Czujnik ruchu PIR - Automatyzacje

Hej,

Czy mogli byście podzielić się w tym wątku jak macie rozwiązane automatyzacje oparte o czujki PIR?
Właśnie robię swoje i zastanawiam się jak upchnąć wszystko w jednej automatyzacji, oraz jak zrobić automatyzację której triggerem jest czujka PIR jednak będzie ona wykonywana raz na dobę.

Pewnie trzeba mieć doktorat nasa albo node red . Ja nie mam , zrobiłem po dwie automatyzacje dla każdej czujki choć się starałem. U mnie pełnią też inne funkcje jak np. otwieranie bram czy przełączanie świateł.

Dajcie jakiś problematyczny scenariusz to będzie łatwiej o tym rozmawiać.

Dla mnie już podstawowy scenariusz jest problematyczny w jednej automatyzacji .Czujka utrzymuje stan wysoki przez minute i np. opóźnienie 65 sekund działa średnio.

Jeśli Aqura, to można zmodyfikować czas:

Mam czujki sonoff zigbee , czas działania nie jest problemem lecz moment w którym czujka ponownie wykryje ruch.

A to już jest problem samej czujki, dokładniej “ten typ tak ma”, ponieważ to jest Zigbee i tutaj liczy się oszczędność baterii.
U siebie mam na takich czujkach czas wyłączenia np. światła na brak ruchu przez 3 minuty.

Więc , warunek brak ruchu przez 65 sekund ?
Chcę uzyskać minimalny czas . Jaki typ warunku zastosować , jakiś przykład ?

Każda czujka będzie się inaczej zachowywać (tego modelu akurat nie mam), one też mają różne pola wykrywania, nie jest tak że z każdej strony kopułki jest ruch tak samo wykrywany.
Do takich dokładnych/szybkich akcji mam czujki alarmowe i ich stan w HA, wtedy czas wyłączenia np. światła można skrócić, ale nie do np. 3s bez ruchu, bo jak np. przestaniesz się ruszać w garażu to “bęc” i siedzisz po ciemku :slight_smile:

Czujki mam na korytarzu i tak się dzieje 10 razy jest ok , raz ciemno innym razem nie gaśnie. Dwie automatyzacje działają nie zawodnie.

A to chyba łatwiej, czytelniej jest rozdzielić włączającą i wyłączającą automatyzację.
Sam mam w nodered światła, ale przekonywać nie będę bo wiem, że się da w HA.

Ja chcę zrobić automatyzację przy takich założeniach:
Jeżeli między 7 a 8 rano czujka wykryje ruch to odpala informacje o pogodzie itp itd.
I teraz potrzebuję zrobić żeby to się zadziało tylko raz w zadanym przedziale czasowym, pierwszy pomysł był taki że czujka przez ostatnią godzinę nie wykrywała ruchu, jednak z racji małego dziecka czasami zdarza się że jest ruch miedzy 6 a 7 więc koncepcja nie wypali.
I nie wiem jak to uwarunkować :frowning: żeby automatyzacja zadziałała raz na dobę w zadanym przedziale czasu.

Co do światła to zrobiłem że po wykryciu ruchu zapala światło następnie opóźnienie 120 sekund i gasi światło, i automatyzacja działa w trybie restart. Na razie sprawdza mi się to, znaczy od wczoraj :smiley:

Mam czujkę sonoff na zigbee jak cos

Nie mam lepszego pomysłu niż input_boolean(np. powiedzialam_swoje_7_8), który ustawiasz na true po wykonaniu tej akcji. A np. o północy drugą automatyzacją resetujesz to pole do wartości false.
Czyli triggerem jest ruch, a w condition musisz dać zakres czasu i czy input_boolean jest false.

Ewentualnie możesz mieć inną automatyzację, która włącza i wyłącza automatyzację z pogodą o wyznaczonych godzinach. Ale to by były dodatkowe 2 automatyzacje(czyli razem 3) vs powyższe 2 automatyzacje + pole input_boolean.

