Automatyzacja / brak reakcji

Witam.
Mam problem z wywołaniem automatyzacji przez czujniki ruchu. Według mnie jest wszystko ok po mimo tego automatyzacja nie uruchomiła się.
Ktoś ma pomysł co się stało ?
@Stravi @Cezary.K @Akszyn macie pomysł o co chodzi ?

1 polubienie

Na początek sprawdź stany dla encji czujnika w narzędziach deweloperskich. Najczęściej problemy z czujnikami są z powodu ich zwłoki czasowej między zmianą stanu.
Dobrze było by wiedzieć, jaki to czujnik?
Automatyzację możesz dla czytelności przesłać w formie kodu yaml (tekst formatowany) - będzie łatwiej ocenić co robisz, niż wpatrywać się w obrazki.

alias: Poranek automatycznie.
description: ‘’
trigger:

  • type: motion
    platform: device
    device_id: 86bab7556ef4b9c9b3234eab9ff9dbd8
    entity_id: binary_sensor.korytarz_2_occupancy
    domain: binary_sensor
    for:
    hours: 0
    minutes: 0
    seconds: 0
    milliseconds: 0
  • type: motion
    platform: device
    device_id: 4bb6aa5a1ede11ebb9928b325ea3a0ca
    entity_id: binary_sensor.czujka_ruchu_salon_occupancy
    domain: binary_sensor
    condition:
  • condition: time
    after: ‘6:35’
    before: ‘7:10’
    weekday:
    • mon
    • tue
    • wed
    • thu
    • fri
  • condition: device
    device_id: dedf0b8458096dd9fc6d6663bd100cf7
    domain: cover
    entity_id: cover.roleta_salon
    type: is_closed
    action:
  • service: ais_ai_service.say_it
    data:
    text: Dzien Dobry. Uruchamiam Poranek
  • service: automation.trigger
    data: {}
    entity_id: automation.poranek
    mode: single

@Cezary.K czujniki to aqara rtcgq11lm po zigbee

Jak dobrze rozumiem to masz tutaj automatyzację z 2 triggerami, ta sama automatyzacja ma 2 warunki(drugiego z roletą nie widać na screen). Automatyzacja ta ma odpalać drugą automatyzację.

  1. Możesz pokazać kod drugiej automatyzacji(automation.poranek)?
  2. Czy Bramka/tablet mówi “Dzien Dobry. Uruchamiam Poranek”?

ja ma chyba zbliżony problem bo jak dam ręcznie aby wyzwolił automatyzacje to działa a gdy nastąpił ten warunek (20 któryś luty) to ostatnio mój telefon siedział cicho

alias: pełnia
description: głosowe powiadomienie o pełni
trigger:

  • platform: state
    entity_id: sensor.moon
    to: full_moon
    condition:
  • condition: time
    after: ‘21:30’
    before: ‘23:45’
    action:
  • service: ais_ai_service.mob_notify
    data:
    device_id: mobile_ais_dom-xyz
    message: def
    title: abc
    priority: high
    say: true
    notification_id: 0
  • delay:
    hours: 0
    minutes: 30
    seconds: 0
    milliseconds: 0
    mode: single

w miejsce abc def i zyx podmieniłem aby był krótszy kod na forum

Pytanie czy sensor.moon zmienia stan w czasie 21:30 - 23:45? czy może wcześniej/później?

Sensor zmienia wcześniej ale mi chodziło aby w tym przedziale czasu aktywowała się automatyzacja gdy sensor moon ma wartość full_moon

Druga automatyzacja działa bez problemu lecz po kliknięciu ikony na tablecie a chce aby czujki ruchu rano pobudziły mi druga automatyzację.
Właśnie bramka milczy i wogole nie reaguje ta automatyzacja.
Automatyzacja poranek to otwieranie rolet,pogoda,godzina itd :slightly_smiling_face:

No to musisz dać trigger czasowy, a nie zmianę stanu.

Czy druga automatyzacja ma warunki? Czemu jest automatyzacją a nie skryptem?

Czyli co powinienem tu wybrać


aby automatyzacja się tylko uruchamiała gdy jest pełna w tym przedziale czasowym np. co 30 min ?

W automatyzacji dodaje opoznienia pomiędzy roletami itd
Nie ma warunków. :slightly_smiling_face:

szablon czasu i wpisz 30 minut.

Czy Bramka/tablet mówi “Dzien Dobry. Uruchamiam Poranek”?

Nie mówi. Kompletna cisza

Musisz rozbić na części pierwsze tą automatyzacje i doszukać się co jest problemem.
Ale zacznij od upewnienia się czy dobrze masz condition rolety. Nie mam żadnej encji typu cover wiec nie mam pewności, ale wydaje mi się, że powinieneś sprawdzać jej stan i oczekiwać stanu “closed”.

Jedna ważna rzecz.
Automatyzacja “Poranek” działa sprawnie i bez problemu.
Zaś automatyzacja “poranek automatycznie” niechce wogole ruszyć.
Nie rozumiem dlaczego niechce ruszyć.

Witam.
Mam do Was prośbę odnnosnie automatyzacji. Mam zrobioną automatyzację oświetlenia domu. O danej godzinie mi się załacza oświetlenie i później wyłącza. Chciałem sobie zrobić jeszcze tak, że po wyłączeniu oświetlenia z automatyzacji załącza mi sie oświelenie przez detektor rychu po ale godzinie wyłączenia oświetllenia z pierwszej automatyzacji I tu jest oki. Ale mam problem jak zrobić żeby to oświetlenie swieciło na przyklad przez 10min albo jeżeli czyjnik ruchnie wykryje ruchu przez 10 światło się wyłączy.

Czytam Twoje zdania złożone, wielokrotnie złożone, bez znaków interpunkcji i nie rozumiem co chcesz osiągnąć. Gdzie zaczyna się działanie czujnika, jak przebiega logika tego procesu i jakie są jego założenia. Może opisz go w punktach. Tak aby zrozumieć co chcesz osiągnąć.

Okey

-Mam zrobioną automatyzację, która załącza oświetlenie domu o godz.16.00 a wyłącza o godz.22.00. tu jest ok
-Druga atomazycja załącza oświetlenie domu po 22.30 jak wykryje ruch przez czujnik ruchu i tu jest warunek że załączy po czasie 22.30 tu jest ok
-Problem polega na tym żeby oświetlenie się wyłączyło po czasie albo jak będzie brak wykrycia ruchu przez czujnik.