Czujnik ruchu aqara

Mam taki problem.
Na tą chwilę w automatyzacji ustawiłem, że jak wracam do domu i zostaną otwarte drzwi wejściowe i po 20s czujnik ruchu wykryje ruch to wlacza się telewizor. Ale za każdym razem gdy zostaną otwarte drzwi to tv gaśnie lub włącza się np. Jak przyjdzie jakis gość i muszę otworzyć drzwi. Jak to ustawić inaczej lub zrobić automatyzację aby zadziałała tylko raz. Chciałbym również zrobić tak ze jak opuszczam dom to tv wylaczy się automatycznie.

Za mało danych.
Zróbmy to małymi krokami.
Jak system stwierdza że wracasz do domu?
Pokaż co masz w tej automatyzacji, najlepiej w formie yaml.

alias: Media

>  description: włączenie ultimo i tvlg
>   trigger:
>   - type: opened
>     platform: device
>     device_id: dec6c474146111eb8d45d3b7c45766d5
>     entity_id: binary_sensor.door_and_window_sensor_2449
>     domain: binary_sensor
>   condition: []
>   action:
>   - wait_for_trigger:
>     - type: motion
>       platform: device
>       device_id: 46b5d87a13b211eba9e7f9e64d230ff2
>       entity_id: binary_sensor.lumi_lumi_sensor_motion_aq2_ias_zone
>       domain: binary_sensor
>     timeout: 00:00:20
>     continue_on_timeout: true
>   - service: script.tv
>     data: {}
>   mode: single

Pokazales w jaki sposob wykrywasz otwarcie drzwi. Nie pokazales w jaki sposob stwierdzasz ‘powrot do domu’.

opisalem jak to zrobilem, dopiero sie ucze.
Czy dodanie telefonu do automatyzacji cos pomoze,ze bramka wtedy bedzie wiedziala ze jestem juz przed domem?

Ok czyli powrót do domu to ‘otwarcie drzwi’.

Połączenie z wifi pewnie nie zawsze nastąpi przed otwarciem drzwi.

Proponuję zrobić automatyzację(nazwijmy ją roboczo ‘wyjscie’), która włączy automatyzację, którą właśnie tworzysz po wyjściu z strefy dom.
Dodatkowo w aktualnej automatyzacji ‘włączenie ultimo i tvlg’ dodaj na końcu wyłączenie automatyzacji ‘włączenie ultimo i tvlg’ - taki self-disable, nie jestem pewien czy to zadziała, ale bym to sprawdził.

Pokaż jeszcze co zawiera skrypt ‘script.tv

Wifi łapie mi przed domem. Co do skrypt.tv to mam tam kody broadlink do włączenia tv i dekodera Ultimo., który dziala nawet poprzez komende glosową

Jeśli TV ma ten sam kod na wł/wył to niestety takie rzeczy jak ’ gaśnie lub włącza się’ mogą się dziać, można to eliminować przez integrację z TV lub oczywiście założeniami, że jak nie ma ciebie w domu to raczej TV nie działa.

Co bym musiał dopisać, ustawić w automatyzacji aby bramka wykrywała czy jestem w domu czy poza domem?

Kilka opcji:

  • integracja z routerem - po wifi
  • aplikacja AIS na telefonie i strefa “w domu” - po GPS
  • możesz złożyć request do twórców AIS żeby wystawili encję z stanem wifi/gsm, ale jak połączysz się z wifi u kumpla to będzie zamieszanie :slight_smile:

Ta druga opcja byla by ok. Aplikacje na telefonie mam. Tylko jak ma to wyglądać w automatyzacji i czy raportowanie do bramki mam mieć włączone w aplikacji?

Tak musisz włączyć raportowanie lokalizacji. Wtedy w Jolce będziesz miał 3 encje dla urządzenia:
image
Encja device_tracker.mobile_ais_dom_… będzie miała stan 'w domu", “poza domem”, itd w zależności jakie ustawisz strefy, np. “praca”.