1 polubienie

@Stravi dzięki, nie pomyślałem o input_boolean :man_facepalming:
Przetestuję i dam znac :wink:

@Stravi automatyzacja działa wyśmienicie z input_boolean. Dzięki :beers:

Swoją drogą do czego wykorzystujecie pomocników automatyzacji?
Ja przyznam się że jakoś o nich zapomniałem :frowning:

1 polubienie

U mine niektore automatyzacje (np czujnik PIR zapalajacy swiatla lub robienie fotek za pomoca kamerek) dzialaja w inny sposob w zaleznosci od tego czy jestem w domu czy mnie nie ma. Flaga jest ustawiana poprzez skrypt, ktory ‘jawnie’ wolam wyjezdzajac z domu na dluzszy czas.

Drugie zastosowanie (dopiero w planach) - tygodniowy termostat, ktory umozliwia ustawienie roznej docelowej temperatury w roznych godzinach. Przy czym jeszcze nie wzialem sie za to na powazine, nie wiem czy nie bedzie to zbyt skomplikowane dla NR, mozliwe ze sama automatyzacja bedzie osobnym skryptem w pythonie (co ma tez walory edukacyjne dla dzieci :slight_smile: )

Ja właśnie zbieram graty do zautomatyzowania podłogówki, ale nie będę się bawił w stany dzień/noc czy jestem w pracy, przy tej bezwładności nie ma to sensu dla mnie, myślę że same generic thermostat wystarczy + jakiś tryb na wyjazdy dłuższe niż 2 dni :wink:

ja chciałem zrobić integracje z pir od 23:00 do 06:00 jak wejdzie ktoś do pokoju zapali się 1 lampka na 20% i to działa ale dodając warunek w postaci tej ze lampki włączonej nie bierze go pod uwage

Nie rozumiem tego Twojego warunku, możesz jaśniej to opisać?

Ja mam tak to zrobione, warunkiem jest to że wszystkie inne światła są wyłączone:

alias: Salon - Włączanie światła w nocy PIR

description: ‘’
trigger:

  • platform: state
    entity_id: binary_sensor.sensor_pir_1_occupancy
    to: ‘on’
    condition:
  • condition: time
    after: ‘23:00’
    before: ‘07:00’
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: 37a62b1723b24e26b7edbf327d02846e
    entity_id: switch.multimedia_salon
    domain: switch
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: 3844167497144cc98313cc0ff93c4c09
    entity_id: light.00352765d8f15bdb66a9
    domain: light
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: d464cc7878c04b47a33d36c803c8c431
    entity_id: light.00352765d8f15bdb6558
    domain: light
    action:
  • type: turn_on
    device_id: 57abc532df494fd185d9bd5a8bcd2eea
    entity_id: light.ikea_1_led1836g9_light
    domain: light
    brightness_pct: 30
  • type: turn_on
    device_id: 7a02ae9fe5ee44c1b1e28e95517a7990
    entity_id: light.barek_light
    domain: light
    brightness_pct: 30
  • delay: ‘120’
  • type: turn_off
    device_id: 57abc532df494fd185d9bd5a8bcd2eea
    entity_id: light.ikea_1_led1836g9_light
    domain: light
  • type: turn_off
    device_id: 7a02ae9fe5ee44c1b1e28e95517a7990
    entity_id: light.barek_light
    domain: light
    mode: restart

integracja jest od 23 ale jak po 23 ta sama lampka się świeci czyli ktoś jest jeszcze w pokoju to ma się nie uruchamiać
alias: czujnik on
description: ‘’
trigger:

  • type: occupied
    platform: device
    device_id: 016f73c8ecda9907918c4f71868fac2f
    entity_id: binary_sensor.czujnik_ruchu_occupancy
    domain: binary_sensor
    for:
    hours: 0
    minutes: 0
    seconds: 0
    condition:
  • condition: time
    after: ‘11:00’
    before: ‘06:00’
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: a1b7e9771f717899cf5b2bd09e9e117b
    entity_id: light.ylbulbcolor1s_6f7c
    domain: light
    action:
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: a1b7e9771f717899cf5b2bd09e9e117b
    entity_id: light.ylbulbcolor1s_6f7c
    domain: light
  • type: turn_on
    device_id: a1b7e9771f717899cf5b2bd09e9e117b
    entity_id: light.ylbulbcolor1s_6f7c
    domain: light
    mode: single