu nie moge wgrac - Termite ani zadna inna aplikacja do polaczenia sie po serialu nie jest w stanie polaczyc sie z moja bramka po wgraniu softu Minimal
  4. Mam wersje R2 (schemat jest tutaj: https://www.itead.cc/wiki/images/a/ad/Sonoff-RF_Bridge_hardware_1.PNG). Moze jestem slepy ale gdzie jest gniazdo GPIO0? Szukalem na schemacie, nie moge znalezc. Szukalem na plytce - tez brak. Googlalem w necie - jedyne schematy z GPIO ktore znalazlem, tyczyly sie wersji R1. Na stronie Tasmota tez nic nie pisza na temat GPIO0.

Poleglem, nie wiem co moglbym wiecej zrobic :frowning:

Już jest napisane w jaki sposób aktualizować soft AISpeaker :wink:

Dzieki :slight_smile: Jesli moge, kilka uwag to tego FAQ

  1. Jesli ma byc to FAQ dla konkretnie zielonych osob, warto napisac jak przefleszowac softem minimal gotowe urzadzenie np firmy Sonoff (tzn ze trzeba podpiac przejsciowke UART-USB etc). Wg instrukcji Tasmota soft Minimal nie moze byc pierwszym zainstalowanym na plytce

The Minimal version allows intermediate OTA uploads to support larger versions and does NOT change any persistent parameter. This version should NOT be used for initial installation

  1. Warto podac link do softu Minimal (wiem, czepiam sie ale FAQ to FAQ)

  2. W zadnej instrukcji nie ma informacji o koniecznosci zetkniecia GPIO0 z GND ani nie ma informacji jak znalezc pin GPIO0. Wiec ja wciaz nie wiem jak go znalezc :frowning:

Ad1 nie doczytałeś dobrze FAQ bo taki temat jest:

Ad2 przecież w temacie jest link do softu
Ad3 jak w punkcie 3, przykład jest zrobiony dla konkretnego modułu, jak ktoś potrzebuje informacje dla innych to pytać

No wiec gdzie moge znalezc GPIO0 na plytce Sonoff RF Bridge R2. Czy jest to ten przycisk, ktory wciskam aby flaszowac plytke?
Jesli tak, to nie pomaga, trzymam go przez 5sek i WiFi sie nie pojawia w wersji minimal :frowning:

Dobra, udalo mi sie zainstalowac soft AI-Speaker:)
Oto co zrobilem:

  1. Sflaszowalem plytke softem Minimal, ale uwaga - wlacznik RF mialem w pozycji ON a nie OFF
  2. Probowalem ustawic SSID sieci, zarowno poprzez konsole jak i poprzez uaktywnienie WiFi (GPIO0 jest jednak tym przyciskiem z lewej strony)
  • o dziwo, Termite widzial modul ale proba skonfigurowaina sieci WiFi za kazdym razem konczyla sie niepodzeniem - wydaje mi sie ze w konsoli mignal sie nawet komunikat w stylu “uwaga, brak mozliwosci zapisania konfiguracji”
  • pojawiala sie domyslna siec WiFi (o nazwie asmota3) ale proba podpiecia sie do niej i otworzenia 192.168.4.1 skutkowala bledem “nie mozna nawiazac polaczenia ze strona” - testwane zarowno na laptopie jak i na komorce
  1. Majac wersje Minimal na plytce, zainstalowalem soft AI-Speaker (wciaz majac przelacznik RF w pozycji ON)
  2. Zresetowalem plytke, po odpaleniu przytzrymalem przycisk GPIO0 przez kilka sekund i… pojawila sie dostepna sieci dom_…
  3. Podpialem sie pod ta siec, pojawil sie panel konfiguracyjny, wpisalem dane mojej sieci domowej

I dziala :slight_smile:

Wiem ze moj opis wyglada troche dziwnie (zwlaszcza w kontekscie tego wlacznika RF) ale zadzialalo.

Dzieki wielkie za wsparcie

Dobra, ciag dalszy problemow z bramka Sonoff RF Bridge :slight_smile:
Mam juz soft AI-Speaker, dodalem bramke wg instrukcji, bramka jest widoczna na liscie urzadzen AIS. I teraz probuje ja nauczyc kodow:

  1. Kilka Start nasluchiwania, bramka mowi “Bramka RF w trybie nasluchiwania”
  2. Ruszam czujnikiem - kod zostaj rozpoznany
  3. Klikam jeszcze raz “start nasluchiwania” (nic innego nie moge zrobic, nie pojawia sie pole aby nazwac czujnik, tudziez go dodac)
  4. Slysze komunikat “Bramka RF w trybie transmisji”. Dopiero teraz pojawia sie pole do podania nazwy dla znalezionego kodu oraz dopiero teraz pojawiaja sie przyciski Testuj, Dodaj przycisk, Dodaj czujnik
  5. Wpisuje wybrana nazwe, klikam “dodaj przycisk” i zadna nowa encja sie nie pojawia

Dla ciekawostki - domyslnie, po dodaniu bramki Sonoffa do AIS, automatem pojawily sie encje Bramka Sonnof Button 1 oraz Bramka Sonoff Status

Czołem też z tym walczę.
W logach mam:

Szczegóły loga (WARNING)

Sun Jan 12 2020 21:41:50 GMT+0100 (czas środkowoeuropejski standardowy)

Problem with b1 to b0 code transfer

Szczegóły loga (ERROR)
Sun Jan 12 2020 22:30:01 GMT+0100 (czas środkowoeuropejski standardowy)
Exception in discovery_callback when dispatching ‘mqtt_discovery_updated_(‘sensor’, ‘42E450_status’)’: ({‘name’: ‘RF status’, ‘state_topic’: ‘dom-6de1_42E450/tele/HASS_STATE’, ‘availability_topic’: ‘dom-6728071a586b5de1_42E450/tele/LWT’, ‘payload_available’: ‘Aktywny’, ‘payload_not_available’: ‘Nieaktywny’, ‘json_attributes_topic’: 'dom-67***de1_42E450/tele/HASS_STATE’, ‘unit_of_measurement’: ’ ', ‘value_template’: “{{value_json[‘RSSI’]}}”, ‘icon’: ‘mdi:information-outline’, ‘unique_id’: ‘42E450_status’, ‘device’: {‘identifiers’: [‘42E450’], ‘connections’: [[‘mac’, ‘84:**********0’]], ‘name’: ‘RF’, ‘model’: ‘Sonoff Bridge’, ‘sw_version’: ‘6.7.1(sonoff)’, ‘manufacturer’: ‘AI-Speaker’}, ‘platform’: ‘mqtt’},)
Traceback (most recent call last):
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.7/site-packages/homeassistant/components/mqtt/init.py”, line 1149, in discovery_callback
payload.pop(ATTR_DISCOVERY_HASH)
KeyError: ‘discovery_hash’