Ogólne: Wgrywanie oprogramowania do urządzeń IoT (AI-Speaker - Home Assistant)

Pokazuje mi wykrywa.


Kontrolka się świeci na sonoff mogę włączyć i wyłączyć słychać pykniecie kontrolka świeci się czerwona lub myga zielona. Zmieniam miejscami rx z tx. W taki ze jak zmieniam gniazdo to zmienia mi się też COM w programie. Sam mi wyszukuje. Próbowałem na innym komputerze i jest to samo. Pobieram tylko plik tasmota-pl. Bin i program pyflasher. Proszę o pomoc co robię nie tak.


Nawet po zamianie rx do rx i tx do tx jest taki sam błąd

powinno być tak, czyli przy PL2303HXA powinien pojawić przypisany port COM


spróbuj zainstalować sterownik do UARTa:
http://www.prolific.com.tw/US/ShowProduct.aspx?p_id=225&pcid=41

1 polubienie

Z moich doświadczeń najczęściej za problemy z wgrywaniem oprogramowania winny był przewód USB.
Radzę zainstalować Arduino IDE lub inny monitor portu COM. Tak aby zobaczyć na ekranie czy komunikacja po UART działa.
Zobaczysz co wysyła Sonoff, to i w drugą stronę będzie łatwiej.

Mozliwe jest to że programator lub sonoff jest uszkodzony? Zainstalowałem ten sterownik i nic z tego to samo co było
Wymieniłem również przewody i to samo
Myślę że nie ogarnę tego programu Arduino IDE.


Nawet udało mi się zmienić COM i do puki nie odłacze i podłącz jesCze raz mam com18 ale i tak nic z tego

Komputer nie widzi Ci adapteru UART-USB - albo sam adapter jest uszkodzony albo port USB albo cos ze sterownikami. Programator powinien byc widoczny w systemie tak, jak pokazal Tomasz na swoim screenshocie

1 polubienie

Obstawiam brak odpowiednich sterowników.
https://www.linuxsystems.ovh/pl2303hx-a-blad-w-windows-10/

1 polubienie

No mieliście rację po ten aktualizacji sterowników na starsze mam teraz Prolific USB to Serial comm port COM6 ale dalej nie mogę wgrać softu. Niby coś się ruszyło mam Connecting i kropeczki które zatrzymują się i nic dalej się nie ładuje

A nie zamieniłeś teraz RX i TX?
Powinno być jak na tym zdjęciu

Jesli masz kropeczki i kreseczki to juz polowa sukcesu - programator jest poprawnie rozpoznawany :slight_smile:
Wg mnie sa teraz dwie mozliwe przyczyny problemu

  • bledne polaczenie programatora z sonoffem
  • sonoff nie jest w trybie flaszowania (nie zwarles GPIO0 do masy)

Obstawiam, że moduł ESP nie jest w trybie fashowania.

Kabelki są podłączone tak jak powinny czyli tx zmieniony z rx a sonoff klikam przycisk trzymam podłączam do kompa. Czyli chyba dobrze tak jak w instrukcji. I nie świeci się żadna kontrolka na sonoffie

Nie miałem styczności z tym modelem ale wydaje mi się, że powinienes: podłączyć kabel do USB, wcisnąć przycisk i przytrzymaj na ok 5s. Sonoff powinien zaświecić led na stałe sygnalizując gotowość.

Jeśli nie świecą się led’y, to możliwe, że Twój konwerter USB nie daje dość prądu do zasilania układu.

Jeśli podłącza do komputera bez trzymania przycisku to led myga po przytrzymaniu 5s led zaczyna mygac szybciej ale dalej to samo connecting i kropeczki

Może któryś z kabelków pomiędzy sonoffem a programatorem jest uszkodzony?

Kabelki wymienione przekładane i ciągle to samo próbowałem i trzymać 5s i trzymać przed podłączeniem cały czas to samo

Ja tak kiedyś miałem jak używałem złego kabla USB.

Podobnie jak Tomasz uważam, że kabel USB to podstawa. Bywało, że z pięciu działała prawidłowo jeden. To że ładuje komórkę i jest markowy nie daje gwarancji, że działa dobrze przesyłając dane. Czasem układ ESP potrzebuje osobnego zasilania, bo to z konwertera TTL/USB nie starcza. Ważne wówczas wspólne połączenie masy GND.