Android ADB - zdalne sterowanie bramką za pomocą scrcpy

Opiszę jak zdalnie steruje bramką AIS z komputera

Ja to robię za pomocą scrcpy: scr - screen cpy - copy czyli kopia ekranu.

scrcpy to jest aplikacja która pozwala na wyświetlanie i sterowanie urządzeniami z systemem Android podłączonymi przez TCP / IP. Program scrcpy działa na systemach GNU / Linux, Windows i macOS.

W ten sposób możemy sterować aplikacjami na bramce i widzieć jej obraz - to działa jak zdalny pulpit do bramki.

ADB

W dokumentacji AIS jest strona o ADB:

Instalujemy ADB na komputerze PC - w każdym systemie może być inaczej więc najlepiej poszukać w Google → Instalacja android adb na …

W systemie Debian wystarczy wpisać komendę:

sudo apt install android-tools-adb

Jak już mamy zainstalowane adb, to łączymy się z bramką po adb komendą:

adb connect ip-bramki

scrcpy

Instalujemy na PC program scrcpy, tu jest strona projektu i opis jak instalować ten program na różnych systemach:

w Debianie wystarczy komenda:

apt install scrcpy

łączymy się z bramką z scrcpy

jeżeli mamy jedno użądzenie połączone po adb to wystarczy wpisać w konsoli na PC:

scrcpy

jak mamy kilka bramek połączonych po adb (ja mam dev1 i dev3) to trzeba podać w scrcpy z którą bramką się chcemy łączyć, możemy łączyć sie z wieloma bramkami jednocześnie.
Komenda jest taka:

scrcpy -s ip-bramki

możemy też zmienić parametry obrazu:

--max-size 1024
--bit-rate 2M

to wszystko jest opisane w projekcie GitHub - Genymobile/scrcpy: Display and control your Android device

2 brakmki podłączone jednocześnie:

i teraz mogę oglądać 4K na DEV3 :slight_smile:

@jolka dodałem do dokuemntacji AIS na stronie z usługami działającymi na bramce informację, że na porcie 5555 działa ADB


robię push do AIS-WWW, mam nadzieję, że to OK

@sdsi opiszę jeszcze kilka programów które mam na bramce, ale ważne jest żeby połączyć się z bramką po ADB. Bo w ten sposób można pobierać programy z telefonu czy tabletu z Android, komendą: adb pull i instalować je na bramce komendą: adb push. Polecam instalację Android ADB na PC to się bardzo przydaje do komunikacji z bramką AIS.

9 polubień

Fajnie (popraw literówkę - 5555) ale proponuję stosować przyjęta przez programistów AIS konwencję ais-dom czyli adb ais-dom. Sorry za upiedliwość ale porządek musi być :slight_smile:.
Brawo TY za pomocne i szczegółowe instrukcje.

3 polubienia

dzięki, poprawione w dokumentacji w github też

3 polubienia

Dzięki @ziom to bardzo dobry opis :+1:

jest Debian, wyczuwam techniczne zaawansowanie u kolegi.
Sprawdzone i faktycznie to działa :slight_smile: i to zadziwiająco responsywnie, przy dobrym połączeniu z bramką, działa to całkwicie płynnie, tu DEV1 w scrcpy:

Chyba w ten sposób będziemy testowali poprawki dodawana na bracme podczas kodowania - tak jest łatwiej niż przełączenia sie po hdmi żeby coś kliknąć na bramce - chyba ułatwiłeś nam kodowanie :slight_smile:

Jeżeli ktoś pracuje na Windows albo Mac OSi konsoli nie bardzo lubi, to może zamiast scrcpy łatwiej będzie zainstalować nakładkę na scrcpy → QtScrcpy, która jest tu jako gotowa paczka:

Jest też ciekawe zastosowanie pokazane - gdyby ktoś się zastanawiał jak działają fabryki click-ów/like-ów :wink:

Dziękujemy też za poprawkę w dokumentacji :heart:

Poprawka już scalona, strona przebudowana.
Każdego kto widzi jakiś błąd w dokumentacji zachęcamy do edycji tak jak to zrobił @ziom
to proste:

4 polubienia

Czyli kilo krówek dla kolegi @ziom jak nic… :crazy_face::smile:

4 polubienia

Dzięki @ziom - świetny temat i czekamy na więcej… :+1:
Trzy komendy z Twojego opisu na mojej Mięcie + potwierdzenie debugowania na bramce spod monitora i śmiga aż miło…

3 polubienia

OK, mam kilka fajnych rzeczy, które są przydatne. Dodam jeszcze kilka. Jak było tylko DEV1, to nie chciałem o nich pisać, żeby nie denerwować AIS… tak jak custom components :wink:
AIS DEV1 to w historii polskiej IT kandydat na medal :1st_place_medal: osiągnięcie tego, co ta bramka potrafi na tych zasobach - czapki z głów. Kultura pracy tej bramki jest świetna - popatrzcie na htop i temperaturę. Szacun @jolka

Doinstalowywania dodatkowych rzeczy, które mogłyby jeszcze zużywać zasoby DEV1, to ja bym nie polecał. W DEV3 system jest ten sam, a zasobów X razy więcej, ta bramka się “marnuje” do samego IoT. Ktoś z AIS pisał, że zgodnie z filozofią Linux zasoby nie niewykorzystane są marnowane. Mam nadzieję, że to dalej aktualne…

Oczywiście z IT mam do czynienia i wiem, że instalując custom components czy inne rzeczy, które są słabo napisane, można zdestabilizować system, czy zużyć całą pamięć. Dlatego będę pisał tylko o rzeczach, które działają OK i są przydatne wg mnie. Rozumiem, że AIS nie chce tego wspierać i ostrzega.

Uwierzcie mi można brameczką DEV3 jednocześnie podlewać pomidorki, obserwować je kamerką i jeszcze oglądać jakiś fajny filmik :peace_symbol:

6 polubień