Automat schodowy

Zachciało mi się automatu schodowego czyli włączenie lampki wpiętej w gniazdo AI Wifi na określony czas. Idę spać to włączam gniazdo przyciskiem i po 15 min się wyłącza. Nie dało się tego zrobić automatyzacją bo zawsze idę spać o innej godzinie :). Myślałem myślałem i wymyśliłem :slight_smile:
W pliku z automatyzacją wygląda to tak:
- device_id: a6b044496f7544dc99a4a612e934fd3b
domain: binary_sensor
entity_id: binary_sensor.gniazdo_wifi_button1
platform: device
type: turned_on
condition: []
action:
- delay: ‘600’
- device_id: a6b044496f7544dc99a4a612e934fd3b
domain: switch
entity_id: switch.gniazdo_wifi
type: turn_off

a w GUi tak:

Wyzwalacz to przycisk na gnieździe

a akcje to opóźnienie w sekundach + co po tym czasie ma się wydarzyć. W naszym przypadku wyłaczyć gniazdo.

Przy automatyzacji Włacz o określonej godzinie warunek 600s nie jest weryfikowany

1 polubienie

@Cino111, mógłbyś podpowiedzieć jak wyłączyć urządzenie o konkretnej godzinie?

Próbowałem w GUI, ale udało mi się tylko zrobić np. włącz światło o 20.00 - > odczekaj 60 minut -> wyłącz światło. Trochę trudniej, gdy włączanie odbywa się o różnych porach, ale wyłączenie ma być o konkretnej godzinie.

Na razie rozwiązałem to przez 2 osobne automatyzacje. Zastanawiam się czy da się zrobić to w jednej.

Jedną automatyzacją tego nie zrobisz. Ja pomału przenoszę się na Node-Red, bo dziesiątki automatyzacji zaczęły mnie denerwować - szczególnie jak chcę znaleźć jedną z nich.

@Cino111, uspokoiłeś mnie, bo już myślałem, że po prostu nie umiem tego rozkminić. Przetestowałem wszystkie możliwe warianty i nic.

Oho, nowe słowo :wink: nie wnikam, najpierw muszę nauczyć się ogarniać to co mam :sweat_smile:

Wnikaj, wnikaj. Dziesiątki automatyzacji mogą wyglądać tak:

Tu jest opis jak zainstalować, ale wydaje mi się, że po instalce (miałem jakieś błędy) wiesza mi się bramka. Czekam na info od @jolka

Potwierdzam, Node-Red przydatna sprawa (osobiście część automatyzacji robię w NodeRed a część bezpośrednio w Jolce, w zależności gdzie jest łatwiej, szybciej).
Ale samego NodeRed’a polecam postawić na osobne j maszynie.

trochę mija się to z celem. Jest 50% więcej szans, że coś się zwiesi i automatyzacja nie zadziała. NodeRed musi być na bramce.

Bramkę mam od ~1,5 miesięca, problemy miałem tylko na początku - dodałem reset NodeRed w momencie resetu Jolki i od wtedy wszystko hula aż miło, żadnych problemów synchronizacyjnych itp.
Moim zdaniem Jolka ma za słaby sprzęt na dodatkowe komponenty(z resztą @jolka też nie zaleca instalować dodatkowych klocków na tym sprzęcie)
Wcześniej miałem HA na Intel NUC i5 + kilka dodatków typu NodeRed, a i tak działało to sprawniej niż aktualnie Jolka, ale wierzę, że to się polepszy - póki co jest na akceptowalnym poziomie, ale jak wyżej napisałem, wiem że może być lepiej.

1 polubienie

Ogarnąłem :wink: dodałem pomocnika czasu ( zyskałem przy okazji możliwość zmiany godziny przez użytkowników bez gmerania w automatyzacji) i oczekiwanie na spełnienie warunku, po którym jest wyłączenie lamp w ogrodzie:

1 polubienie