Powiadomienie o otwartej bramie

Zapewne już ktoś otworzył te drzwi, więc nie będę ich wyważał, ale potrzebuję jakiegoś powiadomienia na telefon, ewentualnie Jolka mogła by na tablecie na apce przeglądarkowej coś powiedzieć, że zapomniałem zamknąć bramę.
Niestety, czasem się zdarza i takie powiadomienie bardzo by się przydało.
Może jakaś automatyzacja, może jakiś NodeRed, cokolwiek co by mi wysłało jakiegoś szturchańca, że np. od 5 minut brama jest otwarta i powinienem ją zamknąć.

U mnie coś takiego (kod automatyzacji):

alias: Otwarte drzwi garaż
description: Powiadomienie o otwartych drzwiach pomiędzy garażem a korytarzem
trigger:
  - type: opened
    platform: device
    device_id: <id_encji_czujnika>
    entity_id: binary_sensor.shelly_shdw_2_a4cf12f4332f_door_window
    domain: binary_sensor
    for:
      hours: 0
      minutes: 2
      seconds: 0
      milliseconds: 0
condition: []
action:
  - service: ais_ai_service.mob_notify
    data:
      device_id: <id_telefomu>
      message: 'Drzwi do garażu są otwarte '
mode: single
1 polubienie

Ja mam na Node-Red coś takiego na otwarcie okien i tylko w zimę

Powiadomienie na głośnik google i na Jolkę

Jak chcesz to podeślę flow.

2 polubienia

To samo w moim ulubionym NodeRed. Przydało by się jeszcze dodać sterowanie głośnością ale brak czasu.


powiadomienie.json (4,3 KB)

2 polubienia

Poproszę :slight_smile: Chętnie dopasuję do swoich potrzeb :slight_smile:

Bardzo ciekawe rozwiązanie, poproszę o flow to zaadoptuję do swoich rozwiązań (jeżeli to możliwe)

Sprawdzę jak działa. Dzięki.

1 polubienie

No to działajcie
powiadomienie.json (8,9 KB)

2 polubienia

Sprawdziłem, działa :slight_smile: Ustawiłem z odczytywaniem i sprawdzenie co 5 minut.
Niestety, na telefonie apka musi być uruchomiona, żeby Jolka zagadała.
Ale powiadomienie się pojawia.

1 polubienie

@Cezary.K jednak po dokładniejszym sprawdzeniu wyszło, że sprawdzenie odbywa się tylko raz i jeżeli nie zamknę bramy po tym powiadomieniu to po kolejnych 5 minutach kolejnego powiadomienia niestety już nie ma :frowning:

Hah, właśnie o tym pomyślałem jak czytałem ten wątek.

Ustaw sobie taki trigger:

a w warunku daj sprawdzenie czy brama jest otwarta od więcej niż 5 minut.

no i teraz działa prawie tak jak chciałem :slight_smile: dzięki :wink:

1 polubienie

No to może jeszcze jedna receptura skoro idzie “nam” tak świetnie ?
Mam zmywarkę podpiętą pod gniazdko z “pomiarem”. Chciałbym aby AIS powiadamiał mnie o tym, że zmywarka zakończyła zmywanie, np. 5 minut po zakończeniu (i przypominał co 5 minut).
Czyli jeśli pobór mocy na włączonym gniazdku przez 5 minut jest równy 0W to wyślij powiadomienie co 5 minut o tym, że zmywarka zakończyła pracę. I tak do wyłączenia gniazdka.

Ale to już było… :musical_note:

No i zaraz to porozkminiam :smiley: dzięki

Co do zmywarki to od jakiegoś czasu (chyba koło 1,5 miesiąca z długimi przerwami) piszę reguły na ESPHome żeby ogarnąć swoją zmywarkę i rozpoznawanie kiedy faktycznie zakończyła zmywanie. Ostatnio tylko obserwuję, że nie jest idealnie, ale brak czasu na obserwacje co poprawić. W przypadku mojej zmywarki nie jest to takie hop, bo ma coś ‘ala osuszanie’, czyli nic nie robi, ale program się jeszcze nie zakończył i np. po 20 minutach zapiszczy, że teraz jest koniec. Ale po drugiej stronie medalu jest inny program, który zaraz po wypompowaniu wody piszczy że już koniec. Także nie jest to taki prosty temat do ogarnięcia jak w przypadku pralki. :slight_smile:

Mój Bosh jest prosty jak budowa cepa. No i nic nie piska, że skończył. Dlatego chciałem do tego zagonić AIS.
Pralka nówka, więc pogrywa sobie melodyjkę jak skończy program :slight_smile:

Ja czasem instrukcję nowego sprzętu czytam. Najczęściej po jakimś czasie, jak coś nie działa i zazwyczaj informacje w niej zawarte mnie zaskakują. :grin:

1 polubienie

OK, a czy masz pomysł jak zrobić, żeby przy braku reakcji na pierwszy komunikat był on powtarzany w określonych odstępach czasu?

Z funkcji Wiadomość idzie do delay ustawiasz np. 10 min i wraca do funkcji Wiadomość
Z noda pierwszego current state z drugiego wyjścia negującego dajesz noda change i stawiasz msg.reset i doprowadzasz do delay
i koniec :slight_smile:
edt.
Chyba ze w pierwszym masz ustawiony jakiś czas to skopiuj go i zmień na 0 czas, zeby od razu zrestartował delay

1 polubienie