Czujnik ruchu PIR - Automatyzacje

Zrobiłem na szybko u siebie tak ja pisałeś i działa wszystko, piir włącza lampkę jeżeli jest wyłączona.

alias: Automatyzacja Testowa PIR

description: ‘’
trigger:

  • type: motion
    platform: device
    device_id: ab25ae596f7a4cd08fbf98e5d04362d8
    entity_id: binary_sensor.sensor_pir_1_occupancy
    domain: binary_sensor
    condition:
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: 57abc532df494fd185d9bd5a8bcd2eea
    entity_id: light.ikea_1_led1836g9_light
    domain: light
    action:
  • type: turn_on
    device_id: 57abc532df494fd185d9bd5a8bcd2eea
    entity_id: light.ikea_1_led1836g9_light
    domain: light
  • delay: ‘120’
  • type: turn_off
    device_id: 57abc532df494fd185d9bd5a8bcd2eea
    entity_id: light.ikea_1_led1836g9_light
    domain: light
    mode: restart

To źle jak włączy włączoną?

Myślę że źle jeśli zmieni ustawienie z np. 80% jasności na 20%

Ano, źle. Co to za lampka? Chodzi po MQTT?

Żle i dobrze, np przy moiej automatyzacji, jeżeli jest po 23:00 i lampki się palą ale wszystko inne jest zgaszone, to automatycznie przechodzą w tryb sterowania czujka i zmienia się natężenie światła. Kwestia tego co kto chce.

Nie rozumiem tylko dla czego 2 razy jest to samo condition dla tej samej żarówki :thinking:

  • condition: device
    type: is_off
    device_id: a1b7e9771f717899cf5b2bd09e9e117b
    entity_id: light.ylbulbcolor1s_6f7c
    domain: light
    action:
  • condition: device
    type: is_off
    device_id: a1b7e9771f717899cf5b2bd09e9e117b
    entity_id: light.ylbulbcolor1s_6f7c
    domain: light

Jeśli lampka działa po MQTT z Tasmota to może taka akcja, którą wykorzystuję u siebie:


Wykorzystuje ona funkcję Backlog w Tasmota.

już zrobione ale musiałem zrobić 2 automatyzacje

To pokaż jak to zrobiłeś. Sam mam małe problemy z oświetlenie nocnym bramy w połączeniu z błyskami ostrzegawczymi.

Witajcie,
Macie jakieś sprawdzone czujniki ruchu które działają w krótszych interwałach albo najlepiej w ogóle bez interwałów? Przetestowałem już 4 i wszystkie to lipa. Czujnik na baterii nie ma możliwości działania cały czas bez robótek ręcznych, czy jak to z tym jest?

@Alekei W ogóle zapomnij o czujnikach bateryjnych, natomiast przy takich założeniach mogą mieć sens czujniki radarowe, tylko jest taka kwestia, że ten temat jest wciąż niedopracowany

Nigdy o tym nie słyszałem, jak to się sprawdza u ciebie? Dużo zabawy z poskladaniem? Trzeba przewody ciągnąć?

Trochę OFF TOPIC się zrobił, bo radar nie ma za wiele wspólnego z PIR, ale zastosowanie podobne.

Na razie nie sprawdza się wcale, bo jestem na samym początku drogi, a nie na jej końcu - póki co integracja po Bluetooth nie jest tym o czym ktokolwiek marzy - u mnie zero stabilności, więc w ten sposób na 100% nie zamierzam tego robić, ale ktoś już integrował je po UART z ESPHome i chyba zadowolony, moim zdaniem jednak za wcześnie by wychwalać to jako projekt DIY, ale wykonalne.
(a generalnie moduły doszły mi parę dni temu, więc przy dobrych wiatrach coś użytkowego z tego powstanie może za pół roku? no nie mam dość czasu na zabawę)

Co do ilości zabawy - zawsze DIY to jest sporo roboty, o ile elektronikę można wykonać w jedno popołudnie (używając HLK-LD2410C, bo ma “normalny” rozstaw pinów, ewentualnie wersję B kupioną wraz z kabelkiem połączeniowym), to wyrzeźbienie obudowy z pewnością sporo zajmie (to jest radar bardzo niskiej mocy, wiec albo go nie zasłaniamy, albo obudowa musi spełniać warunki odpowiednio niskiego tłumienia, czyli np. grubość ścianki rzędu ułamka milimetra, nawet na PCB antena jest wręcz “goła” choć to zapewne ze względów technologicznych - jakkolwiek planuję impregnację elektroniki, to zobaczę czy lakier to popsuje), pewnie jeszcze trochę więcej czasu trzeba poświęcić na kalibrację w miejscu montażu.

Na bateriach nie popracuje, więc wymaga doprowadzenia zasilania (jako minimum, bo integrując z ESP można mieć oba moduły razem, można pomyśleć o konstrukcji np. PoE na bazie jakiegoś modułu ESP32 z PoE - nie będzie tanio, ale realizuje to przy okazji niezawodną komunikację po Ethernecie), swoją drogą jeśli chcesz mieć jakikolwiek czujnik z detekcją (quasi)ciągłą to musi mieć stałe zasilanie, a nie bateryjne.


Istnieją fabryczne czujniki działające na tej zasadzie i podobno są OK, ale nie miałem, nie widziałem, nie wiem z doświadczenia, teoria mówi, że powinny być OK, wymagają oczywiście zasilania, nie wiem czy integrują się z HA (chyba Tuya ma coś takiego w ofercie, ale nie wnikałem głęboko, bo mam wewnętrzny uraz do Tuya :stuck_out_tongue: więc unikam ich wypustów).

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź. Rozjaśniłeś mi temat. Koniecznie pochwal się swoimi efektami :grin: trzymam kciuki!

Znalazłem pewne rozwiązanie z ciągłym wyłączaniem światła. Działa przynajmniej w łazience. Może się komuś przyda.


Akcją jest wyłączenie światłą w łazience.


Czujnik Aqara RTCGQ11LM

Czujnik resetuje się co 10 sec, a w automatyzacji światło gaśnie po 15 sec bez wykrycia obecności więc po każdych 10 sec następuje reset ale światło nie miga bo nie spełniony jest warunek i tak aż do wyjścia z toalety :smiley:

Ja mam coś takiego: