☎ AIS SIP (IP Phone) Klient w aplikacji AIS

AIS SIP (IP Phone) Klient w aplikacji AIS

:phone:

Wymagania wstępne

Trzeba mieć zainstalowany na bramce serwer SIP, wg opisu w tym wątku:

Instalacja aplikacji na tablecie

Aplikacja dostępna jest na OTA:

https://powiedz.co/ota/

aplikacja jest też w trakcie akceptacji na kanale beta w Google Play:

https://play.google.com/apps/testing/pl.sviete.dom

Włączenie opcji wideodomofonu

Po włączeniu Funkcje panelu sterowania

pojawi się nowa opcja Wideodomofon

po włączeniu opcji wideodomofonu pojawi się możliwość przejścia do Obraz kamery wideodomofonu i ustawień komunikacji z wideodomofonem:

na ekranie z widokiem wideodomofonu w prawym górnym rogu mamy ikonkę po kliknięciu której przechodzimy do ustawień

Konfiguracja

W ustawieniach podajemy dowolną nazwę użytkownika oraz dowolne hasło (to nie ma znaczenia bo nie sprawdzamy tego na serwerze sip).

Domena SIP to IP bramki na którym działa serwer SIP.

Adres kamery to oczywiście adres kamery z naszego wideodomofonu w sieci lokalnej.

Konfiguracja domofonu

To już zależy od ustawień domofonu ale zwykle sporowadza się do zdefiniowania połączenia z serwerem SIP oraz dodania klienta na tablecie do “Intercom-a” - tak żeby po naciśnięciu przycisku na domofonie wykonane zostało połączenie z tabletem.

Odbieranie połączenia

Po naciśnięciu dzwonka na wideodomofonie pojawi się aktywność z połączeniem przychodzącym. Jolka powie kto dzwoni (nazwa klienta sip którą przypisaliśmy do domofonu, np. domofon).
Będzie można odebrać i porozmawiać, rozłączyć się lub odrzucić itd…

6 sekund po zakończeniu połączenia aktywność domofonu zostanie automatycznie zakończona.

:tipping_hand_woman: status i inne informacje tekstowe wyświetlane na tym ekranie potrzebne są nam na czas testu, docelowo je usuniemy

Integracja z AI-Speaker / HA

Dodaliśmy nowe zdarzenie: ais_video_ring_button_pressed

Każde naciśnięcie przycisku w aktywności na kliencie jest wysyłane do bramki jako zdarzenie - w ten sposób można zautomatyzować czynności na bramce które chcemy wykonać po odebraniu połączenia lub otwarciu drzwi czy wykonaniu zdjęcia.

Powodzenia z integracją :slight_smile:

4 polubienia

@jolka - czy AIS SIP klient może łączyć się z innym serwerem SIP niż ten na bramce? W moim przypadku wideodomofon przy bramie ma już uruchomiony serwer SIP.

Tak bo w konfiguracji masz mozliwość podania tych danych, możesz podac dane dowolnego serwera SIP:

Domena SIP to IP bramki na którym działa serwer SIP.

Pierwsze próby z moim Dahua VTO nieudane, dlatego pytam. Dla mnie nie jest to takie oczywiste…
Jak już testowałeś na VM, to spróbuj w te stronę połączyć klienta AIS z obcym serwerem. Ciekaw jestem czy Tobie się uda.

Nie jestem wstanie tego przetestowac w srodowisku wirtualnym ale proponuje:

  • uruchom sobie na komputerze klienta MicroSIP w wersji portable
  • połacz się z tego klienta SIP do swojego SIP serwera, da Ci to pewność, że konfiguracja SIP serwera jest poprawna i umozliwia polaczenia rowniez z innego klienta SIP
  • jeżeli sie uda, to te same dane wpisz do klienta AIS, powinno dzialac.

Z logow SIP serwera mozna wywnioskować jaki jest powód odrzucenia rejestracji SIP.

1 polubienie

Uwierz, nie jest to takie proste w przypadku oprogramowania Dahua.

To pozostaje Ci metodą prób i błędów wprowadzać dane do konfiguracji MicroSIP aż telefon zarejestruje się na serwerze SIP.

Zakładam, ze sewer SIP jest uruchomiony na panelu VTO i masz taka konfigurację jak poniżej:


Tak?

Tak - i rekombinacje z aplikacją AIS klient SIP zakończone niepowodzeniem.

A połączenie z MicroSIP? bo jeżeli z tego się nie uda to problemem może być konfiguracja SIP serwera na Dahua, może to współpracuje tylko z urządzeniami Dahua.

Tak więć zasadne jest Twoje pytanie w kwestii łączenia się z innym serwerem SIP, niż na bramce. Odpowiedź TAK/NIE byłaby pomocna.

Z drugiej strony - sprawdzałeś tą Dauha z serwerem SIP na bramce (z pominięciem serwera na Dauha)?

Nie sprawdzałem, bo nadal jestem na wersji Greta. Po drugie - prawdopodobnie nie da się stacji bramowej VDO ustawić jako klienta. Przynajmniej takiej opcji w konfiguracji nie widzę.

No to dlaczego tam jest możliwość wprowadzenia adresu IP serwera?

Chyba z rozwiązaniami Dahua nie jest tak prosto, przeczyłem komentarze i uwagi osob pod filmikiem (link i naprawdę jest to trochę “niejednoznaczne”.
Np.
*" tak jak Pan instruktor z Eltrox powiedział w poprzednim filmie, drugi monitor MUSI być podrzędnym ekranu mastera. BARDZO ważna jest nadana numeracja mieszkań → ekranów (u mnie VTH1560). *
Przykład: 1 mieszkanie (ekran) ma nadany numer 9901#0, drugie mieszkanie (ekran) ma numer 9901#1. Oba numery oczywiście muszą być wprowadzone do listy mieszkań podczas konfiguracji kasety VTO (przeglądarka → obsługa przez serwer SIP) . Do przycisku wywołania kasety VTO musimy przypisać numer 9901. WTEDY oba ekrany dzwonią jednocześnie. Niby proste, ale nigdzie o tej numeracji nie ma mowy "
Zakładam, że tak @Cezary.K chcesz zeby to działało - mają dzwonić jednocześnie panel dotykowy i AIS SIP IP Phone na bramce?

Panowie nie mam czasu opisywać specyfiki konfiguracji urządzeń Dahua. Mam zarówno stację bramową VDO jak i monitor z Android i nie jest to sprzęt łatwy w konfiguracji. Oprócz ustawień sieci są ustawienia lokalne tzw pokoje z numeracją. Dlatego odpowiedź od @jolka mogła by wyjaśnić czy w ogóle iść tą drogą i dalej ciągnąć temat z VDO jako serwer SIP.

To raczej pytanie do kolegów z dalekiego wschodu…
@macek, @sdsi dzięki za starania…

@Cezary.K jestem przed wyborem inteligentnego dzwonka lub wideodomofonu stad takie starania, na koniec tylko zapytam odnośnie: “mam … monitor z Android” czy to oznacza, że na dowolnym tablecie z Androidem mogę zainstalować appke do domofonu Dahua i w ten sposob obslugiwać wideodomofon? Pytam bo nie chce kupowac zadnego panelu do domofonu.

Ja kupiłem zestaw od Dahua - czyli monitor z ich oprogramowaniem. Teoretycznie to Android 8, udało mi się jedynie wyświetlić animację ośmiornicy. Nie uruchomiłem do końca aplikacji AIS, nie wyświetla się poprawnie panel asystenta. TTS czasem nawet działa po polsku, aplikacja Google się wyłącza. Brak możliwości dostania się do ustawień programisty.

Nie ma czegoś takiego jak instalowana na dowolny tablet aplikacja Dahua jako klient SIP. Więc odpowiedź brzmi NIE. Dlatego staram się dowiedzieć czy klient SIP od AIS zagada z innym serwerem (w domyśle VTO)?
P.S.
Jeśli ktoś ma zna model wideodomofonu z klientem SIP, to proszę o podzielenie się doświadczeniem. Może kolejny raz zmienię domofon :wink:

Nie daje mi to spokoju bo w VTO_Series_UsersManual_V1_0_2.pdf jest napisane:

czyli panel zewnętrzny nie musi pracować jako SIP Server, można go podłaczyć do innego serwera SIP, pytanie jakie wartości są możliwe w opcji Server Type. Wtedy konfiguracja rozwiązania była by następująca: panel zewnętrzny łaczy się do bramki do AIS SIP (VoIP) Serwer a aplikacja na tablecie ( AIS SIP (IP Phone) Klient rownież laczy sie do bramki do AIS SIP (VoIP) Serwer. Tablet z AIS SIP (IP Phone) zastępuje wtedy dedykowany panel dotykowy producenta wideodomofonu.

Edit:

pytanie jakie wartości są możliwe w opcji Server Type

Można wybrać inny SIP Server, nalezy wybrać ThirdParty:
image

2 polubienia

Dzięki @macek - obecnie nie mogę sprawdzić działania serwera SIP na bramce. Zdam relację z testów, ale nie za szybko… :+1:

EDIT:
Takiej bogatej listy jak znalazłeś u mnie nie uświadczy…

1 polubienie

Dla mnie też jest to trochę nielogiczne, po przeczytaniu dokumentacji i obejrzeniu kilku filmów na YT, (np. https://www.youtube.com/watch?v=Z3QhTU9dt6Y) jest sporo rozbieżności, nie mam pojęcia z czego to może wynikać. Najważniejsze, że nadal jest “swiatełko w tunelu” w kwestii wideodomofonu na AIS :slight_smile:

1 polubienie

Ile zazwyczaj trwa taki proces

zanim będzie można pobrać do testów?