Ogólne: Wgrywanie oprogramowania do urządzeń IoT (AI-Speaker - Home Assistant)

traviz nie zniechęcaj się tylko spróbuj zrozumieć jak to działa. Problemem nie jest oprogramowanie ale nieporozumienie. Styki dla przełączników w obudowie Shelly nie mają nic wspólnego z GPIO0.


Fizyczne zwarcie GPI0 do masy jest warunkiem koniecznym do sparowania przejścia w tryb parowania. Masz łatwiej w przypadku Shelly, bo dostęp do GPIO0 i masy GND masz na obudowie. Nie wiem z czym masz problem? Wszystko jest do wyszukania. Aby Tobie podpowiedzieć wykonałem proste wyszukiwania. W necie jest informacji mnóstwo. Poznaj jak to działa, polecam informacje o module ESP8266 jest on podstawowym elementem wspólnym dla mnóstwo produktów działających po WiFi.

obraz

Pewnie byłoby prościej, gdybym znalazł kompletny opis od A do Z, napisany bez niedopowiedzeń. Większość opisów jakie znalazłem posiada skróty myślowe, które są oczywiste dla kogoś kto siedzi w tym trochę dłużej niż ja :wink: dopiero gdy znajdzie się kilka z różnych źródeł można wysnuć wnioski.

Znalazłem to tylko byłem przekonany, że zwarcie wykonuje się tylko w przypadku zmiany softu, a nie do sparowania z bramką.

Oczywiście spróbuję.

Nie ma problemu, pytaj chętnie wyjaśnię skróty myślowe. Dla mnie liczy się , że ktoś ma chęci poznawcze. Nie liczył bym na gotowce od A do Z. Na Twoim miejscu zakupił bym sobie płytkę np NodeMCU (można bezpośrednio podłączyć do USB) lub konwerter USB/UART. Pobaw się wgrywając oprogramowanie AIS Tasmota lub inne. Dla własnej edukacji. W monitorze portu szeregowego będziesz widział jak przebiega komunikacja. Jak uruchamia się moduł i w jakim jest stanie (coś jak konsola na bramce…).

Uwierz, że spędziłem wczoraj mnóstwo czasu żeby znaleźć przyczynę zanim zadałem tu pytanie :wink: niestety na zagranicznych stronach nikt nie używał softu ais tylko tasmota, a jak się okazuje to zasadnicza różnica (brak funkcji automatycznego AP po uruchomieniu). Informację o tym można było znaleźć niestety w wątku dot. sterowania RGB albo bramki rf, więc przyznasz, że nie były to tematy, do których w pierwszej kolejności warto było zajrzeć w poszukiwaniu rozwiązania :wink:

Proszę o zrozumienie dla początkującego :wink: Kto wie, może jak uporam się z tym wszystkim zrobię manual od A do Z dla takich noob’ów jak ja.

1 polubienie

@traviz ogarnąłeś to w końcu czy nie? Podłącz shelly do zasilania i takim kablekiem jak na zdjęciu lub każdym innym kabelkiem połącz GPIO0 z GND na jakies 10s, aż moduł zacznie nadawać wifi. Możesz też szybko zewrzeć 4 razy i też powinien zacząć nadawać.

@Cino111, @Cezary.K, ogarnąłem, dzięki za pomoc :slight_smile: wszystko widoczne z AIS, encje są.

Żeby nie było słodko jednak zauważyłem kilka rzeczy:

  • fizyczny klawisz nie działa (ale sterowanie po wifi tak),
  • przekaźnik na drugim wyjściu chyba nie działa (chyba, bo aktualnie nic nie jest podłączone, ale nie słychać przekaźnika czy zmienia stan - tak jak ma to miejsce dla wyjścia pierwszego),
  • po wejściu na adres IP shelly nie pokazuje obciążenia, zużycia energii itp. pomimo, że żarówka świeci).

Masz nazwę Generic, więc pewnie sam ustawiałeś GPIO. skopiuj szablon i na pewno będzie działał. Tu masz opis, szablon i jak skalibrować https://tasmota.github.io/docs/devices/Shelly-2.5/
Szablon wklejasz tu
image

@Cino111 tak, nic nie działało, więc wybierałem szablon ręcznie.

Właśnie już trafiłem na tą stronę, ale póki co czarna magia, poczytam, spróbuję i dam czy się udało.

W razie problemów pisz - ogarniemy

Musiałem ręcznie poustawiać piny (myślałem, że preinstalowany szablon załatwi sprawę). Ustawiłem wszystko jak poniżej oraz skorygowałem ustawienia szablonu i wygląda na to, że działa poprawnie. Działa klawisz ścienny, sterowanie wifi, pomiar energii oraz słychać drugi przekaźnik.
Dziękuję za pomoc :slight_smile:

było:
{"NAME":"Shelly 2","GPIO":[56,0,17,0,21,83,0,0,6,82,5,10,156],"FLAG":2,"BASE":47}

jest:
{"NAME":"Shelly 2","GPIO":[56,0,17,0,21,83,0,0,6,82,5,22,156],"FLAG":2,"BASE":18}

2 polubienia

Witam. Jestem lajkiem w tych tematach i mam problem na samym początku. Robię wszystko jak w instrukcji i zatrzymałem się już na wgrywanie softu. Proszę o pomoc

Próbowałem wgrywać także innymi programami FLASHESP I zawsze jest błąd. Proszę o pomoc.

U mnie taki problem pojawia sie gdy:

  1. Ustawie zly port COM
  2. Port COM jest poprawny ale zajety przez inna aplikacje. Np w tle mam Termite, putty etc

Port jest dobry Com5 zmieniam gniazdo i mam COM6 bez różnicy na jednym i drugim gnieździe taki sam problem.

Pisane było jesCze coś o GPIO0 do masy. O co chodzi? Czy to ma jakieś znaczenie?

tak, to jest warunek konieczny żeby wprowadzić moduł w “stan” umożlwiający wgranie softu
w jakie urządzenie wgrywasz ?

Co znaczy ze zmieinasz gniazdo? Przypisanie COM vs urzadzeine USB jest zazwyczaj robione automatem przez system.
GPIO0 do masy - tak, musisz to zrobic aby wejsc w tryb flaszowania. Rozne urzadzenia maja to roznie realizowane - dosc czesto wystarczy przytrzymac przycisk ‘wlacz’ podczas podlaczania urzadzenia do pradu. Aczkolwiek u mnie objawy braku zwarcia GPIO0 do masy sa inne - PyFlasher pokazuej ze sie laczy i czeka na tryb ‘flash’ (pojawiaja sie kropki i kreski)

Chodzi mi o urządzenie sonoff Sv. Przytrzymuje przycisk i podłączam w tym czasie do komputera. Po tym nie świeci się na sonoffie żadna kontrolka. I wciąż ten sam problem

Nawet jak tego nie zrobię jest ten sam błąd

spróbuj na innym kablu, jak poodpinasz do komputera to pokazuje ci że wykrył jak tutaj?:

Zakladam ze Sonoff SV i Sonoff basic maja podpiete GPIO0 w ten sam sposob wiec niby robisz dobrze.

To jeszcze dwie sprawy:

  1. Jak podlaczysz sonoffa do komputera poprzez adapter uart-usb - swieci Ci kontrolka na sonoffie? Mozesz sprobowac recznie (przyciskiem) zmienic stan urzadzenia wlacz-wylacz? Jesli nie, tzn ze plytka nie dostaje zasilania
  2. Zakladam ze dobrze podpiales kabelki RX/TX, tzn zamieniles je miejscami?
  3. W jaki sposob wiesz, ktory COM masz wybrac w PyFlasher?