Automatyzacje: wskazówki i porady

W Asystencie domowym prawie wszystko jest możliwe do skonfigurowania. Niestety nie wszystkie opcje można konfigurować z interfejsu użytkownika, ale pracujemy nad tym.
W tym miejscu podpowiadamy, jak można utworzyć definicję automatyzacji na wybranych przypadkach z życia.

Jak utworzyć warunek który ma działać tylko w dni robocze od pon do pt?

Zapoznaj się z opisem “Wprowadzenie do automatyzacji Asystenta domowego”, żeby poznać podstawy dodawania automatyzacji w systemie.

Dodaj automatyzację z warunkiem typu czas i odpowiednimi wyzwalaczami oraz akcjami.

Zapoznaj się z dokumentacją Home Assistant na temat definiowania warunków:

Przejdz do konsoli na urządzeniu

https://sviete.github.io/AIS-docs/docs/en/ais_bramka_remote_ssh.html

Edytuj automayzację w pliku ~/AIS/automations.yaml

Po zapisaniu ręcznych zmian w konfiguracji przejdź do kontroli serwera, by sprawdzić poprawność konfiguracji i przeładować definicję Automatyzacji.

Czy można wyświetlić stan wykonania automatyzacji nie posiadając zaktualizowanej bramki do Franka lub czy po zaktualizowaniu gdy wyjdzie najnowsza wersja stabilna 2021.4 będzie możliwość otrzymania czy automatyzacja się wykonała prawidłowo bądź nie?

Jak zrobić na przykładzie czujnika ruchu aby automatyzacja wykonała się tylko jeden raz?

Za nim przeszedłem na NODE RED to w AKCJI na końcu dawałem opóźnienie.


Robisz przelacznik input_boolean. W automatyzacji dodajesz warunek ze przełącznik ma być wyłączony, a w akcjach jego włączenie. I tak automatyzacja wykona się raz. Niestety potrzebna jest druga automatyzacja ktora o określonym czasie wylaczy przełącznik.
Ja mam tak zrobione u siebie poranne powitanie w domu.

Tak właśnie myślałem tylko nie mam totalnego pojęcia jak zrobić input_boolean. Wszędzie piszecie o tym ale nigdzie nie ma lub nie mogę znaleźć jakieś faq o input_boolean. Tak na chłopski rozum

W konfiguracji samego czujnika binarnego dodaj wpis off_delay

Możesz również korzystać z gotowych schematów automatyzacji, które obecnie można importować.

Może lepiej zamiast pisać drugą automatyzacje to wywołać scenę?

Konfiguracja → Pomocnicy → Dodaj pomocnika i wybierasz przełacznik :wink:

image

@Cezary.K możesz rozwinąć? Chyba nie łapie Twojego zamysłu.
Jak ją chcesz wywołać?

Może na początek niech @paciuk się rozwinie i opisze założenia i cele automatyzacji… nie bardzo wiem dlaczego czujnik ruchu ma wywołać coś raz. Raz i co nigdy wiecej? Trochę to sprzeczne z jego funkcją.

No właśnie czy jest gdzieś jakiś opis o tych pomocnikach do czego każdy służy i w czym może pomóc

A zachciało mi się aby jolka mówiła że toaleta na dole jest zajęta jak ktoś z niej korzysta a po nie wykryciu ruchu powiedziała tylko raz że jest już wolna. :grin::grin:

Ooo panie, to ustaw w automatyzacji opóźnienie na 10min i już, raczej w toalecie nikt dłużej nie siedzi.
Swoją drogą dziwny pomysł :stuck_out_tongue:

O pomocnikach masz w dokumentacji:
http://ai-speaker.com/docs/ais_bramka_automation_helpers/

Generalnie możesz ich wykorzystać do wszystkiego co wymyslisz.

Dla przykładu mam zrobioną automatyzację “goście” (jeżeli ktoś zostaje u mnie na dłużej) automatyzacja ta, wyłącza pewne funkcje sceny i automatyzacje w domu na czas gości. do tego mam pomocnik data, który ustawiam na dzień kiedy goście wyjeżdżają i automatyzacje na jego podstawie która przywraca pierwotne ustawienia i sceny.

1 polubienie

Nie wiem czy to dobre miejsce, ale lepszego nie znalazłem. Ktoś może mi wyjaśnić zaistniałą sytuację:

bez loga to trudno być jasnowidzem :wink:

1 polubienie

Jasne już wklejam:

Logger: homeassistant.setup
Source: components/device_automation/init.py:90
First occurred: 9 maja 2021, 22:14:20 (1 occurrences)
Last logged: 9 maja 2021, 22:14:20

Error during setup of component automation
Traceback (most recent call last):
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/device_automation/init.py”, line 84, in async_get_device_automation_platform
platform = integration.get_platform(platform_name)
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/loader.py”, line 485, in get_platform
cache[full_name] = self._import_platform(platform_name)
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/loader.py”, line 490, in _import_platform
return importlib.import_module(f"{self.pkg_path}.{platform_name}")
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/importlib/init.py”, line 127, in import_module
return _bootstrap._gcd_import(name[level:], package, level)
File “”, line 1030, in _gcd_import
File “”, line 1007, in _find_and_load
File “”, line 984, in _find_and_load_unlocked
ModuleNotFoundError: No module named ‘homeassistant.components.ais_ai_service.device_action’

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/setup.py”, line 242, in _async_setup_component
result = await task
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/automation/init.py”, line 220, in async_setup
if not await _async_process_config(hass, config, component):
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/automation/init.py”, line 628, in _async_process_config
await async_validate_config_item(hass, raw_config),
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/automation/config.py”, line 81, in async_validate_config_item
config[CONF_ACTION] = await script.async_validate_actions_config(
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/helpers/script.py”, line 232, in async_validate_actions_config
return await asyncio.gather(
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/helpers/script.py”, line 247, in async_validate_action_config
platform = await device_automation.async_get_device_automation_platform(
File “/data/data/pl.sviete.dom/files/usr/lib/python3.9/site-packages/homeassistant/components/device_automation/init.py”, line 90, in async_get_device_automation_platform
raise InvalidDeviceAutomationConfig(
homeassistant.components.device_automation.exceptions.InvalidDeviceAutomationConfig: Integration ‘ais_ai_service’ does not support device automation actions

W którejś automatyzacji masz odwołanie do serwisu “ais_ai_service” i jego usługi “device_action”, która nie istnieje.

Tylko właśnie nie mam teraz w ogóle modułu automatyzacji. Więc nie potrafię nic edytować czy usunąć. Jakieś porady? Przywracanie kopii nie pomaga.

Konfiguracja > Automatyzacje
Nie masz tutaj żadnej automatyzacji